شفافیت و اعتماد به فضای ابر، موضوعی تکراری اما دارای ابهام

 

ممکن است صنعت تولید نسبت به اتخاذ فناوری‌های مبتنی بر ابر آهسته عمل کند، اما اکنون این مزایا به‌طور گسترده‌ای شناخته شده‌اند، به‌طوری‌که بسیاری از شرکت‌ها برای خودکارسازی فرایندها و افزایش بهره‌وری به این فناوری اعتماد می‌کنند. در حقیقت، در دنیای فناوری امروز، نمی‌توان بدون شنیدن اصطلاح «ابر» قدمی برداشت. این فناوری پایه و اساس روش زندگی امروز ما در خانه و محل کار است، به‌نحوی‌که به‌کار بردن خود اصطلاح دیگر زائد محسوب می‌شود.

اگرچه فضای ابر بخش پذیرفته‌شده عملیات روزمره صنایع تولیدی است، به‌دست‌آوردن بیشترین بازده از آن همچنان چالشی است که می‌تواند منجر به به‌کارگیری آن توسط کسب‌وکارهای فراوانی شود که البته این الزاما به معنای کشف پتانسیل واقعی آن نیست. بر اساس تحقیقی که اخیرا انجام شد، ۸۴ درصد از صنایع تولیدی، سرمایه‌گذاری در فناوری‌های مبتنی بر ابر را به‌عنوان یکی از عوامل بسیار مهم در ارائه استراتژی رشد کسب‌وکار می‌دانند. این در حالی است که فقط ۱۷ درصد استفاده از ابر را یک سرمایه‌گذاری استراتژیک تلقی می‌کنند و یک سوم (۳۱ درصد) به استفاده گسترده از برنامه‌های کاربردی ابری در امور جاری خود، اذعان دارند.

ایجاد تعادل در زمین بازی

با وجود اینکه تولیدکنندگان سنتی اغلب در فناوری‌های موروثی اختصاصی غرق شده‌اند، ظهور سیستم‌های عامل مبتنی بر ابر روشی مقرون‌به‌صرفه و هموار را برای پذیرش تحول دیجیتال و انتقال از سیستم‌های منسوخ به برنامه‌های کاربردی نوآور فراهم می‌کند. این امر زمین بازی را متعادل کرده و به شرکت‌ها در همه ابعاد توانایی رقابت را داده است – خواه آنها کودکی نوپا در این زمینه باشند، که سیستم‌های آنها از سیستم‌های عامل برخوردار از فناوری چابک و مقیاس‌پذیر متولد شده‌اند، یا یک تولیدکننده سنتی که برای حفظ بقا در برابر رقبا و همتایان قدیمی، در فناوری ابری سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

امروزه، صرف هزینه برای خدمات عمومی ابری هنوز جای زیادی برای رشد در حوزه تولید دارد و با توجه به پیش‌بینی IDC مبنی بر اینکه برای تولید گسسته به‌طور خاص بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال جاری هزینه در بر خواهد داشت – یعنی بیش از یک سوم کل هزینه‌های جهانی. این در حالی است که فرایند تولید حدود ۱۵ میلیارد دلار هزینه خواهد کرد. با سرمایه‌گذاری زیادی که برای خدمات مبتنی بر ابر انجام می‌شود، کسب بیشترین بهره از هر میزان پولی که خرج می‌شود، بسیار اهمیت دارد.

پیش از جهش، بررسی کنید

به‌طور قطع، فناوری‌های ابری قابل دسترس و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. با این حال، این سوال مطرح می‌شود که آیا سهولت حرکت و پویایی تولیدکنندگان با استفاده از فناوری و برنامه‌های کاربردی جدید، هزینه‌ای در بر دارد؟ با توجه به اینکه ابر یک «نرمال جدید» است، آیا در حقیقت این صنعت ابتدا جهش و سپس بررسی می‌کند؟ با توجه به تمام مزایایی که فناوری ابری می‌تواند به همراه داشته باشد، در صورتی که این فناوری به روش صحیحی اتخاذ نشود، کسب‌وکارها برای حرکت به سمت تحول دیجیتال، با چالش روبه‌رو خواهند شد.

طبق استدلال گارتنر، به‌رغم اینکه ابر یکی از ارزشمندترین نوآوری‌های صنعت IT و استراتژی‌های کسب‌وکار بوده است، اما غالبا نمی‌تواند مطابق انتظارات عمل کند و مورد سوءتفاهم قرار می‌گیرد. این شرکت تحلیل‌گر پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۲۰، ۹۵ درصد از شکست‌های امنیت ابری به دلیل عدم درک درست مشتریان نسبت به امنیت فضای ابر و یا نداشتن مهارت لازم برای استقرار موفق این فناوری خواهد بود. از بررسی فوق این‌طور می‌توان برداشت کرد که یک چهارم (۲۶ درصد) افراد اعتراف می‌کنند که درک درستی از فناوری ابری ندارند.

کسب بیشترین بازدهی از سرمایه‌گذاری

ابر فقط به معنای توانایی رقابت نیست، بلکه وسیله‌ای است برای ایجاد تمایز. با این حال، در حال حاضر بین استفاده و به‌کارگیری واقعی تمام مزایایی که ابر در اختیار ما قرار می‌دهد، شکاف وجود دارد، تا این ایده‌آل به واقعیت تبدیل شود. برای دستیابی به تعادل بین بهره‌مندی از فناوری‌های نوآور و استفاده از ابر به نفع خود، باید اقدامات اساسی انجام شود. این کار فقط با اعتماد و دانش انجام‌پذیر است، تا خدمات مبتنی بر ابر برای تبدیل شدن به یک بخش استراتژیک در موفقیت و رشد کسب‌وکار، نقشی کاملا کاربردی ایفا کنند.

شناخت پتانسیل‌ها در به‌دست‌آوردن مزایا، بسیار مهم است و همچنین فراهم کردن چابکی در کسب‌وکار و امکان اتخاذ سریع فناوری نوآور با استفاده از یک مدل مبتنی بر ابر می‌تواند دید عملیاتی، تحلیل و بینش عملیاتی را بهبود بخشد. این بدان معناست که تولیدکنندگان می‌توانند سریع‌تر نسبت به تغییر شرایط بازار و خواسته‌های مشتریان واکنش نشان دهند و تصمیمات کسب‌وکار خود را بر اساس بینش عمیق‌تر و نه فقط شهود، بگیرند.

با در نظر گرفتن سیستم برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) به‌عنوان یک مثال، راه‌حل مبتنی بر ابر نه تنها قابلیت انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری را فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند به بخش فناوری اطلاعات کمک کند تا از ابتکار عمل برای توسعه استراتژیک بیشتر با ایجاد فرصت برای تمرکز بر کارهای دارای ارزش افزوده بیشتر، حمایت کنند. ماندن در مسیر نوآوری، با ارتقاء به خدماتی که به سرعت و با حداقل تحول اتفاق می‌افتند، به آسانی قابل دسترس است.

Metal-Tech فقط یک نمونه از شرکت‌هایی است که از ERP مبتنی بر ابر برای کمک به تغییر و رشد فعالیت‌های خود استفاده کرده‌اند – این شرکت قطعات و خدمات سفارشی بین‌المللی، از تامین‌کننده محصولات ارتباط از راه دور تا تجارت چند میلیون دلاری، را ارائه می‌دهد. این سیستم ماژولار مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری نهایی را برای رفع نیازهای یک شرکت فراهم می‌کند. هرگونه اطلاعات یا تغییرات جدید از طریق این سیستم انجام می‌گیرد – یعنی فراهم آوردن بینش عملیاتی و مالی بروز برای مشتریان کسب‌وکار.

با این وجود، برای اطمینان از دستیابی به اهداف تجاری، مدیریت همه تغییرات نیز باید در دستور کار باشد. دستیابی به این فناوری و اطمینان از اینکه کاربران این فناوری و چگونگی استفاده حداکثری از آن را درک کرده‌اند، بسیار مهم است. همچنین ایجاد ارزش برای کمک به رشد مشاغل و استفاده از توان مشترک ابر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و در نتیجه استفاده از خدمات مبتنی بر ابر، می‌تواند به کسب‌وکارها در تحقق تعهدات زیست محیطی کمک کند.

پذیرش ابر اولین قدم است. باز کردن قفل پتانسیل‌های این فناوری، جایی است که ارزش واقعی آن را نشان خواهد داد.

توسعه مدیریت هوشمند یکپارچه کسب و کار
تعرفه‌های تیم‌یار ابری

مترجم: رزیتا مرعشی

منبع: erpnews