نقش ابر داده در افزایش اثربخشی بازاریابی مبتنی بر ایمیل

در عصر ارتباطات، استفاده از تکنولوژی برای بازاریابی امر حیاتی به شمار می آید. ایمیل در میان ابزارهای موجود جایگاه ویژه ای دارد.ایمیل ابزاری بسیار ارزان قیمت است که در عین کاهش هزینه های اطلاع رسانی و تبلیغات و روابط عمومی، طریقه استفاده از آن نیز ساده است. به عنوان مثال اغلب اوقات لازم است که با مشتری‌های قدیمی و کسانی که کسب و کار ما را می‌شناسند، رابطه‌ای برقرار کنیم که منجر به فروش یک کالای دیگری شود. هزینه بالایی که راه‌های دیگر ارتباطی بر سازمان ها تحمیل می کنند اهمیت بازرایابی با ایمیل را به خوبی آشکار می سازد.

در اصطلاح فنی، بازاریابی ایمیلی به ارسال نامه به صورت الکترونیکی در یک وسعت زیاد به مخاطبان گسترده­ای است که معمولاً از علاقه آنها با خبر هستیم. یعنی یک بازاریاب نباید به توده‌ای از افراد که نمی‌داند آیا آنها می‌خواهند از او نامه‌ای را دریافت کنند یا خیر، ایمیل ارسال کند، چرا که این کار ارسال هرزنامه، و غیر اخلاقی است.

اصول بازاریابی ایمیلی

۱- گذاشتن یک پیوند در نامه‌های خود برای حذف اشتراک آنهاست. کسانی که نامه‌ی اول شما را دریافت می‌کنند، شاید دیگر نخواهند از شما نامه‌ی دیگری داشته باشند. پس بهتر است بتوانند با کلیک بروی لغو عضویت، درخواست کنند از شما نامه‌ای دریافت نکنند.

۲- شما در نامه هایی که ارسال می‌کنید، باید به عوامل زیادی توجه کنید تا توجه کاربران را به خود معطوف کنید. مراحل کار از علاقه مند شدن برای کلیک بروی ایمیل شما شروع می‌شود. آنها اول باید با دیدن عنوان و فرستنده‌ی نامه، علاقه مند به موضوع نامه‌ی شما شوند. پس از آن، باید با استفاده از فنون مختلف اقدام به جلب نظر آنها در متن یا گرافیک نامه کنید. این کار باعث می‌شود که در نهایت آنها کاری را که شما می‌خواهید را انجام دهند.

۳- همیشه در بازاریابی ایمیلی هدف فروش محصول نیست. خیلی اوقات اولویت کار شناساندن علامت تجاری یک شرکت یا سازمان به عموم باشد.

۴- به جمع­آوری آدرس‌های ایمیل برای ارسال نامه های تبلیغاتی، ساخت لیست ایمیل می­گویند. این اولین کاری است که لازم است انجام دهید. زمانی که یک سایت راه اندازی می‌کنید، بهتر است در آن قسمتی را قرار دهید تا کاربران و مشتریان بتوانند در خبرنامه شما عضو شوند و محصولات و مقالات شما را در ایمیل خود دریافت کنند. بدین صورت آنها به صورت داوطلبانه از شما درخواست ایمیل کرده‌اند. حال شما می‌توانید از این فهرست ایمیل به درستی استفاده کنید.

۵- عنوان ایمیل با محتوای آن مرتبط باشد  ایمیل‌هایی که دارای عنوان جعلی هستند تا سبب افزایش نرخ باز شدن ایمیل‌ها بشوند احساس خوبی در مخاطب ایجاد نمی‌کنند و حس فریب دادن را انتقال می‌دهند.

چالش های بازاریابی ایمیلی

با توجه به انبوه ایمیل هایی که روزانه از گروههای مختلف دریافت می کنیم، فهرست های چند میلیونی ایمیل که با قیمت های بسیار ناچیز ،خرید و فروش میگردند، سرمایه گذاری های قابل توجه در حوزه ایمیل مارکتینگ بدون بازگشت قابل توجه و در نهایت، بی تفاوت شدن جامعه هدف نسبت به این ابزار قدرتمند و کارآمد، همگی نشان دهنده نیاز به تغییر نگرش در این حوزه است. این عدم کارآمدی از آنجا ناشی می شود که جز موارد معدودی مانند زمان ارسال، عنوان، عنوان فرستنده و چند پارامتر کوچک دیگر متغیر دیگری در دسترس نیست که بتوان آن را مدیریت و تغییر داد. با تحلیل داده ها، بازاریابان می توانند محتوایی که برای مخاطب ارزشمند بوده را متوجه شوند. اگر خواننده ها روی محصول با توجه به این محتوا کلیک کنند به این معنی است که محتوا مورد پسند و ارزشمند بوده است و اگر این امر صورت نپذیرد متوجه می شوند که باید تغییرات در چه زمینه هایی صورت پذیرد. واژه ابرداده (metadata) از ریشه لاتینmeta  به معنی ماهیت و data به معنی داده ساخته شده است. ابرداده را “داده درباره داده” و “اطلاعات درباره اطلاعات” تعریف کرده اند. ابرداده هر نوع اطلاعات توصیفی ساختار یافته مثل شناسایی، توصیف و مکان یابی است. این اطلاعات به مدیران و کارشناسان کمک می نماید تا در تصمیم گیری ها و مسائل پیش رو از اطلاعات کافی برخوردار باشند. ابر داده علاوه بر اینکه به ما نوع پیام هایی که باز می شوند را می گوید، بلکه زمان و مکان باز شدن ایمیل را با تفکیک های مختلف معین می سازد. نمونه ای از خروجی این ابر داده در جدول زیر ارائه شده است.

ساعت

درصد ایمیل خوانده شده

۶ الی ۱۲

۵.۹

۱۲ الی ۱۸

۳۸.۷

۱۸ الی ۲۴

۲۵.۸

۲۴ الی ۶

۲۹.۶

برای افزایش اثربخشی بازاریابی با ایمیل بهتر است تحلیل های مختلفی راجع به رفتار مخاطب در اختیار داشته باشیم. به عنوان مثال زمانی که شخص تمایل بیشتری به باز کردن ایمیل دارد. یا نوع رنگی که برای مخاطب جذاب است. برای این کارها باید رفتارهای قبلی وی را دنبال کرد. این امر و تفکیک جغرافیایی و خوشه بندی، تمایز و شخصی سازی شدن را به ارمغان می آورد.با ابر داده به راحتی می توان فهمید کدام بخش بازار هدف شما مصرف کننده چه نوع محتوایی هستند. با دانستن اینکه چه کسی، چه چیزی را می خواند، می توان محتوای ایمیل را با علایق مخاطب تطبیق داده و اثربخشی بازاریابی با ایمیل را افزایش داد.