صنایع تولیدی، از ماهیتی کاملاً پویا و رقابتی برخوردارند و استفاده از راه‌حل‌های یکپارچه برای چنین کسب‌وکارهایی امری ضروری است؛ زیرا به‌وسیله آن می‌توانند کارایی و عملکرد خود را افزایش، هزینه‌ها را کاهش و درنهایت موجب افزایش فروش و سودآوری شوند. اما، مهم‌تر از همه، کسب‌وکار را قادر می‌سازد تا تصمیمات دقیق، آگاهانه و استراتژیک داشته باشد. یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی مانند ERP در صنایع تولیدی می‌تواند پاسخگوی تمامی نیازهای مذکور باشد.

۵ مورد از مزایای ERP در صنایع تولیدی عبارتند از:

  1. خودکارشدن و ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار با میزان سازگاری بیشتر
  2. پاسخگویی سریع‌تر به شرایط بازار
  3. تصمیم‌گیری استراتژیک
  4. کاهش هزینه‌ها
  5. افزایش رضایت مشتریان 

ERP در صنایع تولیدی، تمامی جنبه‌های کسب‌وکار ازجمله (منابع، عملیات، نظارت، گزارش‌گیری، فروش، حسابداری و امور مالی و غیره) را ادغام می‌کند و به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا با ایجاد یک پایگاه داده واحد، عملکردهای خود را به‌راحتی پیاده‌سازی کنند. در سال‌های اخیر، تعداد فزاینده‌ای از کسب‌وکارها، راه‌حل‌های ERP را برای عملکردهای خود، برگزیده‌اند. طبق گزارشات منتشر شده از بازارهای نرم افزاری ERP که توسط  Allied Market Research report منتشر شده است، انتظار می‌رود بازار جهانی ERP تا سال ۲۰۲۱، ۴۱.۶۹ میلیارد دلار از این راه سود حاصل کند. 

درصورتی‌که در مورد استفاده از سیستم ERP تردید دارید، ۵ مزیت راه‌حل یکپارچه که در ادامه به‌تفصیل توضیح داده شده، به شما کمک می‌کند تا با علت نیاز و انتخاب هر کسب‌وکار تولیدی از نرم افزار ERP بیشتر آشنا شوید:

۱. خودکارشدن و ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار با میزان سازگاری بیشتر

یک راه‌حل کامل ERP موجب ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار شده و اتوماسیون را برای سازمان‌های تولیدی پیاده‌سازی می‌کند. با ساده‌سازی فرآیندها، تمامی داده‌ها در یک مکان متمرکز شده و دید کاملی از تمامی ویژگی‌ها را ارائه داده و در دسترس هستند ازجمله: توسعه، طراحی، موجودی کالا، تهیه، تولید، امور مالی، فروش، تحویل و موارد دیگر.

علاوه بر این، هر کاربر می‌تواند وضعیت تولید را در زمان واقعی و بدون هیچ‌گونه وابستگی به کاربری دیگر یا گروه، کنترل کند. به‌عنوان مثال، گروه طراحی می‌تواند پیشرفت تولید را کنترل کرده و بخش‌های خرید و امور مالی را در مورد نیاز مواد اولیه اضافی، به‌روز کند. این اتفاق باعث ایجاد افزایش کارایی در سیستم شده، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا تعهدات مشتریان خود را در زمان وعده داده شده برآورده کنند. همچنین در صنایع تولیدی با خودکار شدن فرآیندها به‌وسیله ERP، وابستگی به فرآیندهای دستی کاهش چشمگیری می‌یابد. این کار نه‌تنها روند تولید را تسریع می‌بخشد بلکه خطاها را به حداقل رسانده و سودآوری را به‌طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

۲. پاسخگویی سریع‌تر به شرایط بازار

ERP در صنایع تولیدی، تجزیه‌وتحلیل داده‌های زمان واقعی را ارائه داده است تا در تخمین، برنامه‌ریزی، تنظیم و پاسخ‌دهی بهتر کسب‌وکارها به تغییرات نیازهای بازار، کمک کند. تصمیم‌گیرندگان به‌منظور درک تقاضاهای متنوع بازار و سرمایه‌گذاری در روند خرید مشتریان به گزارش‌های تولید شده در سیستم در فواصل منظم مراجعه می‌کنند. بینش دقیق، به مدیران دیدی ۳۶۰ درجه می‌دهد تا به آن‌ها کمک کند خطاهای احتمالی را کاهش داده و در صورت نیاز بر روی فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.

۳. تصمیم‌گیری استراتژیک

یک راه‌حل جامع ERP برای صنایع تولیدی، توانایی تصمیم‌گیری در سازمان را بهبود می‌بخشد. این انتخاب، بینش و دید کاملی راجع به هر بخش و فرآیند کسب‌وکار، در کمک به تصمیم‌گیری‌های دقیق، سریع و جزئی در زمینه کسب‌وکار ارائه می‌دهد. دستیابی به معیارهای کلیدی عملکرد مانند فروش عمده، حاشیه فروش و غیره به شرکت‌های تولیدی کمک می‌کند تا با اهداف خود همسو باشند و در صورت لزوم، تصمیمات داخلی موردنیاز را اتخاذ کنند. دید کامل فرآیندهای داخلی و سازمان با ERP در صنایع تولیدی به مدیران در بهینه‌سازی فعالیت‌های روزمره کمک به سزایی می‌کند.

۴. کاهش هزینه‌ها

یک نرم افزار قدرتمند ERP به سازمان‌های تولیدی کمک می‌کند تا هزینه‌های عملیاتی کلی خود را کاهش دهند؛ زیرا می‌تواند جای فرایندهای دستی و زمان‌بر را با فرایندهای خودکار و ساده همراه با اطلاعات زمان واقعی کسب‌وکار، تغییر دهد. علاوه بر این، ERP در صنایع تولیدی، با افزایش بهره‌وری کارگر، هزینه‌های نیروی کار را به حداقل رسانده، و به دنبال آن با افزایش دقت و میزان خطای کم، باعث کاهش تلفات خواهد شد. امکان ردیابی دقیق موجودی کالا و یکپارچگی آن با برنامه‌ریزی تولید به‌طور مؤثر، موجودی اضافی و هزینه‌های انبار را حذف خواهد کرد. درنهایت، بهبود دید سازمان به مدیران، در پس‌انداز هزینه‌ها تا حد ممکن، کمک خواهد کرد.

۵. افزایش رضایت مشتریان

برنامه‌ریزی دقیق تولید، افزایش کنترل بیشتر بر موجودی، ساده‌سازی برنامه‌ریزی‌های فرآیندها و هماهنگی در کانال‌های توزیع و پخش، باعث شده تا تولیدکنندگان در تحویل به‌موقع محصولات و معیارهای اساسی عملکرد با رشد چشمگیری مواجه شوند. تحویل به‌موقع محصولات برای حفظ رضایت مشتری بسیار حیاتی و ضروری است. راه‌حل‌های ERP با ارائه داده‌های زمان واقعی به سازمان‌های تولیدی، می‌تواند دید واقع‌بینانه‌ای از سطح موجودی کالا در هر زمان ‌برای تصمیم‌گیرندگان این حوزه فراهم آورد. درحالی‌که مزایای سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی برای کسب‌وکارهای تولیدی بسیار زیاد است، اما نصب، پیاده‌سازی و استفاده از هر نرم افزاری، شما را در دستیابی به اهداف سازمانی کمک نمی‌کند. شما باید با یک ارائه‌دهنده راه‌حل ERP باتجربه شریک شده تا به نرم افزار مناسب کسب‌وکار خود دست پیدا کنید.

سخن آخر

شرکت تیم‌یار کیش ازنظر استراتژیک می‌تواند یکی از بهترین راه‌حل ERP را برای خودکارسازی صنایع و کسب‌وکارهای تولیدی ارائه دهد. با راه‌حل برنامه‌ریزی منابع سازمانی تیم‌یار (ERP ایرانی)، موفقیت‌های جدیدی را بسازید. سیستم مدیریت تولید و برنامه ریزی مواد مورد نیاز ERP تحت وب تیم‌یار، ایجاد یک حرکت ارزش آفرین را با پردازش داده‌ها و تولید اطلاعات با مسیر مناسب برای مدیران تولید و صاحبان صنایع فراهم کرده است. هدف نهایی این نرم افزار در اختیار گذاشتن ابزارهای مناسب برای پیاده سازی تولید ناب با حذف اتلاف‌ها در کف کارگاه و بهبود روابط و فرایندها در سازمان‌های تولیدی است.

 

توسعه مدیریت هوشمند یکپارچه کسب و کار

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: embee.co