OKR چیست و چه مزایایی برای سازمان دارد؟

OKR ـ Objective & Key Results (اهداف و نتایج کلیدی)، روشی برای تعریف و پیگیری اهداف و نتایج آن‌­ها است که معمولاً به صورت فصلی (3 ماهه) و سالانه تعریف می­‌شود. این روش ابتدا در Intel ابداع شد. اما امروزه در شرکت­‌های بسیاری ازجمله گوگل، لینکدین، توییتر، اوراکل، زیگنا و ... به­ کار می­‌رود. در واقع این شرکت­‌ها از KPI، به OKR سوئیچ کرده­‌اند که عمومی هستند. بدین معنی که هر شخصی در شرکت باید قادر به دیدن این باشد که فرد دیگری در شرکت روی چه موضوعی کار می‌­کند (و کارها در گذشته چگونه انجام شده است). تدوین OKR از بالاترین سطح سازمان شروع می­‌شود و با OKR تک تک افراد سازمان خاتمه می­‌یابد. OKR افراد به پروفایل وی (شماره تلفن، ایمیل و ..) متصل است. علاوه بر اینکه OKR های این فصل، OKR های فصول قبل یا سال­‌های قبل نیز در دسترس می­‌باشد. 13 سال است که در گوگل از مکانیزم OKR استفاده می‌­شود.

مزایای OKR:

نمره مورد قبول برای هر OKR ، بین 0.6 تا 0.7 است؛ اگر افراد همواره نمره 1 بگیرند، بدین معنی است که اهداف آن‌ها به­ اندازه کافی جاه­‌طلبانه نبوده است. نمره 0.4 نیز نمره بدی است. اما نمرات پایین نباید مورد تنبیه یا بازخواست قرار گیرند؛ بلکه به این موضوع باید به عنوان داده استفاده کرد تا OKR بعدی بهتر تعریف شود.

در پایان هر فصل ممکن است key resultها به نمره 1 نرسیده باشند. لذا باید در فصل بعدی این موارد را پوشش داد.

نکته­‌ای که حائز اهمیت این است که OKR مترادف ارزیابی کارکنان نیست. بلکه در رابطه با اهداف سازمان و چگونگی مشارکت کارکنان در آن اهداف است. ارزیابی عملکرد به­ معنی چگونگی انجام کارها توسط کارکنان در بازه زمانی مشخص است و باید از OKR‌هایشان مستقل باشد. توجه کنید که OKR طراحی نشده است تا به ­عنوان ابزاری علیه کارکنان بکارگرفته­ شود، بلکه ابزاری برای انگیزش و هماهنگی افراد در همکاری با یکدیگر می­‌باشد.

 

 

OKR چیست؟

OKR باید شامل اهداف سازمان، اهداف واحد­های سازمانی، اهداف گروه‌های کاری و اهداف افراد به­ صورت شخصی باشد. ایده­‌آل است که 60% OKR های شرکت توسط کارکنان تعریف شوند و نه توسط رهبران. شرکت نباید بدین سمت رود که مدیران اجرایی اهداف را به کارکنان دیکته کنند. البته در OKR افراد مذاکره بین خود شخص و مدیرانش صورت می­‌گیرد. نهایتاً باید طرفین به توافق تقریباً 100% برسند.

OKR ها در طول 3 ماه قابل تغییر هستند. وقتی اهداف شرکت، تیم کاری یا حتی اهداف شخصی تغییر کرد، می­‌توان OKR را تغییر داد. البته نباید خیلی انعطاف‌­پذیر نیز باشد بدین معنی که هفته به هفته تغییر کند.

برای تعریف OKR کافی است به دو سوال پاسخ داده شود: 1. به کجا یا چه چیزی می­ خواهم برسم؟ 2. چگونه خواهم فهمید که به اهداف تعریف شده دست یافته­‌ام؟

 

قیمت ERP تیم‌یار

 

ویژگی­‌های Objective

 

 

ویژگی­‌های Key results

 

 چشم انداز و مأموریت

برای پیاده‌سازی صحیح نیاز  است تا چشم­‌انداز و مأموریت سازمان تعریف شده باشد. در واقع چشم­‌انداز یک رویا و ایده­ آل سازمان است. چیزی است که الهام­ بخش تمامی افراد شرکت هنگام ورود و خروج از آن است. چشم‌انداز به­ سرعت قابل دستیابی نیست. از طرف دیگر مأموریت به این اشاره دارد که چگونه شرکت تلاش می­‌کند تا به چشم­ اندازش دست یابد. مأموریت‌ها را می‌­توان به­ صورت اهداف واقعی تعریف کرد و شرکت می‌تواند دستیابی به آن‌ها را اندازه­ گیری کند. 

 

 

OKR چیست؟

همانطور که ذکر شد برای سازمان نیز باید OKR تعریف شود که معمولاً توسط مدیرعامل، هیأت مدیره، مدیران، تیم راهبری و ... تدوین می­‌گردد. نمره OKR سازمان باید در جلسات عمومی پابلیش شود.

از طرفی خود شخص مدیرعامل و دیگر مدیران ارشد نیز دارای OKR هستند. این موضوع سبب می‌­شود که برای کل سازمان این باور به ­وجود بیاید که حتی میزان دستیابی مدیران ارشد به اهدافشان نیز اندازه ­گیری می‌­شود.

 

مشاهده تعرفه های تیم‌یار

 

 

 

ترجمه و گردآوری‌: ریحانه حاجی شیرزی

منابع

1. How google set Goals: OKRs

2. OKR: Objectives & Key Results

3. Be Like Google: Utilizing OKR Software to Get Result

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}