نرم افزار حسابداری تولیدی و نرم افزار بهای تمام شده تولید

چه‌قدر از بهای تمام شده «واقعی» تولیدتان مطلعید؟

استفاده از نرم افزار بهای تمام شده تولید برای مدیران مالی فعال در بازار ناپایدار امروز امری ضروری است. بازاری با تغییرات آنی قیمت‌ ارز، مواد اولیه، لجستیک، ماشین‌آلات، نگهداری و تعمیرات و سایر عوامل مختلف تاثیرگذار بر هزینه‌های سربار مستقیم و غیرمستقیم. «بها»، نرم افزار حسابداری تولید، با ساده‌سازی فرایندهای پیچیده حسابداری صنعتی، شما را قادر می‌سازد با چند کلیک، بهای تمام شده محصول خود را محاسبه کنید. بها یکی از اصلی‌ترین ابزارهای سیستم کنترل تولید کسب‌وکار شما است. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد سنجه‌ها، شاخص‌ها و ضرایب منحصربه‌فرد سازمان‌تان را مشاهده و در سیاست‌های مالی و مدیریت سرمایه کسب‌وکار دخیل کنید.

 

 

ویژگی‌های کلیدی نرم‌ افزار حسابداری تولیدی و صنعتی بها

 • امکان پیاده‌سازی به‌صورت کاملاً سفارشی‌سازی شده
 • تضمین راه‌اندازی سیستم به‌صورت چابک (حداکثر ۶۰ روزه)
 • قابلیت راه‌اندازی مستقل از سیستم‌های دیگر (دیگر نرم افزارها)
 • محاسبه و پیش‌بینی بر اساس استاندارد روش‌های مختلف در یک محدوده زمانی
 • ثبت و خروج کلیه گزارشات با فرمت‌های Excel ،Word ،PDF ،Rich text format ،Tab-Separated text
 • محاسبه نقطه سربه سر و حاشیه سود فروش محصولات
 • امکان تعریف انواع محرک‌ها (مبنای تسهیم)
 • محاسبه قیمت تمام شده واقعی به روش LIFO  و FIFO
 • تخصیص مقدار مبنای تسهیم به هریک از مراکز هزینه سهم‌دهنده و سهم‌گیرنده
 • امکان تخصیص هر حساب به مراکز هزینه نسبت به نوع سربار

مزایای نرم افزار بهای تمام شده تولیدی و صنعتی بها

 

داشبورد مدیریتی بهای تمام شده تحت وب

داشبورد مدیریتی بهای تمام شده تحت وب

در نرم افزار بهای تمام شده تولید تیم‌یار قادرید در هر لحظه و از هرکجا بهای تمام شده محصول خود را کنترل کنید.

شخصی‌سازی واقعی

شخصی‌سازی واقعی

در نرم افزار حسابداری تولیدی بها از سطح محرک گرفته تا سطح تسهیم، کنترل و آزادی عمل را به سازمان شما بخشیده‌ایم.

اپلیکیشن اختصاصی

اپلیکیشن اختصاصی

در نرم افزار حسابداری تولید بها، تنها با یک کلیک به قیمت تمام شده کالای ساخته شده خود دسترسی داشته باشید.

رابط کاربری منعطف

رابط کاربری منعطف

در نرم افزار بهای تمام شده تولید تیم‌یار گزارش‌های مورد نیازتان را به‌شکلی و در جایگاهی که می‌پسندید، می‌بینید.

گارانتی عملکرد

گارانتی عملکرد

در نرم افزار حسابداری تولیدی بها تحویل گزارشات دقیق، کارآمد و آنی را به شیوه مورد تایید شما تضمین می‌کنیم.

روش‌های تصمیم‌گیری متنوع

روش‌های تصمیم‌گیری متنوع

از هزینه‌های سربار مستقیم و غیرمستقیم گرفته تا انحرافات، روش‌های تصمیم‌گیری را در نرم افزار حسابداری تولیدی بها در اختیارتان می‌گذاریم.

انعطاف‌پذیری گزارشات

انعطاف‌پذیری گزارشات

در نرم افزار بهای تمام شده تولید، از روش‌ها و فرمول‌های مختلف تسهیم گرفته تا دوره‌های مختلف زمانی گزارش‌گیری منعطف، آزادی عمل با شماست.

استقرار چابک

استقرار چابک

در مدت زمانی کم‌تر از ۶۰ روز شما را به نرم افزار حسابداری تولیدی و صنعتی بها مجهز می‌کنیم.

ورود اطلاعات از سایر سیستم‌ها

ورود اطلاعات از سایر سیستم‌ها

به‌عنوان یک مدیر مالی شما را محدود به نرم‌افزار خاصی نمی‌کنیم. می‌توانید داده‌های مورد نیاز را از هر نرم‌افزاری به نرم افزار حسابداری تولید بها وارد کنید.

 

 

داشتن همراه خوب، بهاست

 

به‌عنوان یک مدیر مالی پرمشغله، ممکن است زمان زیادی را در جلسات و ماموریت‌های بیرون از سازمان بگذرانید. با استفاده از اپلیکیشن «بها» می‌توانید به‌سادگی به نرم افزار حسابداری تولید کسب‌و‌کارتان متصل شوید. با نرم افزار بهای تمام شده تولید می‌توانید بر مبنای تحلیل‌ها و گزارشات بها، سکان راهبری مالی سازمان را در هر لحظه و از هر کجا در دست داشته باشید. یکپارچگی کامل بها با «ثمر»، نرم افزار برنامه ریزی تولید تیم‌یار، به شما امکان می‌دهد به‌راحتی تمام هزینه‌های موجود را ردیابی، دسته‌بندی و مدیریت کنید.

طراحی رابط کاربری منعطف اپلیکیشن بها به شما امکان می‌دهد از تلفن همراه، تبلت، یا هر وسیله‌ دیگری گزارشات مطلوب‌تان را همراه داشته باشید. به این ترتیب شما به نرم افزار حسابداری تولیدی مجهز هستید که از همه و در هر زمان قابل دسترس است.

نرم افزار حسابداری تولید

 

زیرسیستم‌های نرم افزار بهای تمام شده تولید‌ی و صنعتی بها

اطلاعات پایه نرم افزار بهای تمام شده تولید 

 • دوره‌های محاسباتی
 • تعریف محرک‌ها
 • انتخاب مبنا و قواعد انتقال هزینه از دوایر خدماتی به دوایر تولیدی
 • تعیین نرخ جذب سربار
انواع تسهیم در نرم افزار حسابداری تولیدی بها
 • تسهیم اولیه 
 • تسهیم ثانویه

جذب

 • عملیات جذب مواد
 • عملیات جذب دستمزد
 • عملیات جذب سربار

 

۷ گام به سوی بهادار شدن

از لحظه‌ای که «بها» را به‌عنوان نرم‌ افزار بهای تمام شده تولید کسب‌وکارتان انتخاب می‌کنید، جمعی از متخصصان مالی بها در مسیر تجهیز سازمان‌ شما به دقیق‌ترین شیوه‌های محاسبه بهای تمام شده محصول و کالای فروش رفته در کنارتان خواهند بود. هدف از این همراهی، هم‌افزایی و پیاده‌سازی چابک راهکار بها به‌شکلی کاملا سفارشی‌سازی شده، دقیق و با استفاده از سنجه‌ها و فرمول‌هایی منحصر به سازمان شماست. مراحل شناخت شاکله‌ کسب‌وکار، مبناهای تسهیم، دوره‌های محاسباتی و مراکز هزینه بهای تمام شده مستلزم مشارکت متقابل و همراهی چابک طرفین است و با تشکیل تیم‌های عملیاتی میان‌سازمانی به سرانجام خواهد رسید.

پس از تهیه سند شناخت کسب‌وکار با مشارکت سازمان شما، مراحل پیشنهاد و پیاده‌سازی روش سفارشی‌سازی شده محاسبه قیمت تمام شده متناسب با نیازهای شما از سوی متخصصان بها به‌سرعت به پیش خواهد رفت. اما پیاده‌سازی، پایان این مسیر نیست؛ گروهی از کارشناسان بهای تمام شده، به‌صورت متمرکز ماموریت تست و بهینه‌سازی عملکرد بها در کسب‌وکار شما را بر عهده خواهند گرفت. نقطه‌ پایان فعالیت‌های تیم نرم افزار حسابداری تولیدی بها، لحظه دریافت رضایتنامه کتبی از سوی شماست؛ لحظه‌ای که برای ما، سرآغازی‌ست در مسیری پیوسته و ارتباطی سازنده.

نرم افزار حسابداری تولیدی

 

 

 

فرایندها‌، سیستم‌ها و زیرسیستم‌ها و عملیات خودکار نرم افزار بهای تمام شده تولید و صنعتی بها

فرایندها

در نرم افزار بهای تمام شده تولید بها، اجرای مراحل به ترتیب بخش‌های قیمت تمام شده پیش می‌رود:

تخصیص و تسهیم هزینه‌های سربار در نرم افزار حسابداری تولیدی بها

جذب

 

بنویسید «بها»، بخوانید سازمان

بها تنها یک نرم‌ افزار حسابداری تولید یا نرم افزار بهای تمام شده تولید نیست؛ این نرم‌افزار به پشتوانه بیش از یک دهه فعالیت مستمر متخصصان تیم‌یار در زمینه طراحی و تولید نرم‌افزارهای سازمانی، در تمام گام‌های مسیر توسعه مدیریت مالی، واحد حسابداری، و مجتمع تولیدی شما پشتیبان و همراه‌تان خواهد بود. در هر لحظه و بسته به نیازتان می‌توانید با کم‌ترین هزینه‌ زمانی و اقتصادی، علاوه بر داشتن یک نرم افزار حسابداری صنعتی، سیستم‌های مختلف حسابداری و خزانه‌داری، مدیریت تولید، مدیریت انبار و کنترل موجودی، مدیریت فروش، بازرگانی، مدیریت بازاریابی، مدیریت منابع انسانی و… این نرم‌افزار جامع و قدرتمند را فعال و از مزایای گسترده یک نرم‌افزار ERP یکپارچه و تحت وب استفاده کنید. از آن‌جایی که بها، نرم افزار بهای تمام شده تولید را می‌توان در قالب سرویس‌های ابری نیز پیاده‌سازی کرد، این نرم افزار به‌راحتی می‌تواند با نرم افزار تولید ابری ثمر نیز یکپارچه شود. یکپارچگی‌ای که به شما امکان می‌دهد تمام سازمان را از بخش مالی تا تولید یکپارچه کنید.

 

منعطف در دریافت ورودی، حتی از اکسل!

بسیاری بر این باورند که وجود Excel به‌عنوان نرم افزار بهای تمام ‌شده تولید در سازمانشان لازم و کافی است. درحالی‌که نه لازم است و نه کافی. وجود اکسل در سازمان شاید در مرحله‌های ابتدایی یک نرم افزار حسابداری تولیدی خوب برای محاسبه فرمول‌های سبک و ساده باشد، اما در ادامه و با رشد کسب‌وکار و بالا رفتن سرعت و حجم فرمول‌ها و عددها، این نرم‌افزار نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای کسب‌وکارها، به‌خصوص سازمان‌های ایرانی، باشد. اول این‌که شکل برخی محاسبات در ایران با چارچوب‌ها و استانداردهای جهانی متفاوت است و دوم این‌که نرم‌افزارهای خارجی در ایران پشتیبانی ندارند و در صورت بروز مشکل برای آن‌ها کسی نیست تا پاسخگوی کسب‌وکارها باشد.

«بها»، نرم افزار حسابداری تولید تیم‌یار از بین بردن این دغدغه کارفرمایان و مدیران را نشانه گرفته است. اگر تا امروز مشغول انجام محاسبات بهای تمام ‌شده سازمانتان با ریسک بالا در نرم افزار بهای تمام شده تولید غیراستانداردی مانند اکسل بوده‌اید می‌توانید بدون نگرانیِ از دست رفتن داده‌‌های حیاتی کسب‌وکارتان، نرم افزار حسابداری تولیدی بها را پیاده‌سازی و تمام داده‌های موجود در اکسل سازمانتان را، بدون محدودیت، به‌طور مستقیم وارد آن کنید.

همچنین قادرید گزارش‌های موردنیازتان را در قالب اکسل از آن دریافت کنید. یکپارچگی با ERP تیم‌یار این قابلیت را به بها می‌دهد تا ارتباط مستقیمی با واحدهای حسابداری، تولید، انبار، سرمایه‌های انسانی، خرید و بازاریابی داشته باشد. انعطاف‌پذیری و چابکی بها به همین‌جا ختم نمی‌شود. شما در بها، نرم افزار حسابداری تولید قادرید در کنار دریافت گزارش‌های متنوع مالی و حسابداری، شکل محاسبه بهای تمام ‌شده خود را در آن به شکل‌های استاندارد یا منحصربه‌فرد خودتان انجام دهید. روش‌هایی مثل LIFO، FIFO، بهای میانگین و روش‌های انحصاری خودتان.

 

گزارش‌های متنوع «بها»، نرم افزار بهای تمام ‌شده تولید

بها گزارش‌های متنوع، دقیق و به‌روزی در اختیار مدیران و تصمیم‌گیران سازمان می‌گذارد. تنوع این گزارش‌ها از گزارش‌های خط مقدم تولید تا گزارش‌های انبار، مالی، پرسنلی، خرید، تدارکات، فروش و... را شامل می‌شود. سیستم گزارش ساز نرم افزار حسابداری تولید بها به شما امکان می‌دهد هر گزارشی که کسب‌وکار شما به شکل انحصاری به آن نیاز دارد یا خودتان آن را برای بهبود فرایندهای کسب‌وکارتان طراحی کرده‌اید را ایجاد کنید و در قالب‌های مختلف، حتی اکسل، از آن خروجی بگیرید. بخشی از گزار‌ش‌های نرم افزار حسابداری تولیدی بها شامل:

 

سطوح تسهیم در «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید

به‌طورکلی تسهیم به چهار شکل انجام می‌شود: تسهیم مستقیم، تسهیم ABC، تسهیم اولیه و تسهیم ثانویه که خود شامل تسهیم یک‌طرفه و دوطرفه است؛ بیش‌تر نرم افزارهای حسابداری تولید این روش‌ها را ارایه می‌دهند. بها، نرم افزار بهای تمام شده تولید اما محدود به چند روش خاص تسهیم هزینه نیست، در کنار روش‌های مرسوم و شناخته‌شده تسهیم، در بها می‌توانید تعداد نامحدودی نوع تسهیم بر اساس علمکرد سازمانتان تعریف کنید.

نرم افزار حسابداری تولیدی بها شما را قادر می‌کند تا تسهیم‌های مبنایی، محرکی و عاملی داشته باشید. مثل سیستم گزارش‌های بها، سطوح تسهیم هم در این نرم‌ افزار بهای تمام شده تولید کاملاً قابل شخصی‌سازی‌ است. برخی از مبنای تسهیم‌ها که در بها تعریف‌شده‌اند از این‌ قرارند:

 

تعیین نوع حساب‌های سربار در «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید

در نرم افزار بهای تمام شده تولید، بها، امکان تخصیص هر حساب هزینه به هر نوع سربار موردنظرتان را دارید. در بها سه نوع سربار استاندارد وجود دارد:

علاوه‌بر این حساب‌ها، در نرم افزار حسابداری تولید بها، مدیران مالی قادرند هر تعداد حساب سربار با هر ویژگی خاصی که مدنظر دارند تعریف کنند.

 

قدم‌به‌قدمِ پیاده‌سازی «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید

 1. ابتدا یک ماژول خام نرم افزار بهای تمام شده تولید که امکان درون‌ریزی فایل اکسل در آن وجود دارد به کاربر تحویل داده می‌شود.
 2. اگر در این بخش نیاز به تغییر خاصی از سوی کاربر نباشد و اطلاعات و نحوه نمایش آن‌ها مورد تائید باشد، تحویل نرم افزار حسابداری تولیدی بها ظرف مدت یک ‌هفته انجام می‌شود.
 3. اگر کاربر نیاز به تغییر اطلاعات و نوع نمایش آن‌ها داشته باشد. این تغییرات حداکثر طی ۶۰ روز انجام و تحویل می‌شود.
 4. بعد از تائید نهایی کاربر و شروع‌ به ‌کار نرم افزار بهای تمام شده تولید، بها، قابلیت استفاده از این مزایا را در سازمان خواهید داشت:

5. کارِ نرم افزار حسابداری تولید بها فقط محدود به محاسبه بهای تمام ‌شده به‌طور جداگانه از بقیه واحد‌ها و بخش‌های سازمان نیست، این ابزار قدرتمند با ماژول‌های حسابداری، تولید، مدیریت سرمایه‌های انسانی، انبار، گزارش‌ها و... در ارتباط مستقیم و یکپارچه است.

 

گارانتی رضایت

برای پیاده‌سازی «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید، نیازی به طی مرحله‌های پیچیده و طولانی ندارید. متخصصان استقرار تیم‌یار با برگزاری جلسه‌های مختلف و تهیه گزارش‌های شناخت از روندها و فرایندهای کاری شما، تمام داده‌های موردنیاز‌تان را در جدول‌ها و دیتابیس‌های بها پیاده می‌کنند.

تیم‌ چابک بها ظرف مدت حداکثر ۶۰ روز از زمان تهیه گزارش‌ها، تمام بخش‌های نرم افزار بهای تمام شده تولید، بها، را در ERP تیم‌یار سازمانتان پیاده‌سازی می‌کند. این اما پایان راه نیست. کار تیم‌ استقرار بها زمانی تمام می‌شود که شما، متخصصانتان و مدیران مالی‌تان عملکرد صحیح تمام بخش‌های بها را بسنجید و از آن مطمئن شوید. درواقع با تائید شماست که استقرار نرم افزار حسابداری تولیدی بها تمام می‌شود.

 

حسابداری بهای تمام شده چیست؟

در کنار آشنایی با نرم افزار بهای تمام شده تولید، حال خوب است کمی هم با خود حسابداری صنعتی و بهای تمام شده آشنا شویم. حسابداری بهای تمام شده فرایند تولید، جزئیات، هزینه‌ها و ریزه‌کاری‌های فراوانی دارد. گاهی یک عامل بسیار کوچک هزینه که در فرایندهای تولید نادیده گرفته‌ شده است می‌تواند باعث بروز ضررهای مالی جبران‌ناپذیری در سازمان شود. ازاین‌رو نیاز است تا کسب‌وکارها، به‌خصوص نوع تولیدی‌شان، این هزینه‌ها را به‌دقت ردگیری و مدیریت کنند. بهترین ابزار برای انجام این مهم استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی است. 

ابزاری که برای شناسایی و مدیریت این هزینه‌ها در اختیار سازمان‌هاست، حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام‌ شده است. این ابزارها در کنار ابزار مکملشان یعنی نرم افزار حسابداری تولید، به محاسبه هزینه‌های جانبی کسب‌وکارها، هزینه‌های مستقیم، غیرمستقیم و تمام عوامل تأثیرگذار بر قیمت نهایی محصول می‌پردازند، موضوعی که به‌طور عام برعهده‌ی حسابداری بهای تمام شده است. با این‌که این نوع حسابداری با نام حسابداری صنعتی شناخته می‌شود اما باید گفت این رشته در اصل شاخه‌ای از حسابداری مدیریت است و ارایه‌ی گزارش‌های دقیق و جزئی برای رفع مشکلات و چالش‌های قیمت‌گذاری هدف آن است؛ حال بخواهد قیمت محصول باشد یا خدمت.

 

طبقه‌بندی هزینه‌ها در نرم افزار بهای تمام شده تولید و نرم افزار حسابداری تولید

در نرم افزار بهای تمام شده تولید و حسابداری صنعتی، تقسیم‌بندی هزینه‌ها در دودسته اصلی انجام می‌شود: مستقیم و غیرمستقیم.

 

طبقه‌بندی هزینه‌ها بر اساس رفتار

تفاوتی ندارد در نرم افزار بهای تمام شده تولید و نرم افزار حسابداری تولید کار کنیم یا به‌صورت دستی و سنتی. رفتار هزینه یعنی هر هزینه در مقابل تغییرات تولید چه رفتاری از خود نشان می‌دهد. این هزینه‌ها شامل دو مورد است:

دیگر انواع هزینه‌ها:

شناسایی هزینه‌ها براساس رفتار و طبقه‌بندی آن‌ها اهمیت زیای دارد. اهمیتی که گاه می‌تواند تمام سازمان را تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی می‌تواند راهگشای سازمان‌ها برای رسیدن به این مهم باشد.

 

انواع هزینه‌یابی

هزینه‌یابی در نرم افزار بهای تمام شده تولید با توجه به ورودی‌های سازمان و سیاست‌های کسب‌وکار تعیین می‌شود. این روش‌ها می‌تواند مجموعه‌ای از رویه‌ها و استانداردهای موجود و پذیرفته‌شده باشد یا روش‌های خاص و منحصربه‌فرد سازمان. در هر صورت استفاده از روش‌های زیر در نرم افزار حسابداری تولید بین کسب‌وکارها رایج‌تر است:

۱. هزینه‌یابی استاندارد: در این روش هزینه‌یابی، هزینه‌های استاندارد به‌جای هزینه‌های واقعی به قیمت تمام شده کالاهای فروخته شده (COGS) اختصاص می‌یابد. هزینه‌های استاندارد یعنی استفاده کارآمد از نیروی کار و مواد برای تولید کالا یا خدمات در شرایط استاندارد عملیاتی. این هزینه‌ها درواقع مقدار بودجه در اختیار سازمان است. البته باید توجه داشت که حتی اگر هزینه‌های استاندارد برای محاسبه کالاها استفاده‌شده باشد، سازمان باید هزینه‌های واقعی را پرداخت کند. تحلیل تفاوت بین هزینه استاندارد و هزینه واقعی را تحلیل واریانس می‌نامند. اگر با تحلیل واریانس مشخص کند که هزینه‌های واقعی بالاتر از حد انتظار است، واریانس نامطلوب است. اگر عکس این موضوع اتفاق بیفتد، واریانس مطلوب است. موضوعی که محاسبه آن در نرم افزار حسابداری تولید بسیار سریع است.

دو عامل در ایجاد واریانس مطلوب یا نامطلوب نقش دارد:

به‌عنوان‌مثال، شرکت XYZ انتظار دارد 400 محصول در یک دوره تولید کند. اما، در پایان دوره موفق به تولید 500 محصول می‌شود، با توجه به مقدار کل تولید شده، هزینه مواد بالاتر خواهد بود. یکی از مزیت‌های استفاده از «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید، استفاده از گزارش‌ها و سیستم هوش تجاری (BI) آن است. این سیستم قدرتمند به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند نه تنها اشراف کاملی به وضعیت فعلی خود پیدا کنند، بلکه از روند آینده هم با بیش‌بینی‌های دقیقِ تحلیلی و آماری مطلع شوند. برای داشتن گزارش‌های دقیق و تحلیل‌های کاربردی استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی ابزاری مناسب برای کسب‌وکارها است.

2. هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت (ABC): هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت (ABC) هزینه‌های سربار هر بخش را مشخص می‌کند و به کالاها یا خدمات هزینه‌ای اختصاص می‌دهد. سیستم ABC، حسابداری هزینه بر اساس فعالیت‌هایی است که انجام می‌شود. این فعالیت‌ها هم محرک‌های هزینه‌اند و هم معیارهایی برای تخصیص هزینه‌های سربار. به‌طور سنتی، هزینه‌های سربار بر اساس یک معیار عمومی، مانند ساعت کار ماشین تعیین می‌شود. نرم افزار بهای تمام شده تولید با قابلیت محاسبه دقیق هزینه‌ها و بهای تمام شده می‌تواند به خوبی از پس این مهم برآید.

تجزیه‌وتحلیل فعالیت درجایی انجام می‌شود که اقدامات مناسب به‌عنوان محرک‌های هزینه مشخص شوند. درنتیجه، وقتی صحبت از مدیرانی است که هزینه و سودآوری خدمات یا محصولات خاص شرکت‌ خود را بررسی می‌کنند، ABC بسیار دقیق‌تر و مفیدتر عمل می‌کند. به‌عنوان‌ مثال، حسابداران هزینه‌ای که از ABC استفاده می‌کنند ممکن است یک نظرسنجی را برای کارمندان خط تولید انجام دهند که پس‌از آن، میزان زمانی را که برای انجام کارهای مختلف صرف می‌کنند، حساب می‌کنند. این هزینه‌یابی دقیق با استفاده از نرم افزار حسابداری تولیدی ممکن می‌شود.

هزینه‌های این فعالیت‌های خاص فقط به کالاها یا خدماتی اختصاص می‌یابد که از این فعالیت استفاده کرده‌اند. این هزینه‌یابی به مدیریت کمک می‌کند، تا دریابد دقیقاً کجا زمان و پول صرف می‌شود. برای نشان دادن این موضوع، فرض کنید یک شرکت، هم خرده‌ریز (مواد اولیه) و هم ابزار تولید می‌کند. خرده‌ریزها بسیار کار و زمان‌بر هستند و کارکنان تولید نیاز به تلاش عملی دارند. استفاده از نرم افزار بهای تمام شده تولید که بتوان تمام روش‌های هزینه‌یابی را در آن تعریف و به‌دقت مدیریت کرد، اصلی‌ترین نیاز کسب‌وکارهاست.

برای مثال، در نرم افزار حسابداری تولیدی بها، درکنار ارایه گزارش‌های دقیق و جزئی می‌توانید به تعریف و پیاده‌سازی نظرسنجی‌ها در سطوح مختلف مدیران بپردازید. انعطاف‌پذیری و یکپارچگی‌ای که در هیچ نرم افزار دیگری نمی‌بینید.

3. هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت زمان‌گرا (TDABC): هزینه‌های بالای پردازش و استفاده از روش ABC باعث شده تا استفاده از این‌ روش بین کسب‌وکارها محبوبیت بیش‌تری داشته باشد. روش TDABC برای تخصیص هزینه‌ منابع به فعالیت‌ها، نیازی به مصاحبه و سنجش کارکنان ندارد و هزینه‌های منابع را مستقیماً به موضوعات هزینه تخصیص می‌دهد. موضوعی که کاملا در نرم افزار حسابداری تولید هم وجود دارد و آن را چابک‌تر انجام‌ می‌دهد.

این مدل ابتدا هزینه تدارک و تأمین منابع را محاسبه می‌کند. سپس، ظرفیت موردنظر هر موضوع هزینه (معمولاً برحسب زمان) را برآورد کرده و از نرخ هزینه ظرفیت برای تخصیص هزینه‌ها به موضوعات هزینه استفاده می‌کند. تعریف این مدل در نرم افزار حسابداری تولیدی باعث می‌شود سرعت انجام کارهای مربوطه بسیار بالا رود. 

4. هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت عمل‌گرا (PFABC): این روش در اصل یک سیستم ABC یکپارچه است که بهای تمام شده محصولات را به عملکرد سازمان وصل می‌کند. این سیستم، علاوه بر این‌که در نرم افزار حسابداری تولیدی کاملا قابل پیاده‌سازی است، یک سیستم کنترل عملیات نیز محسوب می‌شود. انحرافات مهم و انحرافات بهره‌وری سازمان را مشخص می‌کند و برای تجزیه‌وتحلیل و تصمیم‌گیری‌های مدیریتی از قبیل بهای مواد اولیه مصرفی، استاندارد منابع مصرف‌شده و کارایی عملیات تولید به نحو مؤثرتری به‌کاربرده می‌شود.

باید توجه داشت که این سیستم عموماً برای سازه‌های پیچیده در تولید و خدمات با به‌کارگیری معادلات زمانی به کار می‌رود و هزینه بالایی دارد. موضوعی که استفاده از نرم افزار بهای تمام شده تولید می‌تواند چالش‌های آن را کم‌تر کند. 

روش‌های بالا، روش‌های عمومی‌تر و قالب در بیش‌تر صنایع و کسب‌وکارهاست، در ادامه فهرستی از سایر انواع هزینه‌یابی آورده شده است:

در «بها»، نرم افزار بهای تمام شده تولید تیم‌یار قادر هستید تمام این روش‌ها را به‌علاوه روش‌های انحصاری کسب‌وکارتان را به‌سادگی پیاده‌سازی کنید.

 

روش‌های محاسبه بهای تمام شده تولید

چه از نرم افزار بهای تمام شده تولید استفاده کنیم چه از روش‌های دستی، به‌طورکلی دو سیستم اصلی و چند روش برای محاسبه بهای تمام شده وجود دارد: دایمی و ادواری دو سیستم آن و روش‌های لایفو، فایفو، میانگین موزون، شناسایی ویژه و موجودی پایه روش‌های محاسبه آن است.

1. سیستم دایمی

در سیستم دایمی، تمام سابقه‌ها، مدرک‌ها و سندهای خریدوفروش کالا به ترتیب تاریخ و برای همیشه ثبت و نگهداری می‌شوند. برای ثبت حسابداری با این سیستم محاسباتی به شکل زیر عمل می‌کنیم:

 

در زمان فروش هم ثبت را به این شکل انجام می‌دهیم، دقت کنید که در زمان فروش، به دو ثبت نیاز داریم:

 

مزیت‌های روش دایمی

سیستم دایمی نرم افزار بهای تمام شده تولید به مدیران و سرپرستان امکان می‌دهد تا هرلحظه بتوانند:

سیستم دایمی، کاغذ و فرایندهای دستی محاسبه موجودی را از بین می‌برد. این سیستم ورودی و خروجی انبار را با دقت بالاتری کنترل می‌کند و در زمان کوتاه‌تری گزارش موجودی کالا را تهیه می‌کند و در صورت‌های مالی درج می‌کند. همچنین استفاده از این روش در نرم افزار حسابداری تولیدی باعث می‌شود تا دقت و سرعت حسابداران افزایش چشمگیری پیدا کند. 

 

2. سیستم ادواری

سیستم ادواری انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت‌ به دایمی دارد. چراکه روش‌های محاسبه آن متنوع‌تر و دقیق‌تر است. روش‌های فایفو، لایفو، میانگین موزون، شناسایی ویژه و موجودی پایه در سیستم ادواری قرار دارند. در نرم افزار حسابداری تولیدی تعریف این روش‌ها اهمیت زیادی دارد. چراکه در محاسبات حسابداری سازمان نقش مهمی دارند. البته نرم افزاری که تهیه می‌کنید نیز باید قابلیت تعریف این روش‌ها را داشته باشد. این روش‌ها از این‌ قرارند:

هردو سیستم دایمی و ادواری در نرم افزار بهای تمام شده تولید تعریف شده اند تا کسب‌وکارها بنا به نیازشان بتوانند از هرکدام از روش‌ها استفاده کنند. لوح خام «بها» نیز به مدیران مالی امکان می‌دهد بدون مشکل به‌سراغ تعریف روش‌های مختلف و حتی انحصاری محاسبه بهای تمام شده تولیدشان بروند. بها به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که هیچ محدودیتی برای مدیران و دست‌اندرکاران تولید و حسابداری ایجاد نمی‌کند.

 

ماژول‌های مرتبط با نرم‌ افزار حسابداری تولیدی «بها»

 

 نرم افزار حسابداری تولید  ارتباط نرم افزار حسابداری تولید با شعب متفاوت  

 • انتخاب شعبه فعال

 نرم افزار حسابداری تولید  ارتباط نرم افزار حسابداری تولید با ماژول حسابداری

 • تعریف حساب‌های بهای اولیه و ثانویه بهای تمام شده
 • جمع‌آوری و انتقال مانده حساب‌ها از دوایر خدماتی به تولیدی
 • ثبت سند حواله مصرف‌ها و کالاهای در جریان ساخت
 • ثبت سند بهای تمام شده (موجودی کالای ساخته شده)

 نرم افزار حسابداری تولید  ارتباط نرم افزار حسابداری تولید با ماژول پرسنلی

 • محاسبه حقوق و دستمزد تولیدی و شیفت‌های کاری در تولید
 • محاسبه سربار حقوق و دستمزد در شیفت‌های کاری

 نرم افزار حسابداری تولید  ارتباط با نرم افزار حسابداری تولید ماژول محصول

 • ارسال ضرایب مصرف مواد برای یک محصول
 • ارسال اطلاعات حواله‌های مصرف مواد و تعداد کالای ساخته و نیمه‌ساخته تولیدی در دوره بهای تمام شده
 • تهیه گزارش از تولیدات به طور تعدادی و ریالی
 • گزارش‌گیری از ضایعات به طور تعدادی و ریالی

نرم افزار حسابداری تولید  ارتباط نرم افزار حسابداری تولید با ماژول تولید

 • تقسیم مراکز تولیدی به ایستگاه‌های کاری گوناگون توسط نرم‌افزار تولید
 • مشخص نمودن میزان درصد عوامل هزینه مراکز تولیدی به هر ایستگاه کاری توسط نرم افزار تولید
 • دریافت اطلاعات تعداد تولید، ضایعات، ابزار و مواد مصرفی از گزارشات تولید به تفکیک مراکز کاری
 • اختصاص مراکز هزینه به مرکز کاری در اطلاعات پایه تولید
 • ثبت توقفات و ضایعات در ماژول تولید

عملیات خودکار نرم افزار حسابداری تولید  سایر عملیات خودکار نرم افزار حسابداری تولید

 • ثبت خودکار تاریخچه فعالیت‌ها

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}