ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، طی مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، به سیاستمداران نسبت به مقررات مربوط به هوش مصنوعی و توسعه‌ی دیپ‌فیک‌ها هشدار داد. سوءاستفاده از قابلیت‌های تشخیص چهره‌ی هوش مصنوعی و گسترش محتوا و اخبار دروغین، موضوع اصلی گفت‌وگوی وی بود. 

مدیرعامل گوگل ضمن اشاره به لزوم شفافیت درباره‌ی خطرها و اشتباهات احتمالی این حوزه، گفت که به اعتقاد وی، باید قانون‌گذاری قوی‌تری در حوزه‌ی هوش مصنوعی انجام شود.

ساندار پیچای که در حال حاضر به‌طور هم‌زمان مدیریت گوگل و آلفابت را به عهده دارد، در اظهار نظر جدید خود، به دستاوردهای مثبت هوش مصنوعی، از جمله قابلیت تشخیص دقیق‌تر سرطان و پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت آب‌وهوایی در مناطق محلی نیز اشاره کرد. وی در ادامه‌ی صحبت، درباره‌ی خطرات توسعه‌ی فناوری نیز توضیحاتی ارائه کرد. در بخشی از این صحبت‌ها آمده است:

تاریخ پر از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد نمی‌توان مسیر و دستاوردهای فناوری را پیش‌بینی کرد. مثلا، اینترنت امکان اتصال افراد به یکدیگر و دریافت اطلاعات را فراهم کرده است، اما درکنار آن شاهد گسترش اطلاعات غلط و دروغین نیز هستیم.

پیچای برای حل مشکلات کنونی هوش مصنوعی پیشنهاد کرد برنامه‌هایی برای تنظیم قانونی بیشتر هوش مصنوعی ارائه شوند. وی می‌گوید سازمان‌های قانون‌گذار باید تاحدممکن بین‌المللی باشند و قانون‌گذاری باید با توافق بر سر ارزش‌های بنیادی انجام شود. شرکت‌هایی مانند گوگل نمی‌توانند فناوری‌های جدید و قدرتمند را بسازند و کاربری آن را صرفا به نیروی بازار وابسته کنند.

 

مدیر عامل گوگل دربار‌ه‌ هوش مصنوعی هشدار داد

 

 

گوگل برای همکاری با تنظیم‌گران قانون اعلام آمادگی کرد

مدیرعامل آلفابت در ادامه ضمن اشاره به قانون‌گذاری اخیر اتحادیه‌ی اروپا (GDPR)، اظهار داشت که می‌توان آن را نقطه‌ی شروع مناسبی برای تنظیم‌گری‌های آتی دانست. با وجود مشکلاتی که همین قانون برای گوگل ایجاد کرده، به عقیده پیچای بازهم قانون‌گذاری باید وجود داشته باشد. «ایمنی» و «عدالت» مفاهیمی هستند که لازم است در قوانین آتی حوزه‌ی هوش مصنوعی به‌کار گرفته شوند. قوانین باید بین مزایا و معایب توسعه‌ی فناوری‌ها، تعادل ایجاد کنند.

 

نگرانی‌های پیچای شبیه نگرانی بسیاری از کاربران و کارشناسان دنیای فناوری امروز است. با گسترش نقش فناوری‌هایی همچون ارتباط اینترنتی، یادگیری ماشین و الگوریتم‌ها در زندگی انسان‌ها، به همان نسبت نگرانی انسان‌ها نیز افزایش می‌یابند.

به گفته پیچای، گوگل تصمیم گرفته است شریکی فعال و همکار درکنار تنظیم‌گران قانونی باشد و شرکتش قصد دارد در مسیر شناسایی مشکلات، تخصص، تجربه و ابزارهای خود را در اختیار قانون‌گذاران بگذارد. در همین اثنا، آمازون نیز رویکردی تقریبا مشابه دارد و تلاش می‌کند تنظیم‌گری داخلی را در فناوری‌های تشخیص چهره‌ی خودش پیاده‌سازی کند.

سخنان مدیرعامل گوگل، نقش و اهمیت قوانین و مقررات، به‌ویژه در حوزه نرم‌افزارهای سازمانی را نمایان‌تر می‌کند. انتظار می‌رود، در کشور ما که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه فناوری‌های نوین دنیا است، به این مساله توجهی ویژه شود. ارتباط قوی و تنگاتنگ میان صنعت با دانشگاه‌ها و نهادهای امنیتی می‌تواند سبب تدوین قوانین و مقررات قوی و شفاف در این حوزه‌ها شود. در این بین، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، به‌عنوان متولی نظارت بر فعالیت شرکت‌های نرم‌افزاری نقش بسیار مهمی دارد. از سویی، فعالان حوزه فناوری‌های سازمانی، به‌عنوان ارائه‌کنندگان آن، باید در تامین امنیت و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

تیم‌یار، به‌عنوان اولین نرم‌افزار ERP ایرانی، در این زمینه گام‌های مهمی برداشته و با اخذ تاییدیه‌ها و گواهینامه‌های معتبر از نهادهای امنیتی کشور، تلاش کرده تا ضمن تامین امنیت سیستم‌های اطلاعاتی و پراکندگی داده‌ها در سطح وب، امکان کلاه‌برداری و سوء استفاده‌های احتمالی را به حداقل ممکن برساند.