۷ روند تحول دیجیتالی در سال ۲۰۱۹
 

 

در سال ۲۰۱۸، تحولات دیجیتالی موضوع بسیار مهمی بود و مطمئناً روند تاثیرگذاری این امر بر سازمان‌ها در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه‌دار خواهد بود. براساس آمار بدست آمده از تحقیقات فورست، ۴۶درصد از مدیران معتقدند که در کمتر از ۵ سال، دیجیتال روی بیشتر از نیمی از فروش آن‌ها تاثیر می‌گذارد. طبق تخمین مجله The World Economic Forum، تحول دیجیتالی پتانسیل خلق بیشتر از ۱۰۰ تریلیون دلار، هم برای صنعت و هم برای جامعه را تا سال ۲۰۲۵ خواهد داشت. گرایش‌های زیادی در ارزش‌های سرمایه‌گذاری‌های آینده تحول دیجیتالی وجود دارد:

تحول دیجیتالی همچنان در صدر الویت باقی می‌ماند

تحقیقات اخیر Randstad نشان داده‌است که تقریبا ۹۵درصد از ۳۰۰۰ سازمانی که مورد تحقیق قرار گرفتند، احساس کرده‌اند که به یک راهنمای تازه برای رسیدن به تغییرات در ساختار سازمانی و مدل‌های عملکردی درجهت دیجیتالی شدن، نیاز دارند. گسترش سریع فناوری موجب شده تا شرکت‌ها تحول دیجیتالی را به عنوان الویت اول، و نه‌تنها به عنوان فناوری یا هدف آی‌تی درنظر بگیرند. برای نشان دادن این موضوع، تقریبا ۶۰درصد از مدیران درحال افزایش بودجه برای تجزیه و تحلیل، یادگیری ماشینی و علم داده هستند.

هوش مصنوعی، بیشتر ابزارها را قدرتمند خواهد کرد

مشتریان به‌شدت به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده‌اند. اما با رشد سریع وسایل اینترنت اشیا و چیپست‌های هوش مصنوعی، هوش مصنوعی در مواردی فراتر از پیدا کردن آهنگ مورد علاقه و یا پیش‌بینی آب و هوا مورد استفاده خواهد بود. در همین راستا، چت بوت‌هایی (Chatbots) مثل میا (Mya) برای ارزیابی کیفی مجدد متقاضیان استخدام به واحد پرسنلی کمک خواهند کرد و یا حتی ممکن است متقاضی که شما تصمیم به رد فرم استخدم وی دارید را بطور خودکار ملغی کند. بعلاوه، این چت بوت‌ها به شرکت‌ها این امکان را خواهد داد تا برای حل مشکلات خدمت‌رسانی به مشتریان بدون نیاز به تماس با اشخاص حقیقی، از نمایندگان مجازی استفاده کند.

بلاکچین (Blockchain) همچنان توسعه پیدا خواهد کرد

بیشتر ما بلاکچین را به‌عنوان ابزاری برای ایجاد پول دیجیتالی می‌دانیم اما این سطحی‌ترین جنبه قابلیت‌های بلاکچین است. راه‌کارهای بلاکچینی می‌توانند همچنین به عنوان دستیابی به بهره‌وری عملیاتی توسط خودکارسازی فرآیندهای کسب‌و‌کار یا دیجیتالی کردن ثبت سوابق، استفاه شود. نرم‌افزارهایی که با تکنولوژی بلاکچین تولید می‌شوند، در آینده نزدیک پتانسیل افزایش امنیت اطلاعات منتشر شده بین اعضای ناشناس را به اندازه بهبود موقعیت برای پیگیری و ردیابی فیزیکی و دیجیتالی دارایی‌ها را خواهند داشت.

نوآوری ابرهای بهم پیوسته ادامه خواهد داشت

ابرهای بهم‌پیوسته برای برآوردن تمام نیازهای شرکت‌ها درحال تکامل هستند، چه منبع ذخیره ابری، راه‌اندازی شبکه، امنیت بخواهند و چه نصب نرم‌افزار بخواهند. فراهم آوردندگان ابرهای عمومی مانند، آمازون و علی بابا درحال حاضر گزینه‌های ابر خصوصی را پیشنهاد می‌دهند. ارائه دهنده‌ها بیشتر و بیشتر به ابرها متصل می‌شوند، بنابراین نرم‌افزارها راحت‌تر، امن‌تر و آسان‌تر راه‌اندازی می‌شوند. یافتن ترکیب صحیحی از ظرفیت کاری که در محیط‌های عمومی، خصوصی و چندگانه کار می‌کنند، اساسی‌ترین موضوع سال ۲۰۱۹ خواهند بود.

محیط‌های هوشمند به هر فضای ورتیکالی ورود خواهند کرد

یک فضای هوشمند در واقع محیط فیزیکی یا دیجیتالی است که عناصر چندگانه همچون افراد، فرآیندها، خدمات و اشیا را در خود جا داده است، این عناصر به‌منظور خلق تجربیات خلاقانه‌تر و خودکار برای یک هدف مشخص، با هم در‌تعامل هستند. این موارد در ظهور شهرهای هوشمند، محل‌های کاری دیجیتالی، خانه‌های هوشمند، و هولدینگ‌ها قابل مشاهده هستند. ایجاد فضاهای هوشمند به‌سرعت درحال افزایش است و تبدیل به بخش جدانشدنی از زندگی روزمره کارمندان، مشتریان، مصرف کننده‌ها، و شهروندان شده است.

اخلاق دیجیتالی و حریم خصوصی مهمترین دغدغه خواهد بود

نگرانی افراد، سازمان‌ها و دولت درمورد اطلاعات شخصی که در بخش‌های عمومی و خصوصی استفاده می‌شود روبه افزایش است. سازمان‌ها باید فعالانه با این نگرانی‌ها و واکنش‌های اجتناب‌ناپذیر روبرو شوند. این درخواست‌ها معمولا بیشتر از بررسی سازگاری سازمان با قوانین شخصی، نیازمند عملکرد است. اخلاق دیجیتالی به عنوان یادگیری سازمان درجهت مدیریت اطلاعات و موارد خصوصی خود یکی از اساسی‎ترین موضوعات سال ۲۰۱۹ می‌باشد.

تجزیه‌و‎‌تحلیل پیشرفته گسترده خواهد شد

 تجزیه‌و‌تحلیل‌های پیشرفته از یادگیری ماشینی برای تبدیل چگونگی داده به گستردگی، استفاده و اشتراک‌گذاری استفاده می‌شود. بینش گسترده‌ای از تجزیه و تحلیل پیشرفته درون نرم‌افزارهای سازمان، مانند پرسنلی، مالی، فروش، بازاریابی، خدمات مشتری، و تدارکات به‌منظور تصمیم‌گیری بهتر و همچنین به منظور خودکارسازی فرآیند آماده‌سازی داده، بینش نسل و بینش فردی، جاسازی خواهد شد. در خیلی از مواقع، این امر نیاز به علوم داده‌ای حرفه‌ای را حذف می‌کند.

 

مترجم: مریم کفایتی