سخنرانی موسس تیم یار در همایش چشم انداز کسب و کار، کارآفرینی و اشتغال در افق 1404

 

دومین همایش چشم انداز کسب و کار، کارآفرینی و اشتغال در افق 1404 با هدف ترغیب و تشویق بخش خصوصی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور و همچنین فرهنگ سازی در این زمینه، در سالن اجلاس سران مرکز همایش های جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این همایش، جمعی از وزرای کابینه، برخی معاونت های نهاد ریاست جمهوری، نمایندگان و روسای فراکسیون های مجلس شورای اسلامی، روسای بانک ها و نیز کارآفرینان نمونه حضور داشتند.

مجید ناقدی نیا، موسس شرکت دانش بنیان سافت سیستم و نرم افزار تیم یار، برای دومین بار به عنوان یک کارآفرین نمونه در این مراسم حضور داشت و یکی از سخنرانان اصلی بود.

 

زمان مناسب، مهم ترین عامل موفقیت کسب و کار

وی در ابتدای صحبت، ضمن معرفی خود، به بحث درباره کارآفرینی پرداخت و گفت: «نخستین چیزی که یک کارآفرین به آن نیاز دارد، ایده است و بعد از آن یک تیم خوب و قوی. بسیاری از افراد فکر می کنند که اولین نیاز یک کارآفرین سرمایه است، در صورتی که تجربه کارآفرینی 27 کسب و کار نشان داده است که سرمایه در درجه دوم قرار دارد و چیزی که بیشترین اهمیت را دارد (بعد از ایده) زمان مناسب برای عملی کردن ایده است؛ یعنی در صورتی که کارآفرینی در زمان مناسب صورت بگیرد، درصد موفقیت آن بیشتر خواهد بود. به جرات می توانم بگویم که دلیل اغلب شکست های من در کارآفرینی 27 کسب و کاری که داشتم، انتخاب زمان نامناسب بوده است.»

 

اهمیت طرح تجاری (BP) در ایجاد کسب و کار

موسس شرکت سافت سیستم از جمله عوامل مهم در فرآیند کاری بعد از نیروی انسانی را طرح تجاری (BP) دانسته و اظهار داشت که معمولا کارآفرینان طرح تجاری را در مسیر خلق می کنند؛ این یعنی نمی توان ابتدا طرح تجاری را خلق کرد، چراکه در ابتدا کل مسیر برای کارآفرین روشن نیست و در طول مسیر همزمان با خلق BP، به طور خودکار سرمایه هم تامین می شود.

وی گفت: «به نظر من، اولین چیزی که در ایجاد یک کسب و کار اهمیت دارد مخاطب است، نه میزان سرمایه لازم برای راه اندازی آن.»

مجید ناقدی نیا ضمن اشاره به صحبت دیگر سخنرانان درخصوص سرمایه انسانی و اظهارات آنها مبنی بر اینکه در ایران برای سرمایه انسانی ارزش زیادی قائل نمی شوند و مدیران به راحتی نیروهای خود را جابه جا می کنند، اظهار داشت: «واقعیت مهم این است که بخشی از سرمایه های سازمان مانند زمان و پول تبدیل به سرمایه انسانی می شوند که ما آنها را نمی بینیم.» این مساله برای کسب و کارهای خصوصی و کارآفرینان خیلی اهمیت دارد، زیرا آنها تمام سرمایه زندگی خود را برای به ثمر رساندن کسب و کار خود گذاشته و روی پای خودشان ایستاده اند.

 

حمایت از کارآفرینان

موسس تیم یار در بخشی از سخنان خود به حضور در پارک علم و فناوری اشاره کرده و گفت که برخلاف شنیده ها حاکی از حمایت پارک علم و فناوری از کسب و کارها و کارآفرینان، ما در حال حاضر فضای محدودی در اختیار داریم و بروکراسی اداری در آنجا به حدی است که برای گرفتن یک نامه ساده اداری مدت ها مجبوریم وقت صرف کنیم و در نهایت از آن منصرف شده و طبق روال خودمان کار را انجام می دهیم.

وی گفت: «کارآفرین باید باور قوی داشته باشد و به نظر من، نیازی به کمک ندارد، بلکه وی باید ایده فوق العاده و یک تیم قوی داشته باشد؛ در غیر این صورت نمی تواند کارآفرین باشد. کارآفرین باید ریسک پذیری وجودی بالایی داشته باشد.»

 

تیم یار، نرم افزار یکپارچه کاملا ایرانی

مجید ناقدی نیا در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی نرم افزار مدیریت کسب و کار تیم یار و دلیل انتخاب جمله «تیم یار، انتخاب مدیران پیروز» پرداخت و گفت: «تیم یار یک نرم افزار جامع کسب و کار است که به آن ERP می گویند. ما افتخار داریم که اولین نرم افزار ERP ایرانی واقعی را تولید کرده ایم.»

 

تهدیدهای موجود در صنعت نرم افزار

وی در ادامه به صحبت درباره تهدیدهای موجود در صنعت نرم افزار کشور پرداخت و اظهار داشت: «صنعت نرم افزار کشور در حالی که فرصت های فوق العاده ای دارد، با تهدیدهای بسیاری روبروست. در صنعت نرم افزار کشور، عموم نرم افزارها برپایه ساختار نرم افزارهای خارجی طراحی و تولید می شوند، یعنی از پایگاه داده هایی مانند SQL سرور شرکت مایکروسافت یا اوراکل استفاده می کنند که ایرانی نیستند؛ در نتیجه نرم افزار تولید شده ایرانی و متعلق به ما نخواهد بود. تیم یار از سال 88 کار خود را آغاز کرده و هدفش این بوده که کار را از ابتدا آغاز کند و به بیانی دیگر "چرخ را یک بار دیگر تولید نماید". بنابرین، نرم افزاری تولید کرده ایم که پایگاه داده آن متعلق به خودمان است و هسته آن را با سخت ترین زبان برنامه نویسی (C و C++) نوشتیم (مشابه کاری که ویندوز انجام داده است). دلیل انجام این کار عدم وابستگی بوده است.»

وی سپس به دولت الکترونیک اشاره کرد و اظهار داشت: «بحث دولت الکترونیک چند سالی است که مطرح شده و یکی از ساختارهای مهم آن نرم افزارهای یکپارچه یا ERP است. عموم عزیزان حاضر در جلسه یک نرم افزار (حسابداری، فروش و ...) دارند که قطعا جزیره ای بوده و یکپارچه نیست. برای یکپارچه شدن دولت الکترونیک، ابتدا سازمان ها باید یکپارچه شوند.»

وی به بحث مهم هزینه در نرم افزارهای ERP خارجی اشاره کرد و گفت: «یکی از چالش های ERP ها بحث هزینه بوده و می باشد؛ مثلا، برای خرید و استقرار نرم افزار شرکت SAP کمترین هزینه ممکن 500 میلیون تومان است که هر سازمانی امکان پرداخت آن را ندارد. ما با تولید نرم افزاری 100 درصد دانش بنیان، موفق شده ایم قیمت تمام شده آن را به شدت پایین بیاوریم (تقریبا یک دهم نرم افزارهای خارجی) که با نرم افزارهای مشابه خارجی اصلا قابل مقایسه نیست.»

 

تیم یار، انتخاب مدیران پیروز

موسس تیم یار درباره انتخاب شعار "تیم یار، انتخاب مدیران پیروز" گفت: «هدف مدیران تیم یار این است که انسان ها ارتقا پیدا کنند؛ یعنی اگر ما بتوانیم مدیران سازمان های مختلف را رشد بدهیم، آنها با در اختیار داشتن ابزار مناسب، به راحتی می توانند درلحظه اطلاعات سازمان را در دسترس داشته و تیم خود را به درستی مدیریت کنند. اکثر مدیران بیشتر اوقات خود را در سفرهای کاری و شرکت در سمینارها و همایش ها می گذرانند و لازم است که در هر شرایطی از وضعیت سازمان خود مطلع باشند. تیم یار با نگاه مدیر محور خود، این مشکل را رفع نموده است.»

 

با وجود عدم حمایت، به راه خود ادامه می دهیم

مجید ناقدی نیا در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: «مساله بسیار مهمی که بارها از تریبون های مختلف درباره آن صحبت شده، بحث حمایت از کارآفرینان بوده که متاسفانه تاکنون هیچ نوع حمایتی از سوی مسئولان مشاهده نشده است. ما حدود 120 نفر پرسنل داریم و تا به امروز نزدیک به 30 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده ایم. این نرم افزار حاصل زحمات یک تیم دانشگاهی است. تخصص من IT نیست. من کارآفرینی هستم که در حوزه اقتصاد و بازرگانی تحصیل کرده ام و برای ایجاد این کسب و کار IT را به خدمت گرفته ام.»

وی ضمن اشاره به پنل های قبلی گفت: «اگر به دنبال کارآفرینان هستید، من اینجا هستم. حمایت ها فقط در حد حرف هستند. البته ما بدون کمک هم به راه خود ادامه می دهیم و تنها کمکی که از شما می خواهیم این است که تیم یار را بررسی کنید و ببینید حرف های ما درباره ایرانی بودن نرم افزار، یکپارچگی آن و برطرف شدن تمام نیازهای سازمان ها صحت دارد یا خیر. این بزرگ ترین حمایتی است که می توانید از ما انجام دهید.»

موسس تیم یار در پایان ضمن تشکر از حاضرین در جلسه، برای کارآفرینان در همه عرصه ها آرزوی موفقت کرد.

 

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}