گام جدید «تیم‌یار» برای اخذ تایید امنیتی از سازمان فناوری اطلاعات ایران
 
 

پس از ثبت درخواست «تیم‌یار» در سازمان پدافند غیرعامل کشور برای اخذ تایید امنیتی، شرکت دانش‌بنیان سافت سیستم در اقدامی مشابه گام در مسیر اخذ گواهی‌نامه امنیتی از سازمان فناوری اطلاعات ایران گذاشته است.

سازمان فناوری اطلاعات ایران براساس وظایف اساسنامه‌ای و اسناد بالادستی همچون سند راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) و تصمیمات کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت آن (فاوا)، وظیفه ارزیابی و صدور گواهی محصولات حوزه افتا را بر عهده دارد. تدوین شاخص‌های ارزیابی، آیین‌نامه‌ها و مدیریت بر نظارت فرآیند اقدامات تعیین شده، حمایت از ایجاد آزمایشگاه‌های ارزیابی حوزه افتا و حمایت از بومی‌سازی محصولات این حوزه از وظایف دیگر سازمان است.

ارزیابی امنیتی محصولات یکی از فعالیت‌های این اداره کل است که اهداف زیر را دنبال می‌کند:

  • حصول اطمینان از امنیت محصولات مورد استفاده در دستگاه‌های اجرایی
  • حمایت از طراحی و توسعه محصولات افتا و ضد بدافزار بومی
  • شناسایی شرکت‌های بومی تولیدکننده محصولات
  • شناسایی محصولات بومی و مشخصه فنی آن‌ها
  • برقراری ارتباط با تولیدکنندگان بومی و اطلاع از فعالیت‌ها و مشکلات ایشان
  • رونق کسب‌وکار در حوزه محصولات بومی و شرکت‌های داخلی

این در حالی است که کلیه تولیدکنندگان حوزه فتا و افتا موظف شده‌اند به‌منظور تست و ارزیابی امنیتی محصولات خود با این سازمان مکاتبه نمایند تا نسبت به معرفی محصول به آزمایشگاه اقدامات لازم به‌عمل آید. ارزیابی محصولات و ارائه نقاط ضعف به شرکت‌های تولیدکننده منجر به ارتقای امنیتی محصولات گردیده و بدیهی است که این امر موجب رونق کسب‌وکار و اشتغال نیروهای متخصص در شرکت‌های تولیدکننده خواهد شد.

گفتنی است نرم‌افزار «تیم‌یار» با بهره‌گیری از زبان برنامه‌نویسی ++C، پیاده‌سازی پروتکل https و متد SSL و عدم وابستگی به پلت‌فرم (Platform) برای اجرا در زمینه وب، امنیت را در سطح Core به‌خوبی پوشش داده است.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}