فناوری‌های تولید در سال ۲۰۱۹

 

تولیدکنندگان پس از سپری کردن سال ۲۰۱۸ با سرمایه‌گذاری در هر فرصتی برای رشد، سال ۲۰۱۹ را با گام‌های بلند به سوی تحول دیجیتال آغاز کرده‌اند. بر اساس نظرسنجی اخیر تحلیل‌گران IQMS، از ۱۵۱ تولیدکننده حرفه‌ای آمریکای شمالی، فناوری‌هایی که بینش و پویایی بیشتری را موجب شده‌اند، در راس فهرست عوامل تاثیرگذار بر فرایند تحول قرار دارند. این فناوری‌ها نظارت لحظه‌ای، تجزیه و تحلیل و هوش کسب‌وکار (BI)، ERP موبایل و نرم‌افزارهای مدیریت کیفیت را شامل می‌شوند. به‌طور مشخص، تولیدکنندگانی که در حال حاضر این فناوری‌ها را در پاسخ به چالش‌های بلندمدت خود به خدمت گرفته‌اند، دست‌کم ۱۰ درصد نسبت به همتایان خود سریع‌تر رشد می‌کنند.

 

 

تولیدکنندگان شرکت‌کننده در این نظرسنجی، نه تنها درباره عملکرد فعلی، بلکه درخصوص طرح‌های خود برای سال‌های آینده اظهار نظر کردند. بر اساس مشاهدات سازمان‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی، در ادامه به ۱۰ پیش‌بینی درخصوص فناوری‌های تولید در سال ۲۰۱۹ می‌پردازیم.

۱) عصر ماشین‌های هوشمند فرارسیده است و بدین ترتیب، سال ۲۰۱۹، سال مهمی در دستیابی تولیدکنندگان به نقاط روشن تولید خواهد بود. تولیدکنندگان تجهیزات صنعتی، امروزه در جنگ قیمت با محصولات نامتعارفی به‌سر می‌برند که اغلب توسط تامین‌کنندگان ماشین‌آلات، به قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند. این شرکت‌های تولیدی برای ادامه حیات، با جدیت تمام، رویکرد توسعه نرم‌افزارهای متمرکز را دنبال می‌کنند. نتیجه آن، ماشین‌آلات صنعتی مقرون‌به‌صرفه‌تری خواهد بود که می‌توانند دو یا چند شیفت تولید را به‌آسانی و بدون نیاز به نظارت، اجرا کنند. این امر موجب می‌شود که تولیدکنندگان کوچک و متوسط برای نخستین بار از این دستاوردها بهره‌مند شوند.

۲) نظارت لحظه‌ای که به واسطه اینترنت Wi-Fi، شبکه کارگاهی و اینترنت اشیا (IoT) ماشین‌های هوشمند را به وجود آورده است؛ در سال ۲۰۱۹، نظارت لحظه‌ای کسب‌وکار در تمامی بخش‌های تولید، گسترش خواهد یافت. در بین شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، ۸۱ نفر گزارش دادند که نظارت لحظه‌ای، کسب‌وکار آن‌ها را بهبود بخشیده است و ۵۲ تولیدکننده اعلام کردند که از این موضوع برای افزایش دقت برنامه‌ریزی خود بهره برده‌اند و به آن اعتماد دارند. همه شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از نظارت لحظه‌ای بهره فراوانی برده‌اند که از جمله می‌توان به کنترل بهتر موجودی (۴۸ درصد)، اجرای بهتر طرح تولیدی (۴۰ درصد) و ثبات بیشتر در مدیریت خطوط تولید اشاره کرد. شکل (۱) نتیجه این بررسی را به‌طور خلاصه نشان می‌دهد.

 

 

۳) تولیدکنندگان بیشتری به تجزیه و تحلیل و هوش کسب‌وکار (BI) برای سرمایه‌گذاری بر جریان اطلاعات حاصل از نظارت لحظه‌ای جهت بهبود برنامه‌ریزی و ظرفیت تولید اعتماد خواهند کرد. همان‌گونه که در شکل (۲) نشان داده شده است، ۷۳ درصد از تولیدکنندگان شرکت‌کننده در نظرسنجی، نرم‌افزارهای تجزیه و تحلیل و BI را برای افزایش ظرفیت تولید و برنامه‌ریزی بهتر مواد ضروری می‌دانند. تولیدکنندگانی که ۱۰ درصد یا بیشتر طی یک سال رشد می‌کنند، برای بالا بردن شفافیت و دقت عملیات مالی در تولیدات کارخانه‌ای، به سمت یکپارچه‌سازی تحلیل‌ها و BI با ERP موبایل گرایش پیدا کرده‌اند. این شرکت‌ها به‌دنبال خدماتی برای تجزیه و تحلیل همه‌جانبه هستند که بتواند همزمان با رشد کسب‌وکار آن‌ها، گسترش یابد. در مجموع، این عوامل موجب استفاده بیشتر از تجزیه و تحلیل و هوش کسب‌وکار در سال ۲۰۱۹ خواهند شد.

 

 

۴) در سال ۲۰۱۹، فراگیری نرم‌افزارهای ERP موبایل و مدیریت کیفیت در سطح سایت‌های تولیدی افزایش یافته و افزایش یکپارچگی، قابلیت استفاده و سرعت گسترش شبکه تلفن همراه، بیشتر هم خواهد شد. تولیدکنندگان دسترسی به ERP موبایل را به‌عنوان فناوری توانمندی می‌بینند که دقت بالاتر داده‌ها، کارایی بیشتر عملیاتی و کاهش توقفات تولید را به ارمغان می‌آورد (شکل شماره ۳). طی یک بررسی، تولیدکنندگان خودرو، تجهیزات صنعتی و پلاستیک، مشاهده کردند که نرم‌افزارهای ERP موبایل این امکان را برایشان فراهم آورده‌اند که چرخه عمر محصول را مدیریت کنند. آن‌ها اذعان داشتند که برخورداری از نرم‌افزارهای موبایل که ایشان را به‌صورت لحظه‌ای از وضعیت پیکربندی محصول سفارشی‌سازی‌شده طی مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) آگاه می‌کنند، سیستم ERP، سیستم اجرای ساخت (MES) و سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مزیت رقابتی مهمی هستند. این شفافیت نه تنها کارایی عملیاتی بیشتری را به ارمغان می‌آورد، بلکه توقفات تولید را کاهش داده و هشدارهایی را ایجاد می‌کند که می‌تواند روزها و هفته‌های از دست رفته را جبران کند.

 

 

۵) زنجیره‌های تامین در فرایند تولید تحت تاثیر تحول دیجیتال قرار خواهند گرفت که هدف آن اولویت‌بندی و بهینه‌سازی کارایی سازمان از دیدگاه مشتریان است. یکی از مزایای مهم سازمان‌دهی تجزیه و تحلیل و هوش کسب‌وکار، ERP موبایل و نیز نرم‌افزارهای مدیریت تضمین کیفیت به سمت اهداف اصلی مشتریان، توانایی دستیابی به سرعت بالاتر و مقیاس بزرگ‌تر در تامین سفارشات آن‌ها است. با تحول دیجیتال زنجیره تامین، تولیدکنندگان موجودی و قطعات بیشتری را در سطح مونتاژ، اجزا و قطعات خواهند داشت. امروزه، با افزایش همکاری تامین‌کنندگان به‌واسطه بهره‌مندی از این چهار فناوری، پاسخ‌گویی به مشتریان بهبود یافته و به نظر می‌رسد این روند در سال ۲۰۱۹ تسریع خواهد شد.

۶) کاهش سریع قیمت ماشین‌آلات هوشمند، این امکان را در اختیار تولیدکنندگان قرار خواهد داد تا فرایندهای سنتی خود را دیجیتالی کرده و به‌دنبال الگوهای دیجیتالی جدیدی باشند که قبلا وجود نداشته. برای بسیاری از تولیدکنندگان، سال ۲۰۱۹ سالی خواهد بود که می‌توانند با به خدمت گرفتن ماشین‌آلات هوشمند تولید، فرایندهای سنتی وقت‌گیر را با الگوهای دیجیتال جدید کسب‌وکار جایگزین کنند. با جایگزینی ماشین‌آلات هوشمند به جای سیستم‌های سنتی تولید، تولیدکنندگان به الگوهای سریع کسب‌وکار دست می‌یابند و در نتیجه می‌توانند خطوط تولید خود را بزرگ‌تر و گسترده‌تر کنند.

۷) تولیدکنندگان هرچه بیشتر درپی گریز از جنگ‌های پرهزینه تولید کالاهای زودگذر و روی آوردن به محصولات هوشمند و متصل هستند. البته، فقط تولیدکنندگان صنعتی نیستند که با جنگ قیمت و فشارهای محصولات کالایی مواجه می‌باشند. بسیاری از تولیدکنندگان به امید فروش بیشتر و کاهش قیمت‌ها در بازارهای مختلف هستند. تولیدکنندگان پیشرو استراتژی محصولات خود را به سمت هوشمند و متصل به یکدیگر پیش برده‌اند و پیش‌بینی می‌شود طی دو سال آینده، ۶۷ درصد از کل سبد محصولات تولیدکنندگانی که اینترنت اشیا را در استراتژی محصولات خود وارد کرده‌اند، محصولات هوشمند و متصل خواهد بود. بر اساس گزارش Capgemini با عنوان «مهندسی دیجیتال: موتور رشد جدید برای تولیکنندگان گسسته»، پیش‌بینی می‌شود در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲، نرخ رشد بازده انباشته برای تولید محصولات هوشمند و متصل، ۲۲/۱۶ درصد رشد داشته باشد.

۸) با گسترش پایانه‌های اینترنت اشیا در سرتاسر زنجیره تامین و مراکز تولید، هر نهاد تولیدی یک محیط امنیتی جدید خواهد بود. برای بیشتر تولیدکنندگان، یکپارچه‌سازی فناوری اطلاعات (IT) و فناوری عملیاتی (OT) از بالاترین اولویت برخوردار است و به مساله امنیت توجه چندانی نمی‌کنند. چالش سال ۲۰۱۹ تامین امنیت پایانه‌های زنجیره تامین و شبکه‌های تولید مجهز به اینترنت اشیا خواهد بود.

۹) هدایت‌کننده پلتفرم IoT صنعتی (IIoT) با هدف افزایش بهره‌وری، ساختار داده‌های متناقض و ناقص را در سطح ماشین‌آلات، خط تولید، کارخانه و سطوح IT سازمان هدف قرار می‌دهد. توسعه‌دهندگان پلتفرم IIoT، این هدایت‌کنندگان را با قیمتی بسیار پایین ارائه می‌کنند، بنابراین این شانس را دارند که ثابت کنند می‌ توانند یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تولید، یعنی ساختار داده متناقض، بی‌ثبات و قدیمی را در تمام سطوح کارخانه، از بین ببرند. پتانسیل IIoT در داده‌های عادی همه سطوح تولید وجود دارد و در حال رسیدن به شفافیت ۳۶۰ درجه است. برای اثبات اینکه IIoT از امنیت و مقیاس لازم برای پشتیبانی از تولید روزانه برخوردار است، باید مسایل گسترده مربوط به ساختارهای اطلاعاتی که رشد تولیدکنندگان را کند می‌کنند، حل شوند.

۱۰) به نظر می‌رسد، پیشگامان اینترنت اشیا برای تولید، ۵ برابر بیش از همتایان خود در کسب بازدهی از این ابتکار موفق هستند. در سال ۲۰۱۹، بین تولیدکنندگانی که از پروژه‌های IoT خود (شامل محصولات هوشمند و متصل) بازدهی به‌دست می‌آوردند و دیگر تولیدکنندگان، فاصله زیادی خواهد بود. پیشگامان اینترنت اشیا در زمینه خلاقیت، مقیاس و سرعت توسعه محصولات جدید، به‌ویژه در حوزه محصولات هوشمند و متصل که برای تبادل اطلاعات به حسگرهای اینترنت اشیا اعتماد دارند، بر صنعت خود تسلط یافته‌اند. برای تولیدکنندگانی که بر اینترنت اشیا به‌عنوان یک استراتژی رشد تمرکز دارند، سال ۲۰۱۹، سال جدایی از بسیاری از همتایان خود خواهد بود که هنوز به اینترنت اشیا به‌عنوان ابزاری برای کاهش هزینه‌ها نگاه می‌کنند.

 

مترجم: رزیتا مرعشی