دنیای فناوری اطلاعات و همچنین نرم افزار به طور مداوم در حال تحول است. الزامات عملیاتی برای برنامه‌های کاربردی امروزی، بیشتر و بیشتر می‌شود. یکپارچه سازی نرم افزار ، راه حلی مدرن، برای این مسئله در حال پیشرفت می‌باشد.

تعریف یکپارچه سازی نرم افزار

یکپارچگی در مهندسی نرم افزار به معنای ترکیب قطعات نرم افزاری (به اصطلاح زیر سیستم‌ها) در یک سیستم است. سیستم‌‌های یکپارچه، عملکرد بهتری را در مقایسه با مجموع تمامی سیستم‌های مستقل ارائه می‌دهند. آنچه اهمیت دارد، این است که یک برنامه کاربردی جامع، محتوای کاربردی بیشتری را ارائه می‌دهد. در این حالت، توزیع و استفاده نیز راحت تر می‌شود. یکپارچگی در حال پیشرفت است و می‌دانیم که تا کنون روند پیشرفت به این شکل نبوده است. سیستم‌های یکپارچه در فضای اینترنت روزانه در حال ظهور و تولید هستند. بنابراین شناخت و ارتباط با آن‌ها بسیار ضروری است.

در گذشته شرکت‌ها برای هر حوزه از یک نرم افزار استفاده می‌کردند و برای ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف شرکت به مشکل روبرو می‌شدند، و نیاز به یک نرم افزار جامع تر در بازار احساس شد، امروزه به راه حل‌هایی که تمامی نیاز های یک شرکت را در قالب یک نرم افزار بیان می‌کند یکپارچه سازی نرم افزار  گویند.

نرم افزار erp تیم یار نیز یک نرم افزار جامع، قدرتمند و نمونه کامل یک نرم افزار یکپارچه تحت وب است که برای استفاده صاحبان حرفه‌های کوچک تا سازمان‌ها و تشکیلات بزرگ عرضه می‌گردد.

انواع یکپارچه سازی نرم افزار

به طور کلی، چهار روش اصلی جهت یکپارچه سازی نرم افزار وجود دارد:

  • یکپارچگی ستاره
  • یکپارچگی افقی
  • یکپارچگی عمودی
  • اجرای فرمت مشترک داده

یکپارچه سازی ستاره

در این حالت، فرایند یکپارچه سازی، اساساً ایجاد ارتباط بین تمامی زیر سیستم‌ها است (هر زیر سیستم می‌تواند به هر سیستم دیگری متصل باشد). نمودار یک سیستم کامل با تمامی اتصالات آن، مانند یک ستاره یا یک بشقاب اسپاگتی به نظر می‌رسد (که البته به تعداد اتصالات، بستگی دارد).

 

 

این رویکرد به علت انعطاف پذیری لازم در استفاده مجدد از تابع، موثر می‌باشد. در عین حال، اضافه کردن زیر سیستم‌های جدید، منجر به افزایش تصاعدی هزینه و زمان مورد نیاز می‌شود.

یکپارچه سازی افقی

این روش مبتنی بر ایجاد زیر سیستم برای اهداف ارتباطی است. چرا این روش، روشی مؤثر است؟ با اجرای تصویر اتوبوس سرویس سازمانی، تعداد اتصالات در هر زیر سیستم به یک اتصال، کاهش می‌یابد. هر قسمت از سیستم از طریق ESB با قسمت‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند که یک رابط را برای بخشی دیگر، ترجمه می‌کند.

این یک رویکردی بسیار انعطاف پذیر است. بدون تاثیرپذیری از دیگر سیستم‌ها، امکان افزودن، جایگزینی یا اصلاح هر بخشی از سیستم را فراهم می‌کند. شما تنها نیاز دارید که یک رابط مناسب بین زیرسیستم جدید و ESB پیاده سازی کنید.

 

 

یکپارچگی افقی، روشی مقرون به صرفه برای سیستم‌های کوچک نیست. با این وجود، توجه داشته باشید که با گذشت زمان، تعداد زیر سیستم‌ها، تمایل به رشد دارند. گسترش سیستم نسبت به سایر رویکردهای یکپارچگی، ارزان و ارزانتر می‌شود. بنابراین، به راحتی می‌توان گفت که در طولانی مدت، بسیار کارآمد است.

یکپارچه سازی عمودی

این روش در مقایسه با روش قبلی کاملاً متفاوت است. ابتدا، واحدهای کاربردی را برای زیر سیستم ایجاد می‌کنید و سپس آن‌ها را “به صورت عمودی” یکپارچه خواهید کرد. این یک راه حل کوتاه مدت، ولی مناسب است. در نگاه اجمالی اولیه، سریع و ارزان به نظر می‌رسد، اما در ادامه، رویکرد یکپارچگی عمودی شما را وادار به اجرای نمای نامرتبط، جهت مقیاس پذیری سیستم می‌کند. با استفاده مجدد از زیر سیستم‌های موجود، عملیات جدید غیرممکن است.

اجرای فرمت مشترک داده

این یک روش کاملا متفاوت است که مبتنی بر توسعه قالب داده‌های مستقل از برنامه کاربردی است. آن را نمایه یکپارچه سازی برنامه کاربردی سازمانی می‌نامند.

 

 

این ایده، بیانگر ایجاد یک قالب مشترک و متفاوت از قالب خاص برنامه کاربردی است. سیستم EAI با کمک سرویس تبدیل داده، دو سازمان را به یک سازمان سراسری، تبدیل می‌کند.

فرآیند یکپارچه سازی نرم افزار

درست مانند هر فرآیند پیچیده ی دیگری، یکپارچه سازی مناسب برای نرم افزار دارای شش مرحله است:

  • جمع آوری تعاریف، مشخصات و الزامات
  • تحلیل و بررسی
  • طراحی معماری و برنامه مدیریت
  • طراحی یکپارچه سازی سیستم
  • پیاده سازی
  • ارزیابی و نگهداری

جمع آوری دقیق الزامات

اولین قدم برای یکپارچه سازی، کشف و ذکر کلیه مشخصات اصلی و ظریف سیستم‌هایی است که قصد یکپارچه سازی آن‌ها را دارید. هیچ راه حل جامعی برای همه موارد وجود ندارد. هر شرکت واحد در رویکردهای خود متفاوت است.

این زیر سیستم‌ها برای چیست؟ چگونه می‌توانند یک عمل هماهنگ را انجام دهند؟ درک روشنی از این جنبه‌ها در برنامه ریزی فعالیت‌های آینده، به شما کمک خواهد کرد.

تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده

آیا یکپارچه سازی نرم افزار امکان پذیر است؟ بهترین راه برای سازماندهی آن چیست؟ وقتی می‌توانید کل نیازهای یک شرکت را ببینید، می‌توانید وضعیت فعلی آن را تجزیه و تحلیل کرده و راهی برای بهبود آن بیابید. شما باید یک تحقیق کامل انجام دهید تا راه حل مناسب را مشخص کنید

طراحی معماری و ایجاد برنامه مدیریت

این مرحله در مورد ایجاد یک قسمت بزرگی از طرح‌ها و محاسبات است. به معنای واقعی کلمه، شما ایده ای از راه حل مورد نظر را، ارائه داده اید. اکنون زمان آن رسیده است که آن را تجسم کنیم. مفهوم بصری و محاسبات دقیق کارآمدترین روش برای به اشتراک گذاشتن برنامه خود با دیگران است.

سیستم یکپارچه نرم افزار را بسازید

وقتی همه چیز برای توسعه آماده است، چالش برانگیزترین مرحله آغاز می‌شود. ایجاد و پالایش سیستم، و انجام آزمایش‌های لازم شروع می‌شود. به جزئیات بسیار دقت کنید. از آنجا که این مرحله، طولانی ترین مرحله است، به احتمال زیاد پر از اشتباهاتی است که باید برطرف شوند.

سیستم خود را گسترش دهید

آیا صدها آزمایش را بدون پیدا کردن حتی یک اشتباه انجام داده اید؟ آیا می‌توانید سیستم خود را بی عیب بنامید؟ اکنون زمان استقرار سیستم یکپارچه فرا رسیده است! نرم افزار جامع را نصب و آن را تنظیم کنید.

تعادل سیستم را بررسی و عملکرد آن را ارزیابی کنید

سیستم یکپارچه، بالا آمده و در حال اجراست. با این حال، قبل از فراموش کردن پروژه، لازم است اطمینان حاصل کنید که همه چیز طبق برنامه ریزی کار می‌کند. بعضی اوقات نتایج استقرار ممکن است با آنچه انتظار می‌رود متفاوت باشد، زیرا بعضی اوقات آزمایش‌ها، تمام جنبه‌های کار را پوشش نمی‌دهد. فقط زمانی که همه چیز مانند ساعت در حال اجرا است، می‌توانید به خودتان اجازه دهید که آن را یک راه حل کامل معرفی کنید.

راه حل‌های یکپارچه سازی نرم افزارها

یکپارچه سازی برنامه‌های نرم افزاری در زندگی واقعی، بسیار دشوار تر از توضیحات آن بر روی کاغذ است. انسان‌ها به سوء تفاهم، اشتباه کردن و شکست خوردن تمایل بیشتری دارند.

از همان ابتدا باید هر قدمی که برمی‌دارید را بررسی کنید. تفسیر خواسته‌های شرکت؟ در نظر بگیرید که به صورت رایگان روی سیستم اشتباه کار کرده اید. محاسبه غلط در برنامه مدیریت؟ برای طراحی مجدد و کامل طرح خود آماده باشید. به اندازه کافی در مرحله توسعه دقت نکردید؟ وقتی سیستم شما درست بعد از استقرار خراب می‌شود ، تعجب نکنید.

هر اشتباهی می‌تواند زیانبار باشد. راه حل آن پیروی دقیق از برنامه یکپارچه سازی نرم افزار است. بعضی اوقات به نظر نمی‌رسد که الزامی باشد اما این تفاوت کار یک متخصص حرفه ای است. هر نکته واجب است و هر بررسی مجدد زیاد نیست.

سخن پایانی

یکپارچه سازی نرم افزار یک فرآیند پیچیده و در عین حال ضروری در واقعیت‌های امروزه دنیای IT است. دانش عمیق و نظم و انضباط دقیق، کلیدهای اصلی موفقیت شما در این کار، چالش برانگیز اما قابل کنترل هستند.

 

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: webcase.studio