سیستم‌های ERP و تحول دیجیتال

 

هر روز که می‌گذرد، اهمیت تحول دیجیتال برای سازمان‌ها بیشتر خودنمایی می‌کند. در این فرایند، ERP به‌عنوان نخستین و مهم‌ترین گام در تحول دیجیتال، اصلی‌ترین نقش را ایفا می‌کند. مطالبی که در این مقاله درباره تحول دیجیتال و سیستم‌های ERP می‌خوانید، شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

 

تحول دیجیتال، نظام امروز برای مواجهه با محیط رقابتی و چالش‌زای کسب‌وکارها است. بنابراین، شاهد آن هستیم که شرکت‌های تازه تاسیس و متوسط برای پیاده‌سازی استراتژی‌های تحول دیجیتال، پول و زمان زیادی را سرمایه‌گذاری می‌کنند. کارآفرینان نیز ضمن پذیرش تحول دیجیتال، دستیابی به اهداف نرم‌افزار مدیریت منابع سازمان (ERP) کارا و بهره‌ور را در نظر دارند.

به زبان ساده، کارایی فرایندی یا کارایی عملیاتی عامل محرک یکپارچه‌سازی تحول دیجیتال در محیط کار است. امروزه، به لطف پیشرفت تکنولوژی، مفاهیم نوظهوری مانند ERP، کلان داده (big data)، تجزیه و تحلیل و اینترنت اشیا (IoT) برای دستیابی به نتیجه دلخواه تحول دیجیتال پا به عرصه گذاشته‌اند. اما سوال این‌جاست که سیستم‌های ERP چطور می‌توانند تحول دیجیتال را شکل دهند؟

اهمیت تحول دیجیتال

همان‌گونه که از نام آن پیداست، تحول دیجیتال فرایندی است که عملیات کسب‌وکار را به سمت دیجیتالی شدن هدایت می‌کند؛ در نتیجه فناوری‌های منقطع در جهت افزایش کارایی و بهره‌وری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مثلا، ظهور شرکت استارتاپ تاکسیرانی Uber نشانه‌ای از دیجتالی شدن است. این شرکت برای ایجاد آسایش کاربران و خودکارسازی فرایندهای خود، یک اپلیکیشن موبایل را با موفقیت در سیستم خود پیاده‌سازی کرده است.

هدف تحول دیجیتال، فراهم آوردن رشد فراگیر برای شرکت‌ها است. این فناوری به شرکت‌ها کمک می‌کند تا خدمات مشتریان را بهبود بخشیده و ارتباط خود را با قوانین جاری حفظ کنند. از آن‌جایی‌که ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم، به نظر می‌رسد هدف نهایی تحول دیجیتال، ایجاد تغییر در زندگی روزمره و فراهم آوردن راحتی و آسایش بیشتر است.

 نقش محوری سیستم‌های ERP

نرم‌افزار ERP تاثیر عمده‌ای در تحول دیجیتال دارد. این فناوری می‌تواند تغییرات اساسی در انواع فرایندهای کسب‌وکارهای مدرن به وجود بیاورد.

بر اساس گزارش Panorama Consulting Solutions، هشتاد و یک درصد از شرکت‌ها یا در جریان فرایند پیاده‌سازی نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمان قرار دارند و یا کار یکپارچه‌سازی را به پایان رسانده‌اند. ۵۰ هزار شرکت در سراتاسر جهان راهکارهای SAP را پیاده‌سازی کرده‌اند.

در عصر امروز که تحت تاثیر فناوری موبایل قرار دارد، نرم‌افزار ERP این امکان را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد که از مزایای برنامه‌های کاربردی موبایل و راهکارهای ابری برای کارکنان و سهامداران خود بهره‌مند شوند. پیاده‌سازی این نرم‌افزار می‌تواند به ساده‌سازی عملیات کسب‌وکار، مانند مدیریت مالی و حسابداری و مدیریت اموال کمک کند.

به‌علاوه، ابزارهای ERP برای ارتباط با سیستم‌های عامل شبکه‌های اجتماعی، به‌منظور تبدیل حساب‌های کاربری کاربران، راهکارهایی دارند. در اینجا به شش روش موثر در دیجیتالی شدن کسب‌وکار شما اشاره می‌کنیم:

ERP اینجاست

نیازهای در حال تغییر و افزایش رقابت در بین کسب‌وکارهای مدرن، موجب افزایش ERPهای هوشمند یا i-ERP شده است. هدف آن حذف شکاف موجود میان فناوری‌ها و چالش‌های کسب‌وکارها است. در صورت یکپارچه‌سازی i-ERP با دیگر ابزارهای پیشرفته و هوش مصنوعی، کارایی آن حتی بیشتر نیز خواهد شد. این فناوری برای دستیابی به نتیجه بهتر، اطلاعات کاربران را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

تاثیر ERP ابری

یکپارچگی ابر مزیت دیگر نرم‌افزار ERP است که پیشرفت در زمینه تحول دیجتال را ممکن می‌سازد. نرم‌افزار مبتنی بر ابر با دسترسی بهتر به منابع موجود از هر نقطه‌ای، می‌تواند برای سازمان‌ها شگفتی‌ساز باشد. همچنین، می‌تواند به‌منزله فرمتی برای سیستم ERP عمل کرده و در نتیجه، روند تحول را سرعت ببخشد.

لبه رقابتی

تحول دیجیتال، فرصت‌های جدیدی را برای صنایع و نیز نرم‌افزارهای ERP به ارمغان آورده است. این روزها، فروشندگان بیشتر تمایل دارند با یکپارچه‌سازی ویژگی‌های قوی و قابلیت‌های بهبودیافته، راهکارهای سفارشی را توسعه دهند. مطمئنا، این امر در بلندمدت، برای شرکت شما مزیت رقابتی به ارمغان خواهد آورد.

یکپارچگی بهبودیافته

نرم‌افزار ERP می‌تواند کارهای گوناگون با ویژگی‌های مختلفی را انجام دهد. این نرم‌افزار، محدوده وسیعی برای یکپارچه‌سازی فراهم می‌کند. متخصصان واحد فروش قابلیت‌های ERP را با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکپارچه کرده‌اند. این یکپارچگی امکان دستیابی به ابزارهای مختلف را افزایش داده و فرایندهای گوناگون کسب‌وکار را متحول می‌کند. در نتیجه، شرکت شما می‌تواند از مزایای یک فناوری پیشرفته و پررونق بهره‌مند شود.

راهکارهای موجود

همان‌گونه که پیشتر اشاره کردیم، یکپارچه‌سازی سیستم‌های ERP با ابزارهای تحلیل، سیستم عامل شبکه‌های اجتماعی و و فناوری ابر، می‌تواند وطایف پیچیده کسب‌وکار را ساده کند. این امر به‌واسطه توسعه راهکارها امکان‌پذیر است؛ می‌تواند دامنه عملیاتی سیستم فعلی شما را گسترش داده و از پتانسیل ERP برای ایجاد تحول دیجیتال در کسب‌وکار، استفاده کند.

پیشرفت تکنولوژی می‌تواند برای رسیدن به نتایج دلخواه در آینده، راهکارهای مختلفی را معرفی کند. مثلا، ممکن است اندازه و مقیاس شرکت شما تغییر کند و یا اینکه بخواهید در آینده، کسب‌وکارتان را تغییر دهید. راهکارها می‌توانند نرم‌افزار ERP شما را به‌سادگی برای مدیریت این وظایف، آماده کنند. منصفانه است اگر بگوییم که این کار در نهایت، به دیجیتالی شدن شرکت شما منجر می‌شود.

مقیاس‌پذیری پیشرفته

مقیاس‌پذیری یکی از بهترین ویژگی‌های نرم‌افزار ERP است. خاصیت مقیاس‌پذیری موجب می‌شود که سیستم ERP بتواند وظایف گوناگون کسب‌وکار را بدون در نظر گرفتن اندازه سازمان شما، انجام داده و مدیریت کند. به‌علاوه، پیشرفت‌های تکنولوژی می‌تواند ویژگی‌ها و ابزارهای جدیدی را برای مقیاس‌پذیرتر و قدرتمندتر کردن سیستم ERP، معرفی کند. فقط کافی است برای باقی ماندن در عرصه رقابت، سیستم خود را به یک ERP مقیاس‌پذیر ارتقا دهید.

از جنبه راحتی و هزینه بهره‌وری، بروزرسانی منظم دوره‌ای نرم‌افزار ERP بهتر از جایگزینی آن با سیستم‌های جدید است. بدین ترتیب، می‌توانید به آسانی ویژگی‌های جدید را به نرم‌افزار خود اضافه کرده و کارایی آن را بالا ببرید. این امر همچنین موجب خودکارسازی و دیجیتالی شدن کسب‌وکار شما می‌شود.

نتیجه‌گیری

زمانی‌که می‌گوییم ERP می‌تواند به آسانی در خدمت اهداف گوناگون کسب‌وکار باشد، باید به خاطر داشته باشیم که فرایند توسعه این نرم‌افزر سرشار از چالش است. همه نرم‌افزارهای ERP موجود، از مایکروسافت داینامیک گرفته تا SAP، با محدودیت‌ها و تنگناهایی مواجه هستند.

ارائه‌دهندگان ERP، ضمن توسعه ویژگی کاربرپسند و سازمان‌پسند این سیستم‌ها، باید بر این قبیل مشکلات نیز غلبه کنند. سپس، می‌توانیم از راهکارهای ERP انتظار ایجاد تحول دیجیتال را داشته باشیم.

هنگامی‌که سیستم ERP وارد راهکارهای صنعت IT می‌شود، همچنان یکی از متداول‌ترین راهکارها برای افزایش بهره‌وری و کارایی نیروی انسانی محسوب می‌شود. به‌طور قطع، این نرم‌افزار می‌تواند به پیاده‌سازی کامل تحول دیجیتال در شرکت شما کمک کند. به کمک این نرم‌افزار، می‌توانید پتانسیل بالایی داشته باشید و کسب‌وکار خود را محیای رویارویی با چالش‌های آینده و تضمین استفاده حداکثری از منابع موجود کنید.

 

مترجم: رزیتا مرعشی