ضرورت داده و پایگاه داده برای تحول دیجیتالی
 

 

در این مقاله به نکات مهم درباره حال، تحول و آینده پایگاه داده می‌پردازیم و در ادامه به سوالات مهمی که در همین زمینه مطرح شده است، پاسخ می‌دهیم.

موارد کلیدی برای موفقیت در استراتژی پایگاه داده‌ها چیست؟

در دنیای امروز، تمرکز ما از ویژگی‌ها و عملکردها به سمت تحول دیجیتالی رفته است که این امر تماما درمورد مقیاس‌پذیری و ارسال داده در زمان واقعی به‌منظور بهینه‌سازی تجربه مشتری می‌باشد. در این راستا No SQL، نیازهای مهارت و سرعت را به همراه یک معماری فراگیر، بررسی می‌کند.

چگونه پایگاه‌های داده در این اواخر تغییر کرده‌اند؟

دورنمای برنامه (application) بسیار تغییر یافته و درخواست‌ها به سمت تغییرات پایگاه‌های داده‌ رفته است. نرم‌افزارهای دستی به سمت رویکردهای میکروسرورهای سریع مانند حرکت به سمت ابری، تغییر کرده‌اند؛ همچنین باعث باز فکری در لایه پایگاه داده شده است. پایگاه‌های داده‌ کنونی باید پاسخ‌گوی نیازهای متغیر برنامه‌های هوشمند و سریع باشند. پایگاه‌های داده‌ مدرن نیاز به پشتیبانی برنامه انعطاف‌پذیر دارند تا بتوانند درخواست‌های مورد نیاز کسب‌و‌کارهای هوشمند را برطرف کنند. این پایگاه‌های داده‌ باید اساسا روی فضای ابری اجرا شوند یا حاوی زیرساخت باشند و همچنین باید بر اساس نیازها مقیاس‌پذیر باشند. نگرش پایگاه‌های داده‌ قدیمی که مشخصا غیرمنعطف و خطی (vertically) بودند، با نیازهای امروزه هماهنگ نیست.

شرکت‌ها چگونه می‌توانند از پایگاه‌های داده استفاده مفید ببرند؟

شاید شنیده باشید، در چرخه اقتصادی جدید، داده مانند بنزین است. در نتیجه، پایگاه‌های داده‌ جدید در تحول دیجیتالی نقش بسزایی ایفا می‌کنند طوری که شرکت‌ها برای منطبق شدن و هماهنگ ماندن، این نقش را به‌عهده می‌گیرند. با این‌حال، تمام پایگاه‌های داده‌ یکسان نیستند و براساس نوع استفاده و نیاز، شرکت‌ها در زمینه‌های متفاوت صنعتی می‌توانند از انواع پایگاه‌های داده‌ مناسب با کسب و کار خود استفاده مفید نمایند. برای مثال، در صنعت مسافرت، طرفداران “ببین و رزور کن” تقریبا از صفر به صد رسیده است زیرا مشتریان می‌خواهند قبل از رزرو هرچیزی، نوع پرواز، قیمت، خطوط هوایی، هتل‌ها و ماشین‌های اجاره‌ای را بررسی نمایند. این سیستم‌ها باید مقیاس‌پذیری را برای مدیریت بهتر ترافیک‌ها با داده‌های بیشتر و خرابی کمتر انجام دهند. از طرفی اجتماع، چگونگی رفتار ما را تغییر می‌دهد. شرکتی که با OODA سریع‌تر کار می‌کند، در چرخه موفقیت می‌افتد.

مشتریان چگونه می‌توانند به برخی از مشکلات دنیای واقعی غلبه کنند؟

برخی شرکت‌ها مشکلات دنیای واقعی، یعنی مقیاس‌پذیری و دردسترس بودن داده‌ها در زمان بروز مسئله به جای حذف اجباری داده‌ها، را به‌گونه‌ای حل کرده‌اند. برای مثال، بعضی از شرکت‌ها با بروز‌رسانی و مدرن کردن فناوری عملیات پروازهایشان برای تعداد زیادی از خلبانان، مهمانداران و برنامه‌های پرواز با هواپیمایی آمریکا همکاری می‌کنند. در زمان راه‌اندازی، برنامه‌های جدید و Couchbase برای عرضه فناوری به‌منظور کمک به بهبود تجربه مشتریان و بالا رفتن کیفیت انتخاب می‌شوند. خطوط هوایی آمریکا در حال حاضر قادر به نگهداری و حفظ اطلاعات صحیح و جدید برای چندین نوع داده، ساخت پلتفرم فناوری پایه که تمام کانال‌های ارتباطی را بررسی می‌کند، بوده و همچنین قادر است به‌سرعت FAA نرم‌افزارهای متحرک را ساخته و استقرار دهد. برنامه‌های مدرن سازی پرسنل در حال حاضر اطلاعات پرواز را برای خلبانان فراهم می‌کنند، وظایف مهمانداران را ساده سازی می‌کنند و اطلاعات را برای پرسنل در سراسر محل‌ها با موقعیت‌های زمانی متفاوت و با دیواس‌های مختلف سهولت می‌بخشند. درعین حال بعضی شرکت‌ها می‌خواهند در آینده نزدیک از یک‌سری خدمات مانند، یکدست کردن اطلاعات شخصی مشتریان، بروزرسانی‌ اطلاعات آژانس‌های هواپیمایی و مدیریت اطلاعات نمایشی گیت‌های فرودگاه استفاده کنند.

همچنین برای مثال، با استفاده از Couchbase  متحرک، برنامه SyncThink پزشکان تیم‌های ورزشی را قادر می‌سازند تا تجربه پاسخ‌گویی به آسیب مغزی در حین پیشبرد ارزیابی‌های جانبی، حتی اگر اتصال به شبکه متناوب باشد، حاصل شود. پزشکان می‌توانند آزمایشات مربوطه را از بازیکن مسدوم بگیرند، نتایج را بررسی نمایند و سپس داده‌های سینک شده همراه Couchbase Server را به محض اتصال توسعه دهند. در این روش داده‌های بزرگ به‌سرعت جمع آوری می‌شوند. EYE-SYNC  مقدار مشخصی از داده‌ها را در ۶۰ ثانیه در زمان ارزیابی جمع آوری می‌کند و این وظیفه ماست تا به‌سرعت تمام داده‌ها را همگام کنیم. گروه‌ها می‌توانند بازیکنان متفاوت را به‌طور همزمان آزمایش کنند؛ سپس مقدار زیادی از داده‌ها را همگام سازند. آن‌ها می‌توانند به‌سرعت نتایج را دریافت کنند و این یعنی می‌توانند سریعا تشخیص دهند که آیا این بازیکن قادر به ادامه مسابقه می‌باشد یا به درمان تکمیلی نیاز دارد.

بیشترین مشکلی که شرکت‌ها با پایگاه‌های داده دارند چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه شرکت‌ها با آن مواجه هستند، database sprawl می‌باشد. نیازهای امروزه با برنامه‌هایی روبرو هستند که موجب افزایش تعداد راهکارهای مختصر در هر لایه داده می‌باشد. در حال حاضر، انبوهی از انتخاب‌های تکنولوژی از سمت لایه‌های پنهان به‌منظور جست‌وجو و تحلیل موتورهای جست‌وجوگر وجود دارد که خیلی بیشتر از ظرفیت خاصشان فعالیت انجام می‌دهند. و درنهایت این به خود سازمان بستگی دارد که تمام این نکات و انتخاب‌ها را بهم پیوند داده و پیچیدگی تغییرات API و نسخه‌ها، جابجایی داده‌ها بین سیستم‌ها، تغییرات نوع داده‌ها یا فرمت را به‌منظور هماهنگ کردن هر فناوری مجزایی مدیریت کند و مهارت‌های داخلی لازم برای مدیریت همه این‌ها داشته باشد. با انتخاب پلتفرمی مانند Couchbase، مبتکران دیجیتالی دارای قابلیتی هستند که آن‌ها را قادر می‌سازد راهکارهایشان را هرچه سریع‌تر به بازار وارد نمایند.

بهترین موقعیت در سیر تکاملی پایگاه داده کجا خواهد بود؟

سازمان‌ها به‌دنبال ایجاد اتحاد در فناوری‌های مختلف و مورد نیاز خود هستند تا بتوانند تمام آن‌ها را برای حل یک مشکل خاص در یک نرم‌افزار ترکیب نمایند. فناوری‌های پایگاه‌های داده‌ای که می‌توانند تنوع زیادی از نیازها را پیش‌بینی کنند، در آینده منعطف‌تر خواهند بود. پلتفرم‌های پایگاه داده‌ای تکی که می‌توانند ذخیره دادهای با ارزش بالا، قابلیت پرس‌و‌جوی کامل (full querying capability) و توانایی جست‌وجوی تحلیلی را ارائه دهند، می‌تواند روی ابری اجرا شود اما همچنین قادر هستند یک راهکار متحرک برای edge و خدمات اینترنت اشیا که نیازهای مبتکران دیجیتالی را نیز برآورده می‌کند را ارائه دهند. با افزایش واکنش‌های ماشینی، خلاقیت‌های دیجیتالی به سمت خلق در ساخت سیستم‌های اینترنتی- فیزیکی می‌رود. این سیستم‌های جدید به پایگاه داده‌های جدید برای ذخیره‌سازی و فرآیند داده‌ها، اطلاعات‌یابی، و آگاهی نسبت به داده‌ها نیاز دارند. این بهترین زمان برای نوآوری در پایگاه داده‌ها می‌باشد.

نگرانی‌های موجود درمورد پایگاه داده‌ها چیست؟

درنظر نگرفتن استانداردها در انتخاب بین فناوری‌های مختلف که مانع رشد قابل توجه در صنعت پایگاه داده می‌شود اساسی‌ترین نگرانی درمورد پایگاه داده می‌باشد.

مهارت‌های مورد نیاز توسعه‌گرها برای حرفه‌ای شدن در پایگاه داده چیست؟

امروزه توسعه دهنده‌ها با انجام تغییرات سریع در نرم‌افزارشان بیشتر از همیشه باید به نیازهای بازار آگاه باشند. از آنجایی که نرم‌افزار براساس نیازهای امروزی توسعه پیدا می‌کند، وارد چالش دوم که “مقیاس‌پذیری” نرم‌افزار است، می‌شود. توسعه‌دهنده نمی‌داند که یک نرم‌افزار تا چه اندازه‌ای باید گسترده باشد، ولی در طراحی نرم‌افزار باید مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری نرم‌افزار براساس نیازها درنظر گرفته شود. سرعت گستردگی نرم‌افزار از بهره‌وری مهارت‌هایی است که برنامه‌نویسان طی سال‌ها کسب کرده‌اند که همان SQL است. بنابراین، برنامه‌نویسان باید مقیاس‌پذیری و تکنیک‌های مدیریت داده‌های جدیدی را که سیستم‌های NoSQL معرفی کرده‌اند را بیاموزند. پلتفرم پایگاه داده‌ای مانند این‌ها که بر روی Couchbase ساخته شده‌اند، مزایای برنامه‌نویسی SQL و برنامه منعطف به اندازه مقیاس معماری سیستم‌های NoSQL را به ارمغان می‌آوردند. درک این سیستم‌های جدید و گسترش مهارت‌هایشان در این محل‌ها، توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازند تا برنامه‌هایشان را به‌سرعت و براساس نیازها گسترده کند. 

 

مترجم: مریم کفایتی