برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) یکی از راه حل‌های نرم افزار یکپارچه است که به کسب و کارها کمک می‌کند تا فرآیندهای خود، از جمله بازاریابی، منابع انسانی، زنجیره تأمین، امور مالی و تدارکات را بهبود بخشند. کسب و کارهایی که از یک نرم افزار ERP خوب برخوردارند، معمولاً کارمندانی با بازدهی بالاتر پرورش می‌دهند و درواقع کسب و کار موثرتری هستند، زیرا بسیاری از کارهای اداری طولانی، به صورت خودکار انجام می‌شود.

پیش بینی‌های مربوط به سال ۲۰۲۰ و نیز سال‌های بعد، شامل تغییرات بزرگی در صنعت نرم افزار ۲۰۲۰ می‌باشد. تیم‌های نرم افزاری ERP باید بتوانند در پذیرش فضای ابری و تقویت نواقص موجود در نسخه‌های قدیمی ERP، راه یابی کنند. به همین منظور، اعضای بیشتر و بیشتری از صنعت ERP در حال حرکت به سوی ایجاد رویکردهای همه جانبه هستند.

با اینکه که در این صنعت، پول زیادی برای شرکت های ارائه دهنده ERP وجود دارد، اما، در سراسر فرآیند‌ها و تدارکات ERP، جهت گیری‌هایی نیز وجود دارد که برای مشتریان، خوشایند نیست. با این حال، راه حل‌های زیادی وجود دارد که بتوان از بی توجهی‌های باقی مانده توسط فروشندگان بزرگ، بهره مند شد. به طور خلاصه، بهترین راه برای توصیف پیش بینی‌های نرم افزار ERP در چند سال آینده، هیستری (در اصطلاح مجازی: هیجان) است. بسیاری از فعالان صنعت نشان می‌دهند که تحول دیجیتالی ERP در سال ۲۰۲۰ با هیستری مشخص خواهد شد.

 

 

در ادامه برخی از پیش بینی‌های برتر، طبق نظر کارشناسان قرار داده شده است:

پذیرش فضای ابری

به گفته دایان فولر، وبلاگ نویس فناوری در Brit Student و Origin Writings، “امسال با نقطه اوجی برای پذیرش فضای ابری مواجه خواهیم شد. مشتریان بیشتر و بیشتری نه تنها به دلیل تقاضا بلکه به دلیل انگیزه‌های مالی و بهره‌وری بیشتر، سرویس ابر را می‌پذیرند. “

سفارش خدمات ابری تیم‌یار را از اینجا شروع کنید

 

نواقص نرم افزارهای قدیمی ERP

بسیاری از محصولات ERP موجود، بستر مناسبی برای انتقال به فضای ابری را ندارند و در عین حال با عجله در حال حرکت به سمت فروشندگی آنلاین، هستند. این نواقص فنی به زودی در معرض دید قرار می‌گیرد. برای رسیدگی به این موارد، سازمان‌ها ابتدا باید نرم افزار را به طور دقیق در فرآیند انتخاب خود ارزیابی کرده و واقعاً به آنچه که قرار است پس از پرداخت هزینه، به دست آورند، آگاه باشند.  

مسائل سفارشی سازی

به دلیل نواقص یاد شده، مشتریان مجبور خواهند شد بین گزینه‌های نرم افزاری فرعی یا گزینه‌های شخصی سازی موجود براساس نیازهای خود، یک مورد را انتخاب کنند. هیچکدام از این گزینه‌ها عالی نیستند، در نتیجه گزینه‌ای که برای سازمان بهترین کارایی را دارد، انتخاب می‌شود.

بهینه سازی راهکارهای ارائه شده

یک بهینه سازی جدید می‌تواند بهترین راهکار باشد. مشتریان برای حل کردن شکاف‌هایی که توسط فروشندگان قدیمی ERP مانند Oracle ، Microsoft و SAP به جا مانده ، به این نوع گزینه‌ها روی آورده‌اند. دیگر قرار نیست سیستم‌های ERP به عنوان یک راه حل واحد یا یک رویکرد همه جانبه مورد استفاده قرار گیرد.

بحران مهارت‌ها و منابع

سال ۲۰۲۰ و سال‌های بعد از آن، با بحران منابع و مهارت‌هایی روبه رو خواهیم شد که از سال ۲۰۰۰ تا به حال با آن روبه رو نشده‌ایم. افزایش چشمگیر تقاضا برای اجرای نرم افزار ERP در یک بازه زمانی کوتاه وجود خواهد داشت. این امر فشارهای چشمگیری در بکارگیری منابع پرسنل و مشاوران مجرب را ایجاد خواهد کرد. در حالی که، اکثر مشاوران، تجربه درستی در زمینه مدل‌های جدیدتر نرم افزار ERP ندارند.

مدیریت تغییر

شرکت‌ها باید مدیریت سازمانی تغییرات خود را در اولویت قرار دهند تا بتوانند همه خطرات پیش رو را مدیریت کنند. اگر مدیریت تغییر، امری مهم و اساسی تلقی نشود، ممکن است بین شکست و موفقیت، تفاوت ایجاد کند. مدیریت تغییر همیشه برای ارتقاء نرم افزارهای دیجیتال و تحول مهم بوده است، اما در حال حاظر نیز امری حیاتی محسوب می‌شود.

افزایش شکست‌ها

نسبت به آنچه که تا به الان شاهد بودیم، شکست‌های زیادی در اجرای ERP، وجود خواهد داشت و بسیاری از این موارد، به دلیل عدم موفقیت سازمان‌ها در مدیریت تغییر است. ژول سانندرز، نویسنده‌ای در زمینه کسب وکار در PhD Kingdom و Next Coursework، اینچنین برای خوانندگان خود، شفاف سازی می‌کند “در موارد دیگر، خطرات ذکر شده فوق، به درستی کاهش نمی‌یابد و در نتیجه همگی منجر به افزایش شکست در تحولات دیجیتال خواهد شد. “

انقلابی در برابر فروشندگان عمده ERP

ما احتمالاً شاهد انقلاب بزرگی از سوی مشتریان در مقابل فروشندگان بزرگ خواهیم بود. بسیاری از فروشندگان، برای به روزرسانی، به مشتریان خود فشار آورده‌اند و بسیاری از مشتریان از این وضعیت، راضی نیستند. همه این اتفاقات، بدان معناست که فروشندگان کوچک ERP بر خلاف مدعیان اصلی، شانس پیروزی بیشتری در قراردادها دارند.

ما در صنعت ERP شاهد تغییرات و آشفتگی‌های زیادی خواهیم بود. چالش‌های بسیاری را مشاهده خواهیم کرد، و این همچنین به معنای فرصت‌های بزرگ و شانس موفقیت بالا است.

 

سفارش خدمات ابری تیم‌یار را از اینجا شروع کنید

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: erpnews