چرا هیچ وقت بهترین زمان برای اجرای راهکارهای ERP در سازمان ها فرا نمی رسد؟

 

در حال حاضر، کارکنان سازمان ها با مسائل گوناگونی مواجهند: بعضی از مدیران در تعطیلات تابستانی به سر می برند؛ نمی دانیم آیا می توانیم بودجه را تصویب کنیم یا نه؛ اکنون بدترین زمان ممکن است؛ بهتر است صبر کنیم و ببینیم برسر اقتصاد چه می آید و غیره.

این جمله ها آشنا به نظر نمی رسند؟ شرکت ها و سازمان ها دلایل متعددی را بیان می کنند که چرا نمی توانند در زمان فعلی اجرای سیستم ERP در سازمان خود را آغاز کنند.

متاسفانه، هیچ وقت برای آغاز اجرای راهکارهای نرم افزاری در سازمان مناسبترین زمان نیست، اما چیزی که روشن است شرکت ها باید به رشد ادامه دهند، بازگشت سرمایه و سود خود را بالا ببرند و ارائه خدمات به مشتریان را بهبود ببخشند. به عبارت دیگر، این یک امر ضروری است که البته آسان به دست نمی آید.

میلیون ها دلیل وجود دارد که چرا آغاز اجرای راهکارهای ERP در سازمان شما بهتر از این است که منتظر فرا رسیدن زمان مناسب برسید. در اینجا به ذکر چهار دلیل می پردازیم که می تواند به شما در تصمیم گیری در این خصوص کمک کند:

 

دلیل اول: تحمل هزینه های فراوان در مقابل فواید اجرای سیستم های بزرگ نرم افزاری یکپارچه

به طور قطع، آغاز این پروژه هزینه های فراوانی برای شما به همراه دارد. پول، زمان، منابع و استهلاک نیروی انسانی از جمله مواردی هستند که شما می توانید برای سرمایه گذاری بر روی راهکار نرم افزاری خود انتظار داشته باشید. با این وجود، در اغلب موارد، فواید استقرار سیستم نرم افزاری جدید بر صرف این قبیل هزینه ها برتری دارد؛ به ویژه، وقتی مطمئن باشید که این تکنولوژی جدید به افزایش سود و بازگشت سرمایه، کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری سازمان و کارکنان آن کمک خواهد کرد. همچنین، مطمئن باشید که صبر کردن برای رفع بعضی از این مشکلات واقعا هزینه بار خواهد بود (این هزینه ها بسیار بیشتر از حد تصور شماست، به ویژه زمانی که هزینه های فرصت های از دست رفته حاصل از انتظار را در نظر بگیرید).

 

دلیل دوم: ایجاد نقشه راه برای استراتژی IT و ERP

وجود گزینه های فراوان در انتخاب نرم افزارهای سازمانی می تواند خسته کننده باشد و موجب شود که بسیاری از تجزیه و تحلیل ها فلج شوند. نباید برای این کار خیلی سخت گیری کنید، بلکه براساس نیازهای سازمان خود، بهترین تکنولوژی را انتخاب کنید. همه گزینه ها را نظر بگیرید: سیستم های ERP تک بعدی در برابر بهترین نوع آن، سیستم های استاندارد در برابر سیستم های غیرمتمرکز، سیستم های جزیره ای در برابر سیستم های یکپارچه و .... زمانی که این متغیرهای استراتژیک را مشخص کرده و دامنه انتخاب خود را کوچک تر کنید، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری شما روشن تر خواهد شد.

 

دلیل سوم: جایگزین های سیستم های بزرگ ERP

ممکن است اکنون واقعا زمان مناسبی برای اجرای راهکارهای بزرگ ERP در کل سازمان شما نباشد. شاید به روز کردن سیستم های نرم افزاری فعلی بهتر و کمتر هزینه بر باشد؛ یا شاید بازبینی پروسه کسب و کار در سازمان شما روش بهتری باشد. هر کاری که انجام می دهید، این احساس را در خود به وجود نیاورید که برای رونق کسب و کارتان، باید یک سیستم نرم افزاری جدید در سازمان خود مستقر کنید. جایگزین ها، هزینه ها و مزایای هریک را در نظر بگیرید و مطمئن باشید که نگاهی بی طرف و مستقل به این جایگزین ها دارید.

 

دلیل چهارم: لزوم نیاز به صبر کردن را با مقاوت سازمانی اشتباه نگیرید

گاهی تاخیر در تصمیم گیری برای استقرار سیستم های ERP مربوط به مقاوات سازمانی می شود و نه دلایل مشروع کسب و کار. در اغلب مواقع این مساله لبه تیغ محسوب می شود، اما مدیریت تغییرات سازمانی نباید دلیل به تعویق انداختن راهکاری شود که مزایای ملموسی را برای سازمان شما درپی خواهد داشت. در عوض، برای تشخیص منابع مقاومت و نحوه برداشتن این موانع، به بهترین شکل ممکن به ارزیابی آمادگی سازمان برای پذیرش تغییر بپردازید. این ارزیابی باید اساس استراتژی و پلن مدیریت تغییرات سازمان شما باشد.

بنابراین، به جای اینکه به دنبال دلایل مناسب نبودن زمان فعلی برای اجرای سیستم های نرم افزاری یکپارچه در سازمان خود باشید، شاید زمان آن رسیده باشد که به سودآوری کسب و کار خود در بلندمدت بیندیشید.

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}