چهار فناوری کلیدی، عصر تحول دیجیتال عظیمی را طی پنج سال آینده، رقم خواهند زد. انتظار می‌رود که این ۴ فناوری، استراتژی‌ها و اولویت‌های سرمایه‌گذاران کسب‌ و‌کارهای کوچک و متوسط را در بخش‌های صنعتی، شکل دهند.

در واقع، فناوری، در حال رقم‌زدن تحول دیجیتالی و ایجاد آینده‌ای است که در آن هوش مصنوعی (AI)‌، اینترنت صنعتی اشیا (IIoT)‌، اتوماسیون و بلاکچین در حال همگرایی هستند و برخی از پیش‌بینی‌ها، از این اتفاق به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی یا صنعت نسل ۴.۰ یاد می‌کنند.

تحول دیجیتال نشانه یک تجدید‌نظر بنیادی در مورد چگونگی استفاده سازمان‌ها از فناوری‌، سرمایه‌های انسانی و فرایندها به منظور تغییر اساسی عملکرد کسب‌و‌کار است. در پنج سال آینده‌، فناوری‌های کلیدی، از جمله هوش مصنوعی‌، اینترنت اشیا‌، اتوماسیون و بلاکچین، نوید می‌دهند که چگونه شرکت‌ها از بینش‌های داده محور برای بهبود عملیات و افزایش نرخ بازگشت سرمایه استفاده می‌کنند.

۱. هوش مصنوعی

شرکت Accenture، هوش مصنوعی را به عنوان “حلقه‌ای از فن‌آوری‌ها (از یادگیری ماشین گرفته تا پردازش زبان طبیعی) تعریف می‌کند که به ماشین‌ها امکان حس‌کردن، درک‌کردن، عمل‌کردن و یادگیری” را می‌دهد.

شرکت‌ها در هر اندازه‌ای، با استفاده از برنامه‌های هوش مصنوعی که باعث بهبود پردازش ابری می‌شوند‌، به کارگیری رایانه‌های سریع‌تر و بهره‌وری عملیاتی را افزایش می‌دهند. در گزارش Accenture خاطرنشان شده است: “هوش مصنوعی دیگر یک نیاز پیش پا افتاده یا مجموعه‌ای از ابزارهای جذاب، تنها برای تحت تأثیر قرار دادن مدیریت نیست. هوش مصنوعی و استراتژی‌های داده در حال تبدیل‌شدن به هسته اصلی کسب‌و‌کار هستند.”

همزمان با تبدیل‌شدن هوش مصنوعی به روند اصلی‌ کسب‌و‌کار، شرکت‌ها برای اطمینان از داشتن استعداد مناسب برای تلفیق و سنجش فناوری جدید‌، باید برنامه راهبردی استراتژیکی را برای اجرا در پنج سال آینده تهیه کنند.

در حقیقت‌، از هر چهار مدیر C-suite که توسط Accenture مورد بررسی قرار گرفته است‌، سه نفر معتقدند که اگر در پنج سال آینده میزان هوش مصنوعی را مورد سنجش قرار ندهند‌، به طور کامل، در معرض خطر خارج‌شدن از کسب‌و‌کار، قرار خواهند گرفت. یکی از زمینه‌هایی که انتظار می‌رود استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین طی پنج سال آینده رشد کند‌، بخش تولید جهانی است.

Midea Group‌، تولید‌کننده لوازم الکتریکی چینی‌، یکی از پذیرندگان اولیه استفاده از هوش مصنوعی برای تولید است. Midea به عنوان بخشی از تحول استراتژیک فرآیندهای تولید خود‌، از عملکرد ابزارهای دیجیتالی و به کارگیری ربات‌ها، برخوردار است. به عنوان مثال، یک شرکت چینی با همکاری با اینتل در ساخت یک بستر ابر مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور افزایش دقت و کارایی فرآیندهای بازرسی محصول خود، پروژه‌ای ایجاد کردند. در همین راستا، استفاده از هوش مصنوعی به Midea کمک کرده تا با شروع راه‌حل‌های پردازش Edge‌، ضمن کاهش بار سیستم و هزینه‌های اجرایی، بهره‌وری تولید را بهبود بخشد.

Midea از هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی قابلیت‌های بینش عمیق ربات‌های مورد استفاده در فرایندهای تولید، استفاده می‌کند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین و قابلیت‌های قدرتمند پردازش فرآیند، نیازهای اساسی بینش بصری بستر ابری این شرکت هستند. بستر هوش مصنوعی Midea‌، امکان الگوریتم آموزش end-to-end و قابلیت‌های پردازش را برای بسترهای ابری خود فراهم می‌کند.

 

عصر تحول دیجیتال

 

۲. اینترنت اشیا ‌(IoT)‌ و ۵G

از زمانی که که قابلیت جدید و استاندارد ۵G بی سیم، ‌در سراسر جهان اجرا شد، قول داده تا راه‌حل‌های اینترنت اشیا IoT را با سرعتی ۱۰۰ برابر بالاتر از ۴G، تسریع ببخشد. در گزارش‌ Harvard Business Review (HBR) ،‌۵G همچنین” به شبکه‌های نسل بعدی این امکان را می‌دهد تا به طور مستقیم با سیستم‌های پهنای باند سیم‌دار‌، از جمله شبکه‌های ساخته‌شده با سریع‌ترین فناوری فیبر نوری‌، رقابت کنند.”

با تکامل IoT طی پنج سال آینده‌، اقتصاد متصل‌تری برقرار خواهد شد. در گزارش دیگری از HBR آمده است: “تنها تعداد کمی از فناوری‌های نوظهور در مقایسه با اینترنت اشیا‌، توانایی تحول‌آفرینی برای شرکت‌های آینده‌نگر را دارند. زیرا اینترنت اشیا، حسگرها و نرم‌افزارهای تجزیه و تحلیلی پیچیده را برای پردازش حجم زیادی از داده‌های عملیاتی، ترکیب می‌کند.”

یک نمونه ابداعی از اینکه چگونه اتصال اینترنت اشیا می‌تواند چشم‌انداز خرده‌فروشی را تغییر دهد‌، آینه دیجیتال Memomi است. “آینه حافظه” که در حال حاضر توسط خرده‌فروشانی مانند نیمن مارکوس و لوکسوتیکا، یک فروشنده لوکس عینک، مورد استفاده قرار گرفته است، با اتصال دستگاه‌هایی مانند آینه داخل فروشگاه با سیستم عامل‌های وب و موبایل‌، تجربه واقعیت افزوده را ایجاد کرده است.

مضاف بر ارائه تجارب جذاب در فروشگاه‌، آینه حافظه علاوه بر اتصال به وسایل مختلف، خریداران را نیز به یکدیگر متصل و درگیر می‌کند. سالوادور نیسی ویلچوفسکی، مدیرعامل آزمایشگاه‌های عمومی‌، گفته: “برای برندها، نسبت به مشتریان، مشکل بزرگ‌تری را حل کرده‌ایم. “مشکل فروشگاه‌ها این بوده که نمی‌توانستند آنچه در فروشگاه‌ها اتفاق می‌افتد را تشخیص دهند. ما در واقع نسل جدیدی از تجزیه و تحلیل‌های فروشگاهی را ارائه خواهیم داد که رابطه بین برندها و متقاضیان این برندها را افزایش خواهد داد.”

خرده‌فروشی فقط یک نمونه از چگونگی تأثیر راه‌حل‌های ۵G و IoT بر اقتصاد جهانی است. همانطور که HBR خاطر نشان کرده است: “عصر تحول دیجیتال باعث ایجاد نوآوری و مدل‌های جدید کسب‌و‌کار در تمام بخش‌های صنعتی و بازرگانی شده است.”

۳. اتوماسیون

اتوماسیون سنگ بنای فناوری عصر تحول دیجیتال است. گارتنر، اتوماسیون را به عنوان روشی که سازمان‌ها از فناوری برای انجام وظایف استفاده می‌کنند، تعریف کرده است؛ در حالی که‌، زمانی انجام این وظایف، به نظر یا اقدام نیروی انسانی، نیاز داشته است. اکنون، دوره جدیدی با عنوان “فرا اتوماسیون” (به گفته گارتنر) آغاز شده است، که فناوری‌های پردازش پیشرفته (از جمله هوش مصنوعی و یادگیری ماشین) را برای شناسایی و اتوماسیون سریع کلیه فرایندهای ممکن کسب‌و‌کار، نمایان خواهد کرد.

همانطور که در گزارش گارتنر ذکر شده است، فرا اتوماسیون طیف وسیعی از ابزارهایی که قابلیت عملکرد خودکار دارند، را در بر‌می‌گیرد، اما همچنین به استفاده از فناوری برای جستجو، تجزیه و تحلیل، طراحی، اتوماسیون، اندازه‌گیری، نظارت و ارزیابی مجدد فرایندها و داده‌های کسب‌وکار اشاره دارد.

در حال حاضر لامبورگینی از فرا اتوماسیون برای بهبود بهره‌وری تولید در SUV Urus جدید خود استفاده می‌کند. این خودروساز در همکاری با KPMG‌، یک بستر فناوری انقلاب صنعتی 4.0 را توسعه داده است تا از IoT صنعتی برای پیکربندی فرایندهای مونتاژ استفاده کند. این کارخانه با استفاده از حسگرهای دیجیتال و روبات‌ها در یک محیط مشترک و متصل‌، از طراحی ماژولار بی سابقه‌ای بهره جسته است.

هر وسیله نقلیه از طریق راهنمای خودکار وسایل نقلیه، به سمت واحد تولید لامبورگینی، حرکت می‌کند و به صورت مستقل به بخش کاری مناسب نیز انتقال می‌یابد. نظارت الکترونیکی بر روند تولید، بینش داده‌هایی را فراهم می‌کند که بلافاصله در دسترس هستند و به کارگران امکان کنترل هر جنبه از تولید، از طریق سایت یا از راه دور را می‌دهند.

طبق گزارش KPMG: “با رونمایی از پیشرفته‌ترین استانداردهای صنعتی نسل ۴.۰‌، نظارت الکترونیکی، جمع‌آوری داده‌ها و گزارش‌گیری از هر گوشه فروشگاه، بلافاصله در دسترس است و کارگران می‌توانند با استفاده از تبلت‌ها که نسبت به اسناد کاغذی، بسیار قابل‌اعتمادتر هستند، همه جنبه‌های تولید را در محل، یا از راه دور و یا از هر مکان دیگری کنترل کنند.”

۴. بلاکچین

چهارمین فناوری‌ای که قرار است طی ۵ سال آینده بر اختلال دیجیتال تأثیر گذارد‌، فناوری بلاکچین است. بلاکچین که در حال تکاملی فراتر از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است، برای بخش‌های صنعتی شرکت‌های مختلف، امکان استفاده از دفتر کل اشتراکی، در تمامی موارد از قراردادها و معاملات گرفته تا تأمین مالی و نگهداری سوابق را، فراهم کرده است. دفتر کل اشتراکی یک پایگاه داده امن است که توسط گروهی از اشخاص به اشتراک گذاشته می‌شود و امکان حذف اطلاعات توسط یک شخص خاص را از بین می‌برد و در چندین سایت‌، شرکت و‌ یا مکان، با یکدیگر انطباق دارند. بلاکچین نیز یک دفتر کل اشتراکی ارائه می‌دهد که می‌تواند معاملات بین چندین طرف را به روشی قابل تأیید و دائمی ثبت کند.

در حال حاضر، بلاکچین، ارزش خود را در حوزه زنجیره‌های تأمین جهانی، به اثبات رسانده است. برای مثال‌، شرکت‌های بزرگ حمل‌و‌نقل Maersk و‌IBM‌، تِرِیدلِنز (TradeLens) را به عنوان یک راه‌حل بلاکچین، توسعه داده‌اند، تا به تمامی سهامداران در زنجیره تامین کمک کند، و همزمان با انتقال بار در سراسر جهان‌ (از حمل‌و‌نقل تا گیرنده نهایی)‌، همکاری ایجاد کند. بلاکچین سوابق شفاف‌، ایمن و غیرقابل تغییر معاملات را جمع‌آوری و فراهم می‌کند.

با استفاده از ‌IBM Blockchain‌، موسسات مالی می‌توانند در عرض چند ثانیه پرداخت‌های بین المللی خود را تسویه کنند. در این روش، دو موسسه مالی به منظور تسهیل معاملات تجاری، با یکدیگر توافق می‌کنند که در معاملات کسب‌و‌کاری خود، از دارایی‌های دیجیتالی استفاده کنند، سپس دستورالعمل‌های مهم تسویه حساب را ارائه می‌دهند و در نهایت‌، تمامی جزئیات را برای تسویه حساب در یک بلاکچین غیرقابل تغییر ثبت می‌کنند.

 آینده و عصر تحول دیجیتال

همگرایی هوش مصنوعی‌، اینترنت اشیا‌، اتوماسیون و بلاکچین به این معنی است که رهبران تجارت باید در مورد چگونگی ادغام این فناوری‌ها در فعالیت‌های روزمره خود فکر کنند.

یک گزارش در HBR نتیجه‌گیری کرده است: “یک سازمان زمانی شانس بیشتری برای موفقیت دارد که یا مدل عملیاتی و یا چگونگی ارزش آفرینی آن، با استراتژی به کار گرفته شده، مطابقت داشته باشد”. “خبر خوب برای شرکت‌هایی که قبل از عصر تحول دیجیتال، شروع به کار کرده‌اند، این است که این شرکت‌ها، اغلب به سرعت، مزایای تبدیل‌شدن به شرکت‌های چابک‌، سازگار و پاسخگو را درک می‌کنند زیرا در حال حاضر از دارایی‌های نامشهود بسیاری برخوردارند از جمله‌: برند قوی‌، زمینه پایدار مشتریان، روش‌های فروش ثابت‌، و شرکا (تأمین‌کنندگان یا توزیع‌کنندگان و فناوری).”

با نگاه به آینده‌، شرکت‌ها با هر شکل و اندازه‌ای (از شرکت‌های نوپا تا برند‌های چندین ساله) باید درک کنند که چگونه از فناوری جدید برای دستیابی موثر به تحول دیجیتالی معنی‌دار در گوشه گوشه اکوسیستم جهانی کسب‌و‌کار خود استفاده کنند.

بر اساس گزارش Accenture‌، شرکت‌هایی که فن‌آوری‌های دیجیتال را ادغام می‌کنند، می‌توانند بیش از ۸۵۰۰۰ دلار به ازای هر کارمند، پس‌انداز داشته باشند. به عنوان مثال اشنای در الکتریک‌، یک شرکت مدیریت انرژی فرانسوی‌، با استفاده از هوش مصنوعی به تجهیزات خود کمک می‌کند تا به طور خودکار با تغییر شرایط محیطی سازگار شوند، و در نتیجه باعث کاهش خرابی کلی و بهبود استفاده از دارایی برای مشتریان خود، خواهد بود.

ترکیبی از فناوری‌های پیشرفته دیجیتال‌، به مشاغل کمک می‌کند تا به طور مداوم تجارب جدید و شخصی‌سازی شده را در هر دو زمینه B2C و B2B ایجاد کنند.

 

 

توسعه مدیریت هوشمند یکپارچه کسب و کار

 

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: www.erpnews.com