ERP‌ در فروش، ارزش‌های زیادی را برای مدیران کسب‌و‌کارهای روز دنیا به ارمغان آورده است. تجارت امروز به‌دنبال افزایش فروش و گزارشات هدفمند به جهت تصمیم‌سازی بهینه است. حیات سازمان‌ها در وسعت‌های کوچک، متوسط و بزرگ؛ تحت تأثیر افزایش و بهبود درآمد و فروش می‌باشد. در گام ابتدایی و شروع زنجیره ارزش‌ مشتری (CLV)، بخش فروش در موقعیت منحصر به فردی قرار گرفته تا از مزایای موجود در سیستم ERP بهره‌مند شود. این امر در درجه اول به دلیل موقعیت بخش فروش به‌عنوان بیشترین عنصر مواجهه بیرونی، در فرآیند معاملات بوده است. با بهبود عملکرد بخش فروش، عملکرد کلی شرکت نیز مطلوب خواهد بود. به‌ همین علت در ادامه این مقاله، با توجه به فراورده‌های ERP در کسب و کار‌های امروز به‌ چندین روش کمکی نرم افزار ERP در خصوص بهبود عملکرد بخش فروش پرداخته خواهد شد.

ERP در فروش

۱. افزایش انتقال اطلاعات “پیام درست، زمان مناسب”

تمام فرآیندهای کارآمد فروش به‌وسیله نفوذ یک یا چند بخش از بازار و عمدتاً تحت تأثیر سرعت توسعه، انجام می‌شوند. این راهبردها همچنین توسط عمق اطلاعاتی که در زمان مناسب و در مکان مناسب ارائه می‌شوند پشتیبانی خواهند شد. با توجه به پیچیدگی‌های فضای تجاری امروز، بخش‌های فروش با استفاده ماژول و سیستم فروش کارآمد ERP و به دلیل آگاهی از موقعیت بازار، می‌توانند به‌راحتی فرصت‌ها را تبدیل به سرمایه کنند و در حالت عکس، این فرصت‌ها از دست داده شده و موقعیت فروش خود را نیز از دست دهند. در واقع، به سادگی کارهای اشتباه را در زمان نامناسب انجام خواهند داد.

۲. ایجاد ارتباطات، نقاط عطف رابطه

موفقیت در فروش تا حد زیادی مربوط به مسئله ایجاد رابطه است. فرقی نمی‌کند که فروشنده‌ای کفش‌های قهوه‌ای، کفش مشکی یا ویجت‌های شب‌نما بفروشد، معاملات تجاری فقط زمانی شکوفا می‌شوند که مشتری با تیم فروش به اندازه کافی راحت باشد. با توجه به پیچیدگی‌های فضای تجاری امروز، بخش‌های فروش بدون ماژول ERP فروش کارآمد و به موقع، می‌توانند فرصت‌ها را به‌راحتی از دست بدهند. ارتباط مداوم از زمانی که نوع ارتباطات تمامی کسب‌و‌کارها، به طور کامل اشتباه بود و فروشنده طوری رفتار می‌کرد که مشتری نام خود را از یاد می‌برد، از اهمیت بالایی برخوردار شد. در مورد ERP‌، واقعاً هیچ چیز بهتر از یک پایگاه داده CRM یکپارچه نیست که اطلاعات مشتری را ردیابی کرده و نقاط عطف روابط را ماه به ماه ایجاد می‌کند.

۳. ساده‌سازی سفارش

در میان مزایای بسیاری که امروزه ماژول‌های ERP در فروش ارائه می‌دهند، توانایی پیکربندی سریع و ایجاد سفارش باید در بالای لیست قرار گیرد. هیچ چیز بدتر از زمان تأخیری نیست که در فرآیندهای سفارش‌گیری قدیمی و معاملات، به‌طور معمول تجربه شده است. در فرایند سفارش‌دهی موجود در ERP ها با ثبت سفارشات مراحل بعدی چون فاکتورها و اسناد مالی، معمولا بصورت خودکار و با هم انجام شده و ثبت نهایی سفارش با تاخیر بسیار پایین و همینطور دقت بالاتر انجام خواهد شد. بهمین دلیل پروسه ثبت سفارش تا تحویل به مشتری در اسکیل و حجم بالاتر و سرعت بیشتر انجام خواهد شد. در این سیستم‌ها حتی نوع تحویل و زمان و فرایند تحویل به مشتری قابل پیش‌بینی بوده و امکان سرعت بالا و هزینه پایین‌تری در تحویل، برای تولید‌کننده و مشتری فراهم می‌آورد.

۴. اندازه‌گیری و ارائه معیارهای اصلی عملکرد

موفقیت فروش در درجه اول با معیارهای کلیدی عملکرد (از جمله میزان موفقیت در هر بار تکرار یا فرصت‌های باز در هر تکرار) حاصل می‌شود که یک یا چند گزارش هدفمند را جمع‌آوری کرده، و بخش فروش را با درک روشنی از وضعیت شرکت در بازار بر اساس روزانه، هفتگی، ماهانه و سه ماهه، تشکیل می‌دهد. به همان روشی که ERP‌، نگهداری مستندات را در ارتباط با لیست مشتریان، ویژگی‌های رابطه و نقاط عطف، ارائه می‌دهد، توانایی اندازه‌گیری و ارائه معیارهای اصلی عملکرد نیز، می‌توانند به راحتی تفاوت بین برد و باخت را ایجاد کند. ماژول فروش ERP، کارآمدی ساختار و مدیریت لیست فروش، کاهش خطاهای ارتباطی، پشتیبانی بهتر ارتباط مشتریان، ساده‌سازی سفارشات، یا مزیت معیارهای فروش و بهبود فرآیند خدمات قدیمی مشتریان را ارائه می‌دهد. این اصول اساسی، توانایی افزایش عملکرد در سطح فروش و در نهایت سود و زیان را دارند.

مزایای ERP در فروش

ERP در فروش ایفاگر نقش‌های متعددی در این صنعت است. سیستم اهداف صادرات و فروش داخلی شرکت را مدیریت می‌کند و نقش مهمی در مراحل چرخه فروش مانند تعامل برای استعلام سفارشات، زمانبندی، ارسال و فاکتور دارد. آیا می‌خواهید هدف فروش خود را بهبود ببخشید؟

در اینجا چند روش وجود دارد که نرم‌افزار ERP در فروش می‌تواند به شما کمک کند: چگونه فروش در دراز مدت افزایش پیدا می‌کند.

ERP در فروش

  • کمک به افزایش بهره‌وری: این بدان معنی است که استفاده از ERP می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان شده و ضمن افزایش سطح بهره‌وری، هزینه انجام یک کار خاص را کاهش دهد. این نرم‌افزار به عنوان یک انبار امن عمل می‌کند زیرا تمامی اطلاعات ارائه شده در سیستم توسط بخش‌های مختلف را ادغام می‌کند.
  • افزایش کارایی به هنگام حل مسائل مشتری: همه کسب‌و‌کارها، به‌ویژه در توزیع، همیشه نمایندگانی دارند که راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات مشتریان ارائه می‌دهند. بسیار مهم است که اطلاعاتی که از شرکت می‌گیرند بتواند مشکلات را حل کند. استفاده از نرم‌افزار ERP در فروش می‌تواند به نمایندگان خدمات مشتریان با انرژی و اعتماد به نفس بیشتر به منظور ارائه اطلاعات خاص به تجربه مشتری با شرکت، کمک کند. نماینده مشتری می‌تواند به راحتی به تاریخچه مشتری دسترسی پیدا کند که شامل روش‌های پرداخت یا سفارشات قبلی است. با استفاده از این نرم‌افزار، مشتریان می‌توانند با پاسخ دادن به آنچه که به‌دنبال آن هستند، رضایت داشته باشند و این باعث افزایش وفاداری مشتریان خواهد شد.
  • ردیابی لحظه‌ای محموله‌ها را در اختیار توزیع کنندگان قرار می‌دهد: رضایت مشتری در هر کسب‌و‌کاری بسیار مهم است و این معضل بزرگی است که سفارشات کسب‌و‌کارها به‌موقع نرسد یا به محل دیگری تحویل داده شود. برای جلوگیری از این وضعیت‌، نرم‌افزار ERP به شما کمک می‌کند تا توزیع کنندگان، کالا و خدمات را به موقع به مقصد، تحویل و یا ارسال کنند.
  • ابزاری مؤثر در کاهش هزینه: این نرم‌افزار منبعی از اطلاعات دقیق و در زمان واقعی است و این ویژگی به کسب‌و‌کار کمک می‌کند تا هزینه‌های عملیاتی و اداری را کاهش دهد زیرا به تولید‌کننده اجازه می‌دهد مسئولیت امور را بر عهده بگیرد یا مدیریت آن را انجام دهد، از تأخیر و ایجاد اختلال جلوگیری کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا در مورد تصمیماتی که باید اتخاذ شوند سریع تصمیم بگیرند. در نتیجه یک ابزار قدرتمند برای ROI یا بازگشت سرمایه است.
  • کمک می‌کند تا دید همه جانبه‌ای نسبت به قسمت‌های مهم کسب و کار داشته باشید: این ویژگی، موجودی کالا را شامل می‌شود اما ارتباط مستقیمی با روند فروش ندارد. با این حال، در بخش‌هایی از تجارت مهم است. در صورت عدم وجود این هدف، نمایندگان فروش در صورت کافی یا نبودن سهام، قادر به نظارت بر سهام نخواهند بود و همچنین در صورت نیاز به بهبود ساده‌سازی سفارشات در جهت اطمینان از فروش، نمی‌توانند سهام بدهی را کنترل کنند.
  • ایجاد انعطاف‌پذیری و تحرک: این قابلیت یکی از مزیت‌های اضافی استفاده از ERP در فروش است. با استفاده از این قابلیت می‌توان از طریق یک شبکه متمرکز به داده‌ها دسترسی پیدا کرد؛ بنابراین شما می‌توانید از هر مکانی که در آن کار می‌کنید، به داده‌ها دسترسی داشته باشید. از طریق این نرم‌افزار کاربردی نیز می‌توانید میزان فروش خود را کنترل کنید.
  • ایمن‌سازی داده‌های فروش: این سیستم از فایروال‌ها و منابع داخلی برای امنیت داده‌های شما برخوردار است. مدیران یا سرپرستان در تلاش برای افزایش اعمال محدودیت‌های داده‌ها، به دنبال راه‌حل‌های متفاوتی هستند، پس شرکت در ادامه پیاده‌سازی این سیاست می‌تواند نرم‌افزار ERP خود را برای امنیت بیشتر ایجاد کند.
  • کمک به پیش‌بینی و گزارش‌دهی: با استفاده از این سیستم می‌توانید سفارشات از دست‌رفته را به راحتی بررسی و ردیابی کنید و دلیل از دست رفتن آن سفارشات را نیز شناسایی کنید. اکثر کارمندان بازاریابی از این سیستم در امتیازات خود استفاده می‌کنند زیرا که از این طریق می‌توانند عملکرد خود را در کسب‌و‌کار کنترل و ردیابی کنند. همچنین حرکت فروش را در زمان‌های مختلف ردیابی کرده و گزارش‌ها، پیش‌بینی فروش و فعالیت بازاریابی شرکت را فراهم می‌کند.

سخن پایانی

همه ما در تصمیم‌گیری انتخاب بهترین ابزار برای افزایش فروش، آزادیم. اگر یک کارآفرین هستید، بهتر است فرصت استفاده از نرم‌افزار ERP‌ در فروش را که به شما در افزایش سود حاصل از کسب‌و‌کار و بهبود عملکردتان، کمک می‌کند را از دست ندهید، مگر اینکه بخواهید رقبا از شما پیشی بگیرند. در نتیجه کسب‌و‌کار و افکار خود را به روز نگه دارید.

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: www.erpfocus.com