نرم افزار تولید ابری؛ یک معرفی کوتاه

نرم افزار‌های ابری این‌روزها همه‌جا حضوری فعال دارند. از ذخیره داده‌ها گرفته تا پردازش و به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها در حجم‌های عظیم. شاید تا چهار پنج سال گذشته کم‌تر کسی به واژه نرم افزار تولید ابری فکر می‌کرد. سیل ابری‌شدن نرم افزارها اما خیلی زود به حوزه تولید و عملیات رسید. این‌روزها دیگر شنیدن عبارت نرم افزار ابری تولید خیلی غریب نیست و این روزها حتی سیستم تولید کسب‌وکارهای صنعتی نیز به ابزارهای ابری مجهزند. 

نرم افزار ابری تولید در واقع تمام ویژگی‌ها و عملکردهای نرم افزارهای سازمانی محلی (On-Premise) را در اختیار کاربران می‌گذارد. این نرم‌ افزارها از آن‌جایی که برای تولید به‌طور تخصصی شخصی‌سازی شده‌اند، تمام فرایندهای مورد نیاز تولید که امکان پیاده‌سازی در درون نرم افزار و دیجیتالی شدن را دارند ارایه می‌کند. نرم افزار ابری تولید که از رویه‌های استاندارد پیروی می‌کند باید قابلیت‌های متنوعی از جمله امکان تعریف BOM، تعریف OPC، تعریف MPS و امکان برنامه‌ریزی مواد مورد (MRP)، برنامه‌ریزی منابع تولید (MRPII) و ظرفیت مورد نیاز تولید (CRP) را در اختیار کسب‌وکارهای تولیدی بگذارد. بزرگ‌ترین مزیت نرم افزار ابری تولید این است که به مدیران تولید امکان می‌دهد تمام فرایندهای برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن اجرای آن‌ها را از هرجا و در هر زمان انجام دهند. در روزگار فناوری‌های ابری، مدیران تولید هم می‌توانند دورکار باشند. نرم افزار ابری تولید با ایجاد یک شبکه چابک برای مدیریت فرایندها به تصمیم‌گیران و مدیران ارشد سازمان امکان می‌دهد افق دید تصمیم‌گیری را گسترده‌تر کنند و زمان در دسترس برای بالا بردن بهره‌وری را بیشتر کنند. در این مقاله با ویژگی‌های مختلف نرم افزار ابری تولید آشنا می‌شویم و به بررسی مزایا و ویژگی‌های مختلف آن می‌پردازیم.

دسترسی آسان از هرجا با یک اتصال اینترنت و در دسترس‌بودن همیشگی داده‌های حساس برای مدیران و تصمیم‌گیران اصلی‌ترین مزایای استفاده از نرم افزار تولید ابری است. اما این همه ماجرا نیست، برای شناخت بیشتر این ابزارِ انقلاب چهارم صنعتی، با ما همراه باشید.

در این نوشتار به بررسی مزایا و ویژگی‌های نرم افزار ابری تولید می‌پردازیم. همچنین به تاثیرگذارترین مواردی که در زمان انتخاب یک نرم افزار باید به آن‌ها توجه کنیم را نیز بررسی می‌کنیم. هنگام انتخاب نرم افزارهای ابری باید به یک‌سری موارد توجه بیشتری داشته باشیم. مواردی مثل پیاده‌سازی، هزینه‌ها و... . اما در زمان خرید نرم افزار ابری تولید برخی ویژگی‌ها و مزایا پررنگ‌ترند و نیاز به توجه بیشتری دارند. مواردی که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم. مهم‌ترین عامل در انتخاب نرم افزار ابری، نیازهای کسب‌وکارتان است. با داشتن دیدی کامل از فرایندهای‌تان با قدرت بیشتری نرم افزار مورد نیازتان را انتخاب می‌کنید.   

 

نرم افزار تولید ابری

 

نرم افزار تولید ابری؛ یک نگاه کوتاه

نرم افزار تولید ابری ابزار صنایع برای ساده‌سازی فرایندهای تولید است. فرایندهایی که از خرید و انبار مواد اولیه تا تولید و توزیع کالای ساخته‌شده را دربرمی‌گیرد. ویژگی بارز نرم افزارهای ابری این است که از همه‌جا و در هرساعتی در دسترس‌اند. به این ترتیب، به‌عنوان مدیر تولید یا مدیر کسب‌‌وکار، برای نظارت بر فرایندها و دستگاه‌ها نیازی به حضور فیزیکی در محل سازمان ندارید. تنها یک دستگاه هوشمند متصل به اینترنت کافی است. نرم افزار کامل ابری به بیشتر ابزارهای مورد نیاز سازمان‌های تولیدی مجهز است. از نرم افزار مدیریت خط تولید گرفته تا نرم افزار کنترل کیفیت.

وقتی به سراغ خرید نرم افزار تولید ابری می‌روید، با انبوهی از تبلیغات ارایه‌دهندگان و تولیدکنندگان مواجه می‌شوید. بهتر است قبل از ورود به این مرحله، چند سوال را آماده کنید و ابتدا از خود و سپس از تولیدکننده نرم افزار بپرسید. فهرست این سوال‌های کلیدی را در ادامه می‌بینیم:

۱. ویژگی‌های اصلی موردنیازم در نرم افزار تولید ابری چیست؟

ویژگی‌های موجود در نرم افزار ابری تولید از هر تولیدکننده به تولیدکننده دیگر متفاوت است. ابتدا ویژگی‌های موردانتظارتان از نرم افزار تولید را مشخص کنید و با در دست داشتن این فهرست به‌سراغ فروشندگان بروید.

۲. شکل استفاده کارکنانم از نرم افزار چگونه است؟

اگر در کسب‌وکار شما بیشترِ کارکنان ستادی دورکار هستند یا مدیران‌تان دائما در سفر و ماموریت، احتمالا استفاده از یک راهکار نرم افزاری ابری راهگشای مشکل‌های شماست. برعکس اگر سازمانی هستید که با دورکاری مخالف است و حضور کارکنان در محل شرکت را ترجیح می‌دهد استفاده از سیستم‌های نرم‌ افزاری محلی (On-Premise) برای‌تان بهتر است.

۳. اندازه و حوزه فعالیت

احتمالا به‌خوبی اندازه سازمان و حوزه فعالیت‌تان را می‌دانید. بنابراین نیاز به پرسیدن این سوال از خودتان ندارید. در زمان خرید نرم افزار ابری تولید باید این سوال را از تولیدکننده بپرسید و ببینید چقدر تجربه کار با سازمان‌های مشابه شما، از نظر اندازه و حوزه فعالیت را داشته است. همچنین توانمندی ارایه‌کننده و وجود منابع کافی برای پیاده‌سازی صحیح نرم افزار در کسب‌وکارتان موضوع مهم بعدی است که باید به آن توجه کنید.

۴. چقدر بودجه برای خرید نرم افزار ابری تولید اختصاص می‌دهید؟

هزینه‌های نرم افزارهای سازمانی به دو بخش تقسیم می‌شوند: هزینه لایسنس و هزینه استقرار. درخصوص مجوز کاربری (لایسنس)، هزینه‌ها براساس تعداد کاربران و ابری یا محلی‌بودن نرم افزار تعیین می‌شود و معمولا قسمتی که هزینه کم‌تری پرداخت می‌کنید همین‌جاست. هزینه‌های استقرار اما بحث جداگانه‌ای دارند. استقرار نرم افزار به متغیرهای زیادی بستگی دارد. مهم‌ترین آن‌ها تعداد کاربران، فرایندها و سیستم‌های مورد نیاز شما در نرم افزار است. در زمان انتخاب نرم افزار ابری تولید باید به تعداد سیستم‌ها، پیچیدگی فرایندها و تعداد کاربران مورد نیازتان توجه ویژه‌ای داشته باشید.

۵. وضعیت آموزش و پشتیبانی نرم افزار چگونه است؟

در هنگام خرید نرم افزار تولید ابری با این مسئله مواجه خواهید شد که بعد از استقرار و آغازبه‌کار نرم افزار در سازمانم، آموزش کارکنان و پشتیبانی نرم افزار چگونه خواهد بود. منبع دست اول برای یافتن پاسخ این سوال مشتریان فعلی شرکت تولید‌کننده نرم افزار هستند. با مراجعه به‌ آن‌ها و اطمینان از کیفیت آموزش نرم افزار و پیشتیبانی آن می‌توانید با خیالی راحت نرم افزار ابری تولید را بخرید.

 

با «ثمر»، نرم افزار تولید ابری تیم‌یار آشنا شوید

متفاوت، منعطف، دقیق و کاربردی با انواع گزارش‌های تخصصی نرم افزار کنترل کیفیت.

سربلند در آزمون مجموعه‌‌های تولیدی و صنعتی کشور.

قدرت‌ ثمر را ببینید

 

ویژگی‌های اصلی نرم افزار تولید ابری

ویژگی‌های نرم افزار تولید ابری تقریبا همان‌هایی است که در نرم افزارهای محلی هم وجود دارند. به‌جز برخی تفاوت‌ها در سیستم‌های ابری و محلی، موضوع خاص دیگری نیست که نیاز به توجه شما داشته باشد. در ادامه فهرستی از ویژگی‌های اصلی این نرم افزار را بررسی می‌کنیم:

کمک به ساده‌سازی فرایندهای تولید

فرایندهای تولید به‌قدری پیچیده و زمان‌بر هستند که گاهی ممکن است برخی از فرایندهای آن فراموش شوند یا از قلم بیفتند. اصلی‌ترین ویژگی نرم افزار تولید ابری کمک به ساده‌سازی فرایندهای تولید با شفاف و خطی‌کردن آن‌هاست. استفاده از روش‌های مختلف مدیریت پروژه مثل WIP، WBS و کایزن و یکپارچگی با نرم افزارهای مکمل مثل CADها، بخشی از ویژگی‌های نرم افزارهای ابری تولید هستند.

کمک به حسابداری تولید

حسابداری در هر شاخه‌ای نقش اصلی دارد. حسابداری تولید به صنایع کمک می‌کند تا قیمت رقابتی و بهای تمام شده تولید را محاسبه کنند. بودجه‌بندی، پیش‌بینی هزینه و درآمد و محاسبه مالیات، بخشی از کمک‌های حسابداری تولید به صنایع است. ابزار حسابداری تولید در نرم افزار ابری تولید یکی از مهم‌ترین ابزارهاست. مجهزبودن نرم افزار ابری شما به حسابداری تولید، موضوع مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای کنید.

کمک به مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین یکی از مهم‌ترین رکن‌های مدیریت تولید است. نرم افزار تولید ابری باید قابلیت کنترل تمام و کمال زنجیره تامین را به تولیدکنندگان بدهد. این نرم افزار با ساده‌سازی فرایندهای خرید، انبار، برنامه‌ریزی تولید و توزیع محصولات، نقش مهمی در فرایندهای تولید بازی می‌کند.

لجستیک و تدارکات

امروزه در برخی از محصولات ارایه‌شده توسط تولید‌کنندگان نرم‌ افزار شاهد ارایه قابلیت ویژه‌ای به‌ نام ردیابی بلادرنگ ناوگان حمل و توزیع هستیم. در این نرم افزارها بین دستگاه‌های جی‌پی‌اس نصب‌‌شده روی ناوگان حمل‌ونقل و پایگاه‌داده نرم افزار یک ارتباط دائمی برقرار است. به این ترتیب مدیران و سرپرستان فروش در لحظه از وضعیت ناوگان و موقعیت جغرافیایی آن‌‌ها مطلع‌اند و می‌توانند برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهند. در نرم افزارهای تولید ابری نیز شاهد این ویژگی‌ هستیم. با توجه به ماهیت ابری‌بودن این نرم افزارها، مدیران و سرپرستان قادرند از هرجایی به وضعیت  لجستیکی خود آگاه باشند.

مدیریت اموال و دارایی‌های ثابت

ثبت و نظارت بر وضعیت و ارزش دارایی‌های ثابت، یکی از معیارهای سنجش ارزش کسب‌وکار است. سابقه خرید، نگهداری، پرونده مالیاتی، ردیابی و ردگیری هزینه‌های ساختمان‌ها و دستگاه‌های خریداری‌شده از کارهایی است که نرم افزار مدیریت دارایی و امول آن را انجام می‌دهد. وجود این ویژگی در نرم افزار تولید ابری به مدیران مالی   می‌دهد از هرجایی وضعیت دارایی‌ها را بسنجند.

 

نرم افزار ابری تولید

 

کدام صنایع از نرم افزار تولید ابری بیشترین سود را می‌برند

تولیدی‌هایی که فرایندهای آن‌ها سنگین و پیچیده است، نیاز به کنترل و نظارت دائمی بر جریان‌های مختلف کاری دارند. این صنایع بیشترین سود را از مزایای نرم افزا ابری تولید می‌برند. برخی از این صنایع عبارتند از: 

 • هوافضا؛
 • الکترونیک؛
 • خرده فروشی؛
 • دارویی؛
 • خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها؛
 • توزیع؛
 • مبلمان؛
 • و... .

البته آوردن نام این صنایع به این معنی نیست که دیگر صنایع و کسب‌وکارهای تولیدی نمی‌توانند از نرم افزار تولید ابری بهره ببرند. ویژگی اصلی نرم افزارهای ابری   به‌کارگیری گسترده آن‌ها در تمام صنایع است.

 

در نرم افزار ابری تولید ثمر می‌توانید:

 • مرکزهای کاری و عملیات کاری نامحدود برای واحد صنعتی خود تعریف کنید،
 • تعداد نامحدودی خط تولید و نمودار فرایند عملیات (OPC) تعریف کنید،
 • برآورد تولید و سربرنامه تولید (MPS) واحد صنعتی خود را به‌شکلی مکانیزه انجام دهید،
 • برنامه‌ریزی مواد مورد نیاز (MRP) فرایند تولید خود را به‌شکلی عاری از خطا انجام دهید،
 • به‌شکلی دقیق و منعطف برای خطوط تولید واحد صنعتی خود برنامه‌ریزی تولید انجام دهید،
 • با تجمیع خودکار اطلاعات OPCها، MPSها و MRPها در لحظه برای خطوط تولید دستور تولید صادر کنید،
 • به‌شکلی دقیق و چابک ثبت عملکرد تولید (کنترل کیفیت، دوباره‌کاری‌ها و توقفات تولید) انجام دهید،
 • تعداد نامحدودی بازه زمانی گزارش‌گیری برای فرایندهای مختلف تولید خود تعریف کنید.

قدرت‌ ثمر را ببینید

 

«ثمر»، نرم افزار تولید ابری هوشمند

ثمر، راهکار هوشمند تولید، یکی از سیستم‌های نرم افزار جامع ERP تیم‌یار است. نرم افزاری که مختص جغرافیای ایران و اتمسفر خاص اقتصادی آن توسعه یافته و حاصل توان و تجربه تیمی مختصص از جوانان کشور است. ثمر به مدیران تولید امکان:

 • تعریف BOM محصول؛
 • تعریف عملیات تولیدی و نمودار فرایند عملیات (OPC) ؛
 • ایجاد مراکز کاری و فراخوانی ماشین‌آلات، تجهیزات، شیفت کاری، مراکز و حساب هزینه، سرپرست و مسئول؛
 • تعریف تنظیمات تولید سفارشی و غیرسفارشی؛
 • ایجاد الگوی کنترل کیفیت در برنامه‌ریزی تولید؛
 • تعریف انواع روش‌های قیمت‌گذاری (تولید) ؛
 • ایجاد و مشاهده گزارش‌ ثبت عملکرد؛
 • قابلیت تعریف نامحدود عملیات و زمان استاندارد انجام هر عملیات؛
 • تعریف مراکز کاری به تفکیک ماشین و نفر؛
 • تخصیص مراکز هزینه به هر مرکز کاری؛
 • تعریف ظرفیت مراکز کاری؛
 • محاسبه ظرفیت مراکزی کاری؛
 • تعریف انواع سفارشات تولید (داخلی، پیمانکاری) ؛
 • بررسی میزان موجودی در زمان بررسی سفارشات تولیدی؛
 • ثبت حواله مصرف حین تولید؛
 • ثبت رسید انتقال مواد به خط تولید بعد از تایید (سفارش) دستور تولید؛
 • پیش‌بینی تقاضا براساس سوابق؛
 • تبدیل خروجی MRP به سفارش خرید یا سفارش تولید داخلی یا پیمانکاری (حق‌العملکاری) ؛
 • بالانس سفارش تولید براساس ظرفیت مراکز کاری؛
 • نگهداری تغییرات BOM به همراه نسخ آن؛
 • ثبت و نگهداری و دلیل تغییرات در سیستم؛
 • فراخوانی کارمند از ماژول مدیر سیستم، ماژول پرسنلی و ماژول CRM؛
 • ثبت خودکار درخواست کنترل کیفیت مواد ورودی در زمان رسید کالا؛
 • تعریف اسناد فنی در سیستم و الصاق فایل مربوطه؛
 • و... .

را می‌دهد. همچنین به‌عنوان یک راهکار هوشمند تولید ابری، ثمر باعث می‌شود تا:

 • نظارت و مدیریت دقیق در لحظه بر فرایندهای تولید داشته باشید؛
 • از حداکثر ظرفیت‌ تولید استفاده کنید؛
 • گلوگاه‌های تولید را بشناسید و مدیریت کنید؛
 • خطوط تولید را بالانس کنید؛
 • به تفکیک مرکز و عملیات کاری دستور تولید صادر کنید؛
 • ثبت مکانیزه عملکرد تولید را انجام دهید؛
 • دستور تولید گروهی به خطوط مختلف با تجمیع سفارشات را صادر کنید؛
 • دستور تولید گروهی برای OPCهای خطوط تولید به‌صورت درختی صادر کنید؛
 • سرعت تولید را افزایش دهید و محصولات را به‌موقع تحویل دهید؛
 • کنترل کیفیت محصول تولید شده را مکانیزه کنید؛
 • بهای تمام شده محصول تولیدی را کاهش دهید و قیمت‌گذاری رقابتی داشته باشید؛
 • و... .

 

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}