بسیاری از کسب‌و‌کارها به باور نیاز به نرم‌افزار جدید ERP رسیده‌اند، اما خوب است بدانید قبل از شروع جدی کار با این نرم‌افزار، باید با فناوری نرم افزار جامع ERP بیشتر آشنا شوید. پس از درک این فناوری، به درستی می‌توانید استراتژی‌های مورد نظر ERP را توسعه دهید.

نرم افزار جامع ERP چیست؟

نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، نرم‌افزاری است که توسط کسب‌و‌کارها به منظور یکپارچه‌سازی و سازماندهی داده‌های لازم برای عملیات بخش فروش و بخش عملیات استفاده می‌شود. راه‌حل‌های ERP در واقع، عملیات‌های کلیدی شرکت‌ها، از جمله تولید، توزیع، منابع مالی و انسانی را در یک سیستم نرم‌افزاری ادغام می‌کنند.

زمانی که نرم‌افزار ERP به درستی پیاده‌سازی شود، یک راه‌حل ERP باعث افزایش کارایی، عملکرد و سودآوری سازمان می‌شود. با این حال، پروژه‌های ERP هنوز هم در رده پروژه‌های چالش برانگیز قرار دارند و اغلب برای مدیریت انتخاب نرم‌افزار، پیاده‌سازی، مدیریت فرآیند و تغییرات سازمانی به یک مشاور ERP نیاز دارند. پروژه‌های بزرگ به ویژه زمانی که در یک پروژه مکان‌های جهانی و متعددی درگیر باشند، پروژه‌ای بسیار دشوار است. مدیریت پروژه قوی، می‌تواند کلید دستیابی به یک سازمان یکپارچه باشد.

محبوب‌ترین فروشندگان ERP کدامند؟

SAP ، Oracle ، Microsoft Dynamics و Infor از محبوب‌ترین فروشندگان ERP هستند. یکی از بیشترین عبارات جستجو شده در جستجوگر گوگل، “تفاوت‌های SAP در مقایسه با اوراکل” است.

 

 

دانلود گزارشات

شایان ذکر است، فروشندگان نرم‌افزارهای جدید نیز محبوب هستند، به خصوص برای شرکت‌های کوچک‌تر یا شرکت‌هایی که به دنبال عملکردهای خاص صنعت هستند. محصولات جدید برای صنایع خاص یا عملکردهای کسب‌و‌کار طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، Syspro ، IQMS و Plex به طور خاص برای صنایع تولیدی ساخته شده‌اند.

صرف‌نظر از صنعت، هنگام مقایسه راه‌حل‌های ERP، جستجوی راهنمای طرف سوم نیز امری مهم است.

علاوه بر راهنمایی‌های حرفه ای، بررسی سایت‌ها، منبع مفیدی در ارزیابی نرم‌افزارهای ERP می‌باشند. این سایت‌ها، سیستم‌های ERP را براساس بررسی‌های کاربران رتبه‌بندی می‌کنند.

اگرچه ممکن است بخواهید یک سیستم شناخته‌شده برنامه‌ریزی منابع سازمانی را انتخاب کنید، اما بهترین راه‌حل به نیازهای کسب‌و‌کار منحصر به فرد شما بستگی دارد. سوال مناسب‌تر این است: “کدام یک از بهترین فروشندگان ERP، برای فرآیندهای آینده و اهداف کسب‌و‌کار من مناسب‌ترند؟”

چه نوع شرکت‌هایی از نرم افزار جامع ERP استفاده می‌کنند؟

سیستم‌های سازمانی مانند نرم‌افزارهای ERP، برای تمامی شرکت‌ها بدون درنظر گرفتن وسعت و یا نوع صنعت آن شرکت، مفید هستند. در سال‌های اخیر، شرکت‌های کوچک تا متوسط بیشترین رشد را در صنعت ERP از آن خود کرده‌اند. در حالی که شرکت‌های بزرگ در گذشته در استفاده از ERP در اکثریت قرار داشتند، امروزه راه‌حل‌های جدید امکان پیاده‌سازی سیستم ERP را بیشتر برای کسب‌و‌کارهای کوچک فراهم کرده است.

شرکت‌هایی که به دنبال تحول دیجیتال هستند، معمولاً نرم‌افزار را به منظور فعال‌کردن استراتژی‌های دیجیتالی خود پیاده‌سازی می‌کنند. این شرکت‌ها از فناوری، تنها برای فعال‌کردن عملیات دیجیتالی و ایجاد مدل‌های جدید کسب و کاری و عملیاتی استفاده می‌کنند. برخی از اهدافی که امیدوارند با پیاده‌سازی فناوری جدید به آن دست یابند، بهبود بینش داده‌ها و بهبود تجربه مشتری است.

نرم‌افزار ERP در مقابل نرم‌افزار CRM: تفاوت در چیست؟

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) نوعی نرم‌افزار سازمانی است که عملکردهای فروش و بازاریابی یک شرکت را خودکار می‌کند. بسیاری از فروشندگان نرم‌افزار، CRM را در مجموعه کامل راه‌حل‌های خود قرار داده‌اند، اما برخی از شرکت‌ها بهترین رویکرد را انتخاب می‌کنند. آن‌ها سیستم CRM را از فروشنده دیگری خریداری کرده و پیاده‌سازی می‌کنند و در نهایت آن را با سیستم اصلی خود ادغام می‌کنند.

 

 

نرم‌افزار CRM داده‌های زمان واقعی را در مورد رفتار آگاهانه و اطلاعات جمعیتی ارائه می‌دهد و برای شرکت‌ها امکان شخصی‌سازی ارتباطات خود با مدیران و مشتریان را نیز فراهم می‌کند. عملکرد CRM، کسب‌و‌کارها را قادر می‌سازد تا مزایای پروژه‌های خود را به حداکثر برسانند. بهبود تجربه مشتری یکی از دلایل رایج سازمان‌ها برای اجرای راه‌حل‌های نرم‌افزاری است.

نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع تولید (MRP II) چیست؟

نرم‌افزار MRP در اکثر سیستم‌های ERP گنجانده شده است. در حالی که ERP کل زنجیره تأمین را خودکار می‌کند، برنامه‌ریزی منابع تولید (MRP)، بر فرآیندهای تولیدی که از طریق برنامه‌ریزی تولید از مفهوم محصول نیز برخوردارند، تمرکز دارد. به عنوان مثال، هنگامی که برای ساخت یک محصول نیاز به خرید مواد اولیه دارید، نرم‌افزار MRP برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا یک صورتحساب دقیق از مواد مورد نیاز تهیه کنید.

یک سیستم MRP می‌تواند به عنوان یک سیستم مستقل یا به عنوان بخشی از یک نرم افزار جامع ERP کامل خریداری شود. بعضی از شرکت‌ها وقتی صحبت از ماژول‌های جداگانه در سیستم MRP می‌شود، بهترین رویکرد را نیاز دارند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است تنها به دنبال یک راه‌حل تخصصی برای عملکردی مانند هزینه گذاری مواد باشند.

هزینه نرم‌افزار جامع ERP چقدر است؟

سیستم‌های سازمانی شرکت‌های بزرگ‌تر (سیستم‌های ERP لایه اول) هزینه بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای جدید دارند. با این حال، حتی فروشندگان بزرگ‌تر نیز راه حل‌های تکی را ارائه می‌دهند که می‌توانند به صورت جداگانه پیاده‌سازی شوند. شرکت‌ها می‌توانند به جای پیاده‌سازی مجموعه‌ای کامل از راه‌حل‌ها، تنها با پیاده‌سازی عملکردهای مورد نیاز، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

 

 

هزینه‌های صدور مجوز نیز به مدل استقرار بستگی دارد. اگرچه ERP مبتنی بر ابر ممکن است در کوتاه مدت ارزان‌تر باشد اما در بلند مدت گران‌تر از نرم‌افزارهای مستقر در محل است. ERP ابری و ERP مبتنی بر SAAS هر دو مبنای اشتراکی دارند؛ بنابراین شما به ازای هر کاربر یا هر ماژول، هزینه پرداخت می‌کنید. اگر قصد دارید نرم‌افزار مورد نظر خود را مرحله به مرحله پیاده‌سازی کنید، مطمئن باشید که برای همه مجوزها از قبل هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید.

نگهداری، شخصی‌سازی و منابع، از جمله هزینه‌های دیگری است که باید در نظر گرفته شوند. برای پیکربندی، انتقال داده و پیاده‌سازی به منابع نیاز خواهید داشت. فراتر از این مولفه‌های فنی، برای مهندسی مجدد فرآیند کسب‌و‌کار و مدیریت تغییر، نیز باید بودجه در نظر بگیرید. نسبت ایده‌آل هزینه‌های نرم‌افزار به هزینه‌های خدمات ۲ به ۳ است.

اگر پیشنهاد فروشنده غیر منطقی به نظر می‌رسد، می‌توانید با استخدام یک مشاور نرم‌افزار سازمانی مستقل، قیمت بهتری را برای مذاکره، پیدا کنید. یک مشاور نرم افزار جامع ERP می‌تواند یک مقایسه عادلانه در مورد اظهارات کاری فروشندگان، انجام دهد؛ در نتیجه شما با نقاط قوت خود بیشتر آشنا می‌شوید. برخی از مشاوران ERP‌، در هزینه‌های مشتریان که بدون حضور مشاوران حاضر به پرداخت آن بودند، به اندازه ۳۰ الی ۶۰ درصد، صرفه‌جویی می‌کنند.

در حالی که راه‌حل‌های ERP گران هستند، هنگام تصمیم‌گیری در مورد شروع راه‌اندازی نرم افزار جامع ERP‌، هزینه نباید جزو نگرانی‌های اصلی شما باشد. به دلیل مزایای بالای کسب‌و‌کار ERP، احتمالاً ظرف سه سال تمامی هزینه‌های نرم‌افزار، به چرخه اندوخته‌های مالی شما بازگردانده خواهد شد.

آیا خطرات عمده‌ای در ارتباط با سیستم‌های ERP وجود دارد؟

در حالی که ERP پتانسیل ارائه مزایای کسب‌و‌کاری بیشماری را دارد، می‌تواند یک پیشنهاد خطرناک نیز باشد. در صورت عدم مدیریت صحیح، پروژه‌های ERP می‌توانند هزینه بیشتری داشته و مدت زمانی بیش از انتظار، به خود اختصاص دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث اختلال در عملکرد شده و مقاومت کارکنان را به همراه داشته باشند.

کسب‌و‌کارها وقتی بیشترین خطر را می‌پذیرند که به جای چشم‌انداز کسب‌و‌کار از دیدگاه فنی به پروژه ERP خود نزدیک شوند. اگر فناوری جدید را با کارمندان و فرایندهای خود هماهنگ نکنید، ممکن است از منافع کسب‌و‌کاری مورد انتظار نیز بهره‌مند نشوید. اگر سیستم شما نتواند از فرایندهای بهینه‌شده پشتیبانی کند، شما هم نمی‌توانید قابلیت شفافیت داده‌ها را بهبود بخشید. اگر کارمندان شما نمی‌دانند که چگونه با فرآیندهای بهینه‌شده کار کنند، شما هم نمی‌توانید تجربه مشتری را بهبود ببخشید. به غیر از شکست ERP‌، در پروژه‌های ‌ERP، بزرگ‌ترین خطر ROI پایین است.

طرح کسب‌و‌کار برای نرم‌افزار جامع ERP

هنگامی که نیاز خود را برای یک راه‌حل جدید ERP تشخیص دادید، باید نوع فناوری مورد نیاز خود را بر اساس استراتژی دیجیتال خود تعریف کنید. این به شما کمک می‌کند تا یک طرح کسب‌و‌کار متقاعد‌کننده را به منظور سرمایه‌گذاری مدیران ارائه دهید. مطمئن شوید که نه تنها مزایای برنامه‌های ERP بلکه هزینه‌ها و خطرات آن را نیز برجسته می‌کنید.

 

 

 

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: www.panorama-consulting.com