همانطور که در خبرهای قبلی ذکر گردید، در روز سه شنبه ۹۵.۱۲.۲۴ یکصدمین نسخه تیم یار ارائه شد و به دلیل تقارن آن با روزهای پایانی سال ۹۵، جشن ارائه یکصدمین نسخه تیم یار با گردهمایی پایان سال یکی شد و با حضور تمامی تیم یاری ها برگزار گردید. در این جشن قدردانی از بچه های تیم گیکز (توسعه کاربردی) صورت گرفت و هدیه ای به رسم یادبود به ایشان تقدیم شد.

دنیای نسخه گذاری هفتگی تیم یار بسیار پرفراز و نشیب و پر تلاطم است و پیچیدگی های زیادی را به همراه دارد که دلایل آن در ادامه بیان می شود. از طرفی، انتشار نسخه های تیم یار در روز سه شنبه هر هفته شور و هیجان خاصی را در بین کل تیم یاری ها به وجود آورده و نیروی محرکه آنها شده است. همه تیم یاری ها منتظرند ببینند که در نسخه جدید چه قابلیت هایی اضافه شده است تا در فرآیندهای کاری خودشان از آن استفاده کنند. به طور مثال، تیم فروش برای جلسات دمو، تیم پشتیبانی برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان و تیم استقرار برای پیاده سازی و تحویل به مشتری و …

از دلایل کلی این پیچیدگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در دنیای امروزی کسب و کار، طرح ها در طی مسیر تغییر می کنند و عملاً دستیابی به تعاریف اولیه پروژه دیگر جزو اهداف نیست. از طرفی راضی نگهداشتن مشتری زمان تحویل و استقرار قطعاً نسبت به تعاریف اولیه ارجحیت دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، یک سری تغییرات تکنولوژیک هم هستند که خارج از کنترل تیم توسعه دهنده است و پیچیدگی خاص خودشان را به همراه می آورند. طبق نظریه بری بوام، هزینه تغییرات در کنار چرخه حیات توسعه نرم افزار رشد می کند. 

تیم یار تلاش نمی کند که مانع شکل گیری تغییرات شود، بلکه هدف رسیدگی به تغییرات اجتناب ناپذیری است که در طی چرخه حیات توسعه به وجود می آید؛ زیرا پاسخگویی به نیازهای مشتری از ماموریت های اصلی تیم یار می باشد و جلوگیری از این تغییرات عملا به معنای شکست نرم افزار است.

در کنار مدیریت تغییرات، استراتژی تیم یار کاهش هزینه ها است که با بکارگیری متدلوژی های توسعه چابک سعی در این مهم دارد. به صورت کلی، متدهای چابک برای پاسخگویی به نیازهای کاربران است و تمرکز اصلی آن روی کار تیمی است. همانطور که از نام تیم یار مشخص است، می توان یکی از بزرگترین دلایل موفقیت تیم یار را سرمایه گذاری روی کار تیمی ذکر کرد.

در همین راستا هدیه ای که به رسم یادبود به اعضای تیم گیکز ارائه شد کلاه است که سمبل و نماد کار تیمی می باشد. این کلاه برای تیم گیکز مفهوم خاصی دارد زیرا تصویر گیک که به سلیقه بچه های تیم انتخاب شده و درواقع تصویری از شخصیت تیم می باشد، روی کلاه نقش بسته است.