مقایسه سیستم‌های ERP بر اساس قابلیت‌ها و زیر‌سیستم‌ها

وجود نرم‌افزارهای مختلف ERP در بازار ممکن است مدیران و تصمیم‌گیران سازمان را در مقایسه سیستم‌های ERP و انتخاب درست با مشکل روبه‌رو کند. نرم‌افزارهایی که هریک سیستم‌ها و زیر‌سیستم‌های متنوعی دارند و معمولا هرکدام در یک یا چند حوزه‌ی کاری عمیق‌تر و دقیق‌ترند. در این مقاله می‌خواهیم به شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های ERP موجود نگاهی داشته باشیم و آن‌ها را با یک‌دیگر مقایسه کنیم.

بدون شک یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های مدیر یا مدیران ارشد سازمان‌ها، انتخاب یک سیستم نرم‌افزار ERP و پیاده‌سازی آن‌ است. سیستم ERPای که در مرحله نخست پاسخ‌گوی نیازهای اصلی و اولیه کسب‌وکار باشد و در مرحله بعد عواملی مثل سهولت استفاده، رابط کاربری کارآمد، وجود سیستم‌ها و زیرسیستم‌های گوناگون، موتور پردازشی قدرتمند و پشتیبانی حرفه‌ای را شامل شود. این انتخاب البته به عوامل زیادی بستگی دارد، بودجه‌ی تخصیص‌ داده‌شده برای خرید نرم‌افزار، درک و انتظارات مدیران سازمان از نرم‌افزار ERP و ویژگی و قابلیت‌های ارایه شده توسط سیستم‌های مختلف نرم‌افزاری هرکدام یک متغیر تاثیرگذار در انتخاب نرم‌افزار ERP هستند.

مقایسه قابلیت‌ها، سیستم‌ها و زیرسیستم‌های هر نرم‌‌افزار با توجه به گستردگی و تنوع هرکدام کاری زمان‌بر و نیازمند دقت فراوان است. بررسی و مقایسه سیستم‌های ERP در سازمان‌ها معمولا توسط تیمی از اعضای ارشد و تاثیرگذار آن انجام می‌شود و فرایندی‌ست که بدون اغراق می‌توان گفت آینده کسب‌وکار به نتیجه آن بستگی دارد.

 

 

نباید فراموش کنیم که سازمان‌ها در هر اندازه‌ای، به‌دنبال بهبود توانمندی‌های رقابتی خود در بازار هستند، یکی از اصلی‌‌ترین روش‌های تقویت توان رقابتی کسب‌وکارها سازماندهی، تعریف و استاندارد‌سازی فرایند‌هاست، یکی از ابزارهای شناخته شده این حوزه‌ نیز نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resource Planning) که به اختصار ERP نامیده می‌شود است.

نرم‌افزار‌های ERP مختلفی در سراسر دنیا عرضه شده‌اند و این مدیران و تصمیم‌گیران هستند که باید متناسب با نیاز، اندازه و نوع کسب‌وکار خود با بررسی و مقایسه سیستم‌های ERP یکی را برای کسب‌وکارشان برگزینند. یک انتخاب درست می‌تواند سازمان را سال‌ها از بابت داشتن یک سیستم جامع و هماهنگ با فرایندهایش تامین کند و به‌عکس یک انتخاب نادرست می‌تواند منجر به عقب افتادن سازمان و اخلال در فرایندهایش شود. 

برای آشنایی بیش‌تر و بهتر با سیستم‌های شناخته شده ERP در سراسر دنیا به جای توضیحات فراوان، ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، سیستم‌ها و زیرسیستم‌های هرکدام را در قالب جدول‌های مختلف به‌منظور مقایسه راحت‌تر برای شما آماده کرده‌ایم. در سال‌های اخیر در کشورمان شاهد رشد استفاده از این سیستم نرم‌افزاری بوده‌ایم و ERP تیم‌یار نیز به عنوان یک ERP ایرانی در این مقایسه گنجانده شده است. مقایسه انجام شده براساس امکانات کلی و زیرسیستم‌های مورد نیاز سازمان‌ها انجام گرفته است. منابع مختلفی در این مقایسه بررسی و سعی شده تا این مقایسه از هر لحاظ کامل و جامع باشد.

 

امکانات و قابلیت‌ها

برای مقایسه سیستم‌ ERP تیم یار با نرم افزار SAP و  Microsoft Dynamicsو Sage ، قابلیت‌ها و امکانات کلی زیر، در نظر گرفته شده است. این موارد از سوی عرضه‌کنندگان ERP اعلام شده است. 

 • امکان استفاده از نسخه‌های تحت وب، اندروید و IOS
 • دارای ساختار ابری و یا قابل نصب روی سرور مشتری
 • مناسب برای سازمان‌ها با اندازه‌های مختلف
 • چند زبانه و چند ارزی بودن
 • محاسبات دقیق مالی حسابداری (هزینه‌های تولید، بهای تمام‌ شده و...)
 • داشبوردهای مدیریتی متنوع و کارآمد (مدیریت مالی، مدیریت تولید، مدیریت فروش ، مدیریت منابع انسانی و...)
 • قابلیت شخصی‌سازی
 • هوش تجاری
 • صورت حساب‌ها
 • انواع گزارش‌های تحلیل و ترکیبی
 • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی
 • کنترل کیفیت

 

زیرسیستم‌ها

علاوه بر امکانات و قابلیت‌هایی که در بخش قبل معرفی شد، دارا بودن زیرسیستم‌های زیر نیز در این بررسی گنجانده شده است.

 • مدیریت مالی و حسابداری
 • مدیریت ارتباط با مشتری
 • مدیریت اموال
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت موجودی
 • مدیریت اسناد
 • مدیریت پروژه
 • مدیریت خرید
 • مدیریت فروش
 • مدیریت انبار
 • مدیریت خدمات
 • مدیریت توزیع
 • مدیریت خرده‌فروشی
 • مدیریت زنجیره تامین
 • مدیریت سفارشات

 

مقایسه قابلیت‌های سیستم‌ ERP تیم یار با نرم افزار SAP و Microsoft Dynamics و Sage

در این بخش، بررسی انجام شده در قالب یک جدول با سطر‌های شامل عناوین قابلیت‌ها و ستون‌های شامل عناوین سیستم‌های ERP ارایه می‌شود. تعداد ۷۲ تا از معروف‌ترین و رایج‌ترین سیستم‌های ERP‌ از سراسر دنیا برای این بررسی در نظر گرفته شده‌اند. در کنار این سیستم‌ها، تیم‌یار نیز به عنوان یک نرم‌افزار ERP‌ مدرن ایرانی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقایسه سعی شده قابلیت‌های کلی و زیرسیستم‌های پر‌کاربرد در نظر گرفته شود.

 

 

ردیف

 

قابلیت

ERP

Teamyar

SAP

SAP One Business

SAP S/4 Hana

Microsoft Dynamics AX

MS Dynamics GP

MS Dynamics NAV

MS Dynamics SL

Sage Enterprise

1.       

ساختار ابری

2.       

نسخه اندروید

3.       

نسخه IOS

4.       

مبتنی بر وب

5.       

نصب روی سرور مشتری

6.       

پرسنل بیش از 1000 نفر

7.       

پرسنل بین 251 تا 1000

8.       

پرسنل بین 1 تا 251

9.       

چند زبانه

10.   

چند ارزی

11.   

شخصی‌سازی

12.   

مدیریت مالی و حسابداری

13.   

CRM

14.   

مدیریت اموال

15.   

مدیریت منابع انسانی

16.   

مدیریت موجودی

17.   

مدیریت اسناد

18.   

مدیریت پروژه

19.   

مدیریت خرید

20.   

مدیریت فروش

21.   

مدیریت انبار

22.   

مدیریت خدمات

23.   

مدیریت توزیع

24.   

مدیریت خرده فروشی

25.   

مدیریت زنجیره تامین

26.   

هوش تجاری

27.   

برآورد هزینه

28.   

صورت حساب

29.   

مدیریت دستور

30.   

برنامه‌ریزی و زمان‌بندی

31.   

کنترل کیفیت

 

 

ERP تیم‌یار، فراتر از یک ERP

همان‌طورکه در جدول مقایسه‌ی نرم‌افزاهای ERP مشاهده کردید، نرم‌افزار ERP تیم‌یار در بسیاری از موارد با بزرگان این صنعت ویژگی‌های و قابلیت‌های مشترک و حتی بیش‌تری دارد. به دلیل محدودیت‌های موجود امکان بررسی تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌های نرم‌افزار ERP تیم‌یار میسر نیست، در ادامه به بررسی تکمیلی مهم‌ترین راهکارها و قابلیت‌هایی می‌پردازیم که ERP تیم‌یار در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

 

 

 • ERP تیم‌یار، یک محصول، بیش از 30 ماژول و 100 سیستم و زیرسیستم؛

نرم‌افزار ERP تیم‌یار صرفا یک سیستم محدود با چند ماژول و سیستم نیست، این سیستم نرم‌افزاری بیش‌ از 30 ماژول و 100 سیستم و زیرسیستم را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، ماژول‌ها وسیستم‌هایی که می‌توانند بنا به نیاز شما شخصی‌سازی شوند و به انحصار فرایندهای سازمان شما بیایند.

 • راهکار‌های تخصصی؛

نرم‌افزار ERP تیم‌یار آماده به توسعه است، یعنی هر زمان که کسب‌وکار شما نیاز به راهکارهای نرم‌افزاری جدید برای پیش‌برد اهداف و فرایندهایش داشته باشد قابلیت توسعه آن در نرم‌افزار ERP وجود دارد. علاوه‌بر این وجود راهکارهای تخصصی و مدیریتی نیز کار با این نرم‌افزار را بیش از پیش آسان و منعطف می‌کند. در ادامه راهکارهای تخصصی تیم‌یار که به پشتوانه ERP قدرتمند آن توسعه داده شده را بررسی می‌کنیم.

 • همسو با اتمسفر اقتصادی کشور؛

تمام ERPهای بررسی شده در جدول بالا به جز نرم‌افزار ERP تیم‌یار از تلاطم‌های سیاسی و تاثیرات آن بر نظام اقتصادی کشور در امان نیستند، تحریم‌های ظالمانه، نوسانات نرخ دلار و عدم وجود پشتیبانی تنها بخشی از مشکلاتی است که استفاده از ERPهای غیربومی برای کسب‌وکارهای کشور به همراه دارد. به این موارد اضافه کنید عدم امکان تعریف دقیق و صحیح فرایندها و جریان‌های کاری سازمان‌های داخلی در ERPهای خارجی که خود داستان مفصلی‌ست. نرم‌افزار ERP تیم‌یار تمام و کمال توسط متخصصان داخلی توسعه داده شده و در مسیر توسعه خود کوچک‌ترین وابستگی به نرم‌افزارهای خارجی ندارد و با فرایندها و جریان‌های کاری سازمان‌های کشور بیگانه نیست.

راهکارهای تخصصی تیم‌یار

 • «ثمر»، راهکار تخصصی تولید

ثمر جعبه ابزار مدیران تولید است، این راهکار تخصصیِ تولید به پشتوانه ERP قدرتمند تیم‌یار به مدیران تولید اجازه می‌دهد تمام فرایندهای برنامه‌ریزی، برآورد تولید، برنامه‌ریزی مواد مورد نیاز و... را هدفمند و بدون فوت وقت تعریف و برای اجرا به خطوط تولید بسپارند. در ثمر امکان تعریف مراکز و عملیات‌ کاری نامحدود، تعریف OPCهای نامحدود، MPS مکانیزه، MRP عاری از خطا و دریافت گزارش‌های مختلف آماری و تحلیلی وجود دارد.

این راهکار قدرتمند باعث می‌شود به راحتی بتوانید بر فرایند تولید در لحظه نظارت داشته باشید، از حداکثر ظرفیت تولید استفاده کنید، گلوگاه‌های تولید را شناسایی کنید، سرعت تولید و تحویل محصول را افزایش دهید و بتوانید در مسیر کاهش ضایعات و افزایش سود گام بردارید.

 

 • «بها»، محاسبه بهای تمام شده تولید

بها راهکار مطمئن مدیران مالی‌ست تا هر زمان بتوانند بهترین قیمت و بالاترین حاشیه سود ممکن را محاسبه و در اختیار صاحبان کسب‌وکار بگذراند. این راهکار قابلیت پیاده‌سازی کاملا سفارشی براساس نیازهای کسب‌وکار را دارد. امکان محاسبه به روش‌های LIFO و FIFO، امکان تعریف انواع محرک‌ها، امکان تخصیص هر حساب به مراکز هزینه تنها بخشی از امکانات این راهکار قدرتمند است.

 

 • «دید»، راهکار مدیریت محتوای یکپارچه

دید تنها راهکار مدیریت محتوای یکپارچه (ICMS) در کشور است که به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تمام امور مربوط به مدیریت وبسایت، قالب و محتوا را از داخل نرم‌افزار ERP خود مدیریت کنند. این راهکار به مدیران سایت اجازه می‌دهد با کم‌ترین دانش کدنویسی در حوزه HTML و CSS آن‌چه برای مدیریت وبسایت لازم دارند را در اختیار داشته باشند. همچنین به دلیل یکپارچگی با سیستم‌های مالی، انبار، فروش و فروشگاه آنلاین درصد اشتباه و خطا را به اندازه چشمگیری کاهش می‌دهد.

 

 •  «اثر»، راهکار مدیریت کارکنان دورکار

در روزگار کرونا و نیاز سازمان‌ها و کارکنان به انجام کار از محیطی غیر از محل کار، نیاز به نرم‌افزاری که ارتباط موثر بین اعضای تیم‌های کاری را حفظ کند و امکان پیش‌برد اهداف را در دورانی که محیط‌ کاری دیگر آن شکل و شمایل سابق را ندارد در اختیار سازمان‌ها بگذارد بیش از هر زمانی است. اثر راهکار جامع دورکاری کارکنان است و با در اختیار داشتن تمام ابزارهای ارتباطی مثل گفت‌وگوی تصویری، صوتی و متنی و امکان به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اسناد کاری و ویرایش آن‌ها در لحظه به کارکنان شما اجازه می‌دهد تا کار را از هرجایی و در هر زمانی انجام دهند. اثر نیاز به استفاده از نرم‌افزهای سوم شخص ناایمن را حذف می‌کند.

راهکارهای توسعه داده‌ شده با ERP تیم‌یار به همین‌جا ختم نمی‌شوند، مجموعه‌ای از راهکارهای کاربردی توسعه داده شده و در حال توسعه توسط مجموعه تیم‌یار در دسترس است که می‌توانید آن‌ها را از لینک زیر مشاهده کنید.

 

راهکارهای تیم‌یار

 

نتیجه

در این مقاله به مقایسه قابلیت‌ها و ویژگی‌های معروف‌ترین نرم‌افزار‌های ERP‌ در جهان مانند SAP ، Dynamics، SAGE و... پرداختیم. در کنار این سیستم‌ها، تیم‌یار نیز به عنوان یک ERP مدرن ایرانی مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه‌ی این مقایسه نشان می‌دهد که تیم‌یار با فراهم آوردن قابلیت‌های یک ERP مدرن چیزی از بزرگان این صنعت کم ندارد، البته قابلیت‌ها و زیر‌سیستم‌های تیم‌یار به موارد مذکور در این بررسی محدود نمی‌شود. از طرف دیگر باید به وفق‌پذیری تیم‌یار با فرایند‌های کسب‌وکار‌های داخلی نیز اشاره کرد، همچنین انعطاف و عدم تاثیرپذیری از شرایط سیاسی دغدغه‌ی شرکت‌ها و سازمان‌های داخلی را در استفاده از سیستم‌های ERP‌ رفع خواهد کرد.

 

با ERP تیم‌یار آشنا شوید

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}