چرا ERP ابری آینده فناوری‌های سازمانی است

 

در گزارش ماه ژانویه Forrester Research در ارتباط با آینده رایانش ابری، تحلیل‌گران عقیده دارند که فناوری‌های سازمانی باید به جای استفاده از محیط‌های عملیاتی مجزای قدیمی، برای توسعه برنامه‌ها و دستگاه‌های همگن برنامه‌ریزی کنند. حال این سوال پیش می‌آید که «برای همسویی با این تفکر، بدون صرف هزینه‌های اضافه، چه مکانیسم‌هایی را می‌توان به‌کار گرفت؟»

 

تعرفه‌های تیم‌یار ابری

به‌طور خلاصه باید گفت: در واقع یک راه حل قوی برای رفع این نیازها وجود دارد و آن نرم افزار ERP، به‌ویژه ERP ابری، است. بنابراین، بهتر است به زمان ظهور راهکارهای ابری نگاهی بیندازیم و ببینیم در ادامه راه، ممکن است شاهد چه اتفاق‌هایی باشیم.

ظهور ERP ابری

با نگاهی به آغاز ظهور ERP ابری، متوجه می‌شویم که راهکارهای امروزی، عمدتا ناشی از نیازهای ویژه تولیدکنندگان در دهه ۶۰ میلادی بوده‌اند. در آن زمان، کارخانه‌های خودکار رواج بیشتری پیدا کردند که عمدتا در بخش خودرو و هوافضا فعالیت داشتند. در نتیجه، لزوم شتاب بخشیدن به بهره‌وری زنجیره تامین به‌منظور تولید و تحویل سریع‌تر کالاها، روش‌های جدیدی برای به‌کارگیری و ارزیابی عملیات مبتنی بر مواد را طلب می‌کرد. این امر سبب پیدایش فناوری‌های مبتنی بر منابع امروزی در قالب دکترین برنامه‌ریزی مواد اولیه مورد نیاز شد که از آن به‌عنوان MRP یاد می‌شود.

در دهه ۷۰ میلادی، پلتفرم‌های MRP به‌طور گسترده مورد پذیرش سازمان‌های بزرگ واقع شدند، اما در ابتدا به دلیل هزینه بالا و نیازهای نگهداری محسبات اصلی، برای تولیدکنندگان کوچک قابل دسترسی نبودند. در سال ۱۹۷۲، شرکت آلمانی SAP با هدف ترجمه قابلیت‌های شرکت‌های بزرگ MRP برای پاسخ به دغدغه‌های کسب‌وکارهای کوچک‌تر، تاسیس شد.

چهار سال بعد، استیو وازنیاک و استیو جابز نخستین نسخه گوشی اپل را روانه بازار کردند. این تلاش‌های فنی سرانجام در اوایل دهه ۸۰ با ظهور مینی/میکرو رایانه‌ها و ظهور سیستم‌های عامل نرم‌افزاری جدید از جمله انواع MRP به‌علاوه نوع پالایش شده آن یعنی MRP II به‌عنوان میزبان پلتفرم‌های مالی، پا به عرصه گذاشتند؛ نکته جالب توجه این است که نخستین حضور سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباطی اشتون تیت (RDBMS) بود و به همین ترتیب، تکامل سیستم‌ها تا پایان هزاره اول ادامه پیدا کرد.

اندکی پس از آن، بازار خواستار قدرت پردازش بیشتر و بیشتر شد؛ عملیات جهانی به جای استثنا، به یک هنجار تبدیل شد و این الزامات با ظهور mobility در تجارت B2B و B2C اغلب سازمان‌ها، به‌علاوه دیگر ابتکارات از قبیل ظهور محصولات SaaS، PaaS و IaaS تحت فشار بیشتری قرار گرفت. در نتیجه، میراث ERP تکامل یافت و به ERP II تبدیل شد و این سیستم‌های عامل شفافیت عملیاتی بیشتری یافتند و بدین ترتیب، مقیاس‌بندی اقتصادها پا به عرصه گذاشت و انواع سیستم‌های جدید مانند ERP که در همه صنایع ظاهر می‌شوند، و مهم‌تر از آن سیستم‌های مبتنی بر ابر، ظهور یافتند.

چه انتظاری می‌توانیم از آینده ERP ابری داشته باشیم؟

ERP ابری میزبان قابلیت‌های فراوانی است. بعضی از این عوامل با جهانی‌تر شدن، سیستم‌های عامل منابع خود را درگیر می‌کنند، درحالی‌که بدون تردید مدیریت منابع شبکه ارتباطات از جایی که امروز قرار دارد، تکامل یافته و به شبکه‌ای بزرگ‌تر، بهتر و چالاک‌تر مانند ارتباطات جامع هوش مصنوعی و شبکه mesh تبدیل خواهد شد.

با این حال، هر رده در این شبکه حاکی از اهداف عملیاتی مشترکی است که تحت تاثیر و حمایت پردازش در هر زمان و تحویل در هر نقطه، قرار دارد و توسط سیستم‌های امنیتی کاملا یکپارچه با امکان خرابی صفر پشتیبانی می‌شود. درحالی‌که این فلسفه‌های عملیاتی تا حد زیادی توسط خود بازار مدیریت می‌شوند، هدایت‌کننده‌های این الزامات به نحو فزاینده‌ای به تحرک طبیعی ابر به‌عنوان یک بستر مهم وابسته‌اند.

با توجه به این‌که کاربران هرچه بیشتر به دستگاه‌هایی مانند تلفن‌ها و عینک‌های هوشمند وابسته شده‌اند، به دلیل گسترش نیازهای ارتباطات جهانی امروز، قابلیت‌های مدیریتی مرتبط با منابع بیشتری ظهور یافته‌اند. در نتیجه، فضای ابر تنها جایی است که افراد می‌توانند امیدوار باشند که در عین احساس امنیت و در کمال شفافیت، با یکدیگر تعامل لحظه‌ای داشته باشند؛ و تنها راه برای جمع‌آوری همه این عوامل در آن واحد، به‌کارگیری نوعی دکترین مدیریت مبتنی بر منابع است که تحت حمایت مجموعه‌ای از سیستم‌های عامل نرم‌افزاری قرار دارد.

در نتیجه، سیستم‌های ERP باقی خواهند ماند و به نظر می‌رسد که در برابر انتقادات، رشد خواهند کرد. البته، هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند، اما کم‌ترین چیزی که می‌توان گفت این است که رقابت جالبی را شاهد خواهیم بود.

توسعه مدیریت هوشمند یکپارچه کسب و کار
تعرفه‌های تیم‌یار ابری

مترجم: رزیتا مرعشی