۷ گرایش مهم سیستم های ERP در سال ۲۰۱۷ میلادی

عمر سیستم های یکپارچه ERP سال گذشته رو به پایان است و سیستم های سرمایه گذاری در آینده با تغییرات عدیده ای مواجه خواهند بود. در اینجا به ۷ مورد از این تغییرات اشاره می کنیم.

 

 

به نظر می رسد، نمای سیستم های ERP تقریبا هرروز در حال تغییر است. در نتیجه، بروز ماندن تصمیم گیرندگان صنعت IT درخصوص این سیستم ها غیرممکن به نظر می رسد. در این مقاله به هفت تحول مهم در سیستم های ERP اشاره شده است که در سال ۲۰۱۷ و سال های آینده برای حرکت در این مسیر باید به آنها توجه داشت.

 

گزینه های موجود بیشتر ERP مساوی است با حق انتخاب بیشتر

طبق اظهارات فرانک اسکاوا، رئیس شرکت مشاور مدیریت Strativa کالیفرنیا، سیستم های ERP اولیه، مانند سیستم برنامه ریزی منابع تولید (MRP)، برای مقاصد خاص در صنعت کسب و کار، از جمله مدیریت منابع انسانی (HR) یا انبار طراحی شده بودند؛ این در حالی است که امروزه سیستم های ERP بسیار جامع تر شده اند.

اسکاوا می گوید: «اکنون، با به وجود آمدن راهکارهای ابری، صنعت IT دوباره به تلاطم افتاده است و بسیاری از شرکت ها به جای تقویت هسته سیستم های ERP خود، ساده ترین راه را افزودن راهکارهای ابری به مدیریت سرمایه انسانی، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت هزینه ها و سایر عملیات سیستم یافته اند.»

به گفته وی، فروشندگان سنتی ERP به این تغییر پاسخ داده اند. بدین ترتیب که برخی اقدام به خریداری محصولات ابری ویژه و یکپارچه سازی آنها با سیستم های ERP خود کرده اند و برخی راهکارهای ابری ویژه خود را طراحی کرده و می سازند. بسیاری از فروشندگان هردو کار را انجام می دهند. این مساله باعث می شود که مشتریان سیستم های ERP برای انتخاب بهترین سیستم دچار تردید شوند.

اسکاوا می گوید: « همیشه، هر تصمیم گیری تبعاتی به همراه دارد. اگر با ارائه دهنده سرویس ERP فعلی خود بمانید، احتمالا یکپارچگی بهتری خواهید داشت؛ اما ممکن است عملکرد آن به خوبی یک راهکار ابری بروز نباشد.»

به عبارت دیگر، منظور اسکاوا این بوده است که بیشتر ارائه دهندگان نرم افزارهای تخصصی قابلیت های یکپارچه سازی بسیار خوبی دارند؛ در نتیجه، خریداران سیستم های ERP باید همه گزینه ها را درنظر بگیرند.

 

سیر نزولی سیستم های جزیره ای

به گفته اریک کیمبرلینگ، موسس شرکت مشاور Panorama بوستون، معمولا حرکت گشتاوری به سوی نرم افزارهای تخصصی ERP محاسنی دارد. با این وجود، وی انتظار دارد که برخی سازمان ها تجربه بدی از این تغییر داشته باشند، حقیقتی که سیستم های سنتی ERP برای آن منظور ارائه نشده اند. به نظر می رسد، اطلاعات متناقض و تنظیم نسخه برای برخی شرکت ها دردساز خواهد شد.

کیمبرلینگ می گوید: «حرکت صعودی این گشتاور یعنی اینکه ابزارها کار را برای پیاده سازی بهترین سیستم آسان تر می کنند؛ اما حرکت نزولی نیز همچنان وجود دارد.» شرکت ها باید بدانند که اگر ابزار یا سیستم مناسب داخلی نداشته باشند، این مساله می تواند موجب دردسر آنها شود.

 

SaaS دربرابر “DIY” SaaS

کیمبرلینگ اظهار داشت: «کارشناسان زیادی بر نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) و نحوه حرکت اغلب راهکارهای ERP به سمت آن، تمرکز کرده اند. ممکن است این درمورد یک حرکت کوچک درست باشد؛ اما حرکت بزرگ تر زمانی است که شرکت ها به سمت نرم افزارهای سنتی خارج از محل ابری روی می آورند.» به عبارت دیگر، شرکت ها لایسنس نرم افزارها را براساس استفاده در محل آنها در نظر می گیرند؛ اما هنگام پیاده سازیف آن را در فضای عمومی یا خصوصی ابری پیاده سازی می کنند.

 

داده هایی برای مزیت رقابتی

طبق اظهارات مارک کلایمن، مدیر عامل شرکت راهکارهای نرم افزاری TriCore در Norwell ماساچوست، راهکارهای ابری در شرایط ارائه بالقوه، گسترش بیشتر و حتی منابع اطلاعاتی بیشتری برای سیستم های ERP دارند.

وی گفت: «برخورداری از یک سیستم عامل قوی ابری، به شرکت ها این امکان را می دهد که از تحلیل های پیش بینی کننده استفاده کرده و عملیات کسب و کار را بهتر تجزیه و تحلیل کنند. در حال حاضر، شرکت ها برای ایجاد تنظیمات عملیاتی واقعی، هنگام جمع آوری اطلاعات از خارج شرکت، تا حد ممکن در آنها دست می برند (مثلا، از تامین کنندگان اطلاعات می گیرند).» به عقیده کلایمن، این مزیت رقابتی همیشگی در سال ۲۰۱۷ و سال های پس از آن خواهد بود.

به گفته وی، پیشتر استفاده از تجزیه و تحلیل های پیچیده به سازمان های بزرگ تر از قبیل Walmart، NFL و Under Armour محدود می شد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، قابلیت های تجزیه و تحلیلی که در نرم افزارهای ابری ایجاد شده اند، به نحو فزاینده ای برای شرکت های کوچک و به ویژه متوسط قابل دسترس خواهند بود؛ زیرا این قبیل شرکت ها برای اداره موثر امور جاری خود سرمایه گذاری بزرگ تری روی تحلیل داده ها انجام می دهند. بنابراین، طبق پیش بینی کلایمن، در سال ۲۰۱۷ شرکت های بیشتری برای بهبود همکاری و پذیرش تجزیه و تحلیل ها، به محصولاتی چون SAP S/4 HANA گرایش پیدا خواهند کرد.

 

ERP هوشمند

ERPهای فعلی شامل سیستم هایی هستند که نسبت به سیستم های ERP گذشته راهنمای بیشتری دارند. میکی نورت ریزا در برنامه VP برای نرم افزارهای سازمانی در IDC با موضوع «پیش بینی های جهانی درخصوص ERP هوشمند در سال ۲۰۱۷»، به این موضوع نگاهی عمیق تر داشته است. وی در صحبت های خود به گفتگو درباره آنچه «ERP هوشمند» یا i-ERP نامیده می شود، پرداخت؛ یعنی سیستم هایی که از فناوری های جدید از قبیل فراگیری خودکار، توسعه نرم افزارهای ابری و تجزیه و تحلیل های پیش بینی کننده برای مدیریت داده ها استفاده می کنند.

استدلال IDC این است که تغییرات دیجیتال، شکل ظاهری اغلب نرم افزارها، از جمله اتوماسیون بازاریابی، خدمات و پشتیبانی، بازرگانی، فروش و به ویژه ERP را تغییر داده اند. به عقیده ریزا، این مساله طی دو تا سه سال آینده اثرات خود را نشان خواهد داد.

ریزا اظهار داشت که با وجود موانع، رابط کاربری به نخستین عامل تفاوت انتخاب در اغلب سیستم های ERP و نرم افزارهای مشابه تبدیل خواهد شد. این رابط ها و هوش تعبیه شده در آنها که برای سیستم های ERP پیش بینی شده اند، عامل تغییر شرایط هستند.

به علاوه، به عقیده وی، اکثر شرکت های وابسته به ERP هوشمند برای حمایت از تصمیم های اتخاذ شده، از هوش داخلی برخوردار خواهند شد. این حداکثر تغییری خواهد بود که ریزا انتظار دارد ۸۰ درصد از مدارس کسب و کار برای تجدید نظر در برنامه آموزشی خود و افزودن یادگیری خودکار و فناوری های شناختی «طرح های کسب و کار هوشمند» تا سال ۲۰۲۰ آن را عملی کنند.

 

قیمت های رقابتی تر

این تغییرات ERP دست کم یک جنبه روشن برای مشتریان دارند. به گفته آمیت پاتل، مدیرعامل شرکت مشاور نرم افزاری کسب و کار Huron شیکاگو، اختلالات بازار فروشندگان بزرگ را در حالت تدافعی قرار داده اند. در نتیجه، فروشندگان ERP در حفاظت از هسته نرم افزاری خود بسیار جدی هستند؛ در نتیجه الگوهای قیمتی بروز شده اند تا باقی ماندن آنها در عرصه رقابت را تضمین کنند.

 

لزوم امنیت بیشتر سیستم های ERP

به گفته تونی تورچیا، متخصص IT و مدیر ریسک شرکت خدماتی KPMG نیویورک، وضع مقررات بیشتر، افزایش تهدیدهای امنیتی و فناوری های در حال تحول از جمله سیستم عامل های یکپارچه و سطح بالا منجر به افزایش اهمیت موضوع امنیت نرم افزار و افزایش پیچیدگی مدیریت آن شده است. وی توضیح داد که میزان و پیچیدگی نمای تهدیدها افزایش یافته و موجی از داده را در جبهه اطلاعات مشتری و مالکیت معنوی به وجود آورده است.

تورچیا گفت: «هزینه و پیچیدگی مدیریت کنترلی داخلی نیز رو به افزایش است». این حقیقتی است که وی در بخشی آن را به کنترل های داخلی ناکافی و بسیار وابسته نسبت داده است که همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. به گفته وی، به دلیل ریسک های موجود و گرایش به سمت ایجاد شکاف، لزوم توجه به امنیت هرچه بالاتر سیستم های ERP هرچه بیشتر احساس می شود.

 

نویسنده: آلن ر. ارلز

مترجم: رزیتا مرعشی