سخنرانی موسس شرکت سافت سیستم «تیم یار» در نخستین همایش سیاست های صنعتی، تجاری و خدماتی در افق 1404

 

نخستین همایش سیاست های صنعتی، تجاری و خدماتی در افق 1404 با حضور جمع کثیری از وزرای کابینه دولت یازدهم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ریاست فراکسیون ایران در افق 1404 و همچنین جمعی از مدیران ارشد سازمان های دولتی و بخش خصوصی در سالن همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

بخش اعظم این همایش به سخنرانی وزرا و روسای فراکسیون های مجلس شورای اسلامی و نیز برخی میهمانان ویژه مراسم اختصاص داشت.

مجید ناقدی نیا، موسس شرکت دانش بنیان سافت سیستم، به عنوان نماینده یکی از حامیان اصلی این همایش در مراسم حضور داشته و یکی از سخنرانان اصلی بود.

وی در آغاز سخن به معرفی خود و اشاره به تاریخچه صنعت نرم افزار و نگاه ساختاری تیم یار به این حوزه پرداخته و اظهار داشت: “تاریخچه صنعت نرم افزار طی دو دهه گذشته رشد خوبی داشته، اما به ساختار آن چندان اهمیت داده نشده و در حقیقت، هیچ یک از ابزارسازی ها در حوزه نرم افزاری ساختاری و بنیادی نبوده است.

وی ضمن اشاره به دیدگاه سخنرانان همایش (به ویژه وزیر اقتصاد و دارایی) درخصوص سند چشم انداز 20 ساله، به این نکته اشاره کرد که تا سال 1404 هنوز 9 سال دیگر فرصت باقی است. کشور ما طی سال های 1390 و 1391 شاهد تجربه ای بد در حوزه ارزی و رشد اقتصادی منفی بوده و اکنون 9 سال فرصت داریم تا با جبران آن به رشد اقتصادی 8 درصدی برسیم.

موسس شرکت سافت سیستم اظهار داشت: “من به عنوان یک کارآفرین این را یک فرصت طلایی برای رسیدن به نتیجه می دانم.

 

تهدیدهای موجود در صنعت نرم افزار

وی در ادامه گفت: “ما در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و به کمک آن کارهای روزمره خود را انجام می دهیم. نگاه ما به تکنولوژی یک فرصت است و این نگاه ساختاری نیست و به همین دلیل به مرور زمان همین تکنولوژی می تواند به یک تهدید تبدیل شود. اما چرا تکنولوژی در ایران یک تهدید است؟ از دید من به عنوان یک کارآفرین، اغلب شرکت های نرم افزاری موجود در کشور از ساختار و بستری که شرکت های آمریکایی و اروپایی تولید کرده اند، استفاده می کنند. در واقع، ما فقط به ظاهر مساله توجه می کنیم و وقتی به نرم افزار نگاه می کنیم، ظاهر آن و بخشی که کاربر از آن استفاده می کند ساخته و کار ماست، ولی وقتی وارد هسته آن می شویم، می بینیم که همه 30 هزار نرم افزار موجود در کشور از پایه ها و ساختار پایگاه داده اوراکل یا SQL سرور استفاده می کنند. این همان تهدیدی است که به آن اشاره کردم. این در حالی است که شرکت های نرم افزاری با افتخار می گویند پایگاه داده ما اوراکل یا SQL سرور است. این دو شرکت غیر ایرانی هستند و کنترل همه چیز نرم افزاری که تولید کرده اند، در دست خودشان است.”

ناقدی نیا افتخار دوم را استفاده شرکت های ایرانی از نسخه کرک شده و enterprise پایگاه داده SQL سرور عنوان کرده و اظهار داشت: “بعد از برجام، در صورت ورود این شرکت ها به ایران، همین نسخه های کرک شده منبع درآمد بسیار خوبی برای آنها خواهند بود و شرکت های بزرگ نرم افزاری روی بستری کار می کنند که متعلق به خودشان نیست.”

 

 

تیم یار در این خصوص چه کاری انجام داده است؟

وی در این خصوص اظهار داشت: “اتفاقی که افتاده این است که شرکت سافت سیستم در واقع چرخ را از اول اختراع کرده؛ دلیل این کار استفاده شرکت های دیگر از همین نسخه های کرک شده پایگاه داده بوده است. به همین دلیل، در سال 1388 با استفاده از یک تیم نخبه و پس از تحقیق و بررسی فراوان، یک پایگاه داده open source (داده باز) را انتخاب کردیم و ساختار نرم افزاری خود را روی آن بنا نمودیم. ممکن است کاربران هیچگاه به ساختارها توجه نکنند، زیرا چیزی که برایشان اهمیت دارد طریق استفاده از نرم افزار است، اما وقتی تهدید جدی شود، همه کشور آن را تجربه خواهند کرد.”

 

آیا نسخه های کرک شده پایگاه داده اوراکل و SQL سرور مجوز استفاده دارند؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر، 35 هزار سازمان دولتی و خصوصی در سراسر کشور از نسخه کرک شده دیتا بیس SQL سرور و اوراکل استفاده می کنند که هیچ کدام مجوز (Licence) ندارند. مثال عینی آن را نیز سازمان صدا و سیما عنوان کرد که از پایگاه داده اوراکل بدون مجوز استفاده می کند.

یک نسخه دارای مجوز enterprise اوراکل حدود 1 میلیارد تومان قیمت دارد و استفاده بدون مجوز از آن حدود 3 میلیون دلار جریمه دارد و زمانی که درهای کشور به روی شرکت های خارجی باز شود و بخواهیم با آنها مراوده داشته باشیم، این معضل بزرگ آسیب جدی به کشور وارد خواهد آورد و لزوم اختراع چرخ هم همین مساله بوده است.

موسس شرکت دانش بنیان سافت سیستم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: “تیم یار نخستین وب سرور ایرانی را تولید کرده و در واقع بعد از اختراع چرخ، همه چیز را از پایه تولید کردیم. به همین دلیل و برای جلوگیری از وابستگی نیاز بود که یک وب سرور داشته باشیم. تمرکز ما روی تخصصمان است و یکی از افتخارات ما نیز همین می باشد.”

وی گفت: “به عقیده من اتفاق مهمی که باید شاهد آن باشیم، استقرار نرم افزارهای ملی در سازمان های دولتی، خصوصی، صنعتی و خدماتی و نجات کشور از وابستگی به کشورهای خارجی است.”

 

تفاوت تیم یار با نرم افزارهای جزیره ای

وی در ادامه برای آشنایی مدیران ارشد حاضر در جلسه با این رویداد ملی، به بیان توضیحات کلی درباره تیم یار پرداخته و اظهار داشت: “در تیم یار هسته اصلی (core) و نیز کلیه سرویس های اصلی آن توسط متخصصان خودمان تولید شده است. سپس، لایه های بالایی، یعنی آنچه که کاربر با آن سروکار دارد، مانند اتوماسیون مالی و حسابداری، اتوماسیون صنعتی، اتوماسیون اداری و … تولید شده است. تیم یار به گونه ای طراحی شده که هر سازمانی می تواند به کمک یک یا دو برنامه نویس نیازهای سازمانی خود را برطرف نموده و در صورت نیاز به ماژولی خاص که ممکن است در تیم یار نباشد، بتواند آن را تولید و پیاده سازی نماید.”

ناقدی نیا در ادامه تفاوت تیم یار با نرم افزارهای جزیره ای را این گونه توصیف کرد که تیم یار نرم افزار به صورت مجزا، مثلا حسابداری، ندارد و فقط به صورت یکپارچه وارد سازمان ها می شود. نرم افزارهای موجود همه جزیره ای و بدون ارتباط هستند و این مساله عامل بالا رفتن هزینه سازمان ها تا سقف حدود 35 درصد است. این سیستم دارای 30 ماژول می باشد و کلیه نیازهای سازمان ها شامل: اتوماسیون مالی، اتوماسیون اداری، اتوماسیون صنعتی، مدیریت پروژه و …. در آن پیاده سازی شده اند.

وی گفت: “از ابتدای دی ماه 1394 که تبلیغات تلویزونی تیم یار شروع شد تا به امروز، حدود 4000 تقاضا در تیم یار داشته ایم و این نشان دهنده خلاء بزرگ موجود در کشور برای چنین نرم افزارهایی است.”

 

 

نقش تیم یار در سند چشم انداز 1404

موسس سافت سیستم به نقش مهم تیم یار در سند چشم انداز 1404 اشاره کرده و اظهار داشت که با استقرار تیم یار در سازمان ها چند رویداد مهم اتفاق می افتد. اول اینکه شفاف سازی در سازمان ها ایجاد می شود. دوم اینکه شاهد یکپارچه شدن سازمان ها خواهیم بود. مدیران می توانند در لحظه گزارش های مدیریتی خیلی خوبی داشته باشند و همه این گزارش ها در داشبورد مدیریتی آنها قابل دسترسی است. در واقع تیم یار آمده تا در سند چشم انداز 1404 به تولیدکنندگان، صنعت گران، صادرکنندگان و همه افرادی که در حال حاضر به دلیل پراکندگی نرم افزارها در حوزه های مختلف نمی توانند گزارش جامع و تمیزی داشته باشند، کمک کرده و گزارشات آنها را غنی سازد. تیم یار قصد دارد به مدیران کمک نماید تا در مسیر سند چشم انداز به خواسته هایشان دست یابند، زیرا وقتی یک مدیر اطلاعات کافی داشته باشد، می تواند درست تصمیم گیری کند و برای گزارشات روزانه به مدیران میانی و کارمندان خود وابسته نباشد.

 

 

یکی از اهداف ما رسیدن به سیستم عامل ملی کسب و کار در سال 1399 است

مجید ناقدی نیا یکی از اهداف اصلی تیم یار را رسیدن به سیستم عامل ملی کسب و کار در سال 1399 عنوان کرده و اظهار داشت: “در حال حاضر، تیم یار روی بستر ویندوز کار می کند (که به زودی Linux نیز به آن اضافه خواهد شد). در آینده نزدیک، برای استفاده از تیم یار دیگر نیازی به سیستم عامل (OS) نخواهد بود و امکان نصب مستقیم تیم یار بر روی سیستم (سرور) ایجاد خواهد شد. ما در این فضا بستر امنیتی بسیار خوبی فراهم کرده ایم.”

وی ابراز امیدواری کرد که در سند چشم انداز 1404 در صنعت نرم افزار تحول بسیار خوبی ایجاد شود و گفت که برای رسیدن به این هدف تاکنون قدم های محکمی برداشته ایم، سرمایه گذاری نیروی انسانی بسیار خوبی داشته ایم و نخبگان متعهدی را در تیم یار جمع کرده ایم و روز به روز در حال رشد و گسترش هستیم. این مساله در آینده قطعا به خودکفایی در صنعت نرم افزار کشور ما کمک خواهد کرد.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر و قدردانی از شکیبایی حاضرین در جلسه و نیز برگزارکنندگان این مراسم باشکوه، برای همه کسب و کارهای ایرانی آرزوی موفقیت کرد.

گزارش تصویری نخستین همایش سیاست های صنعتی، تجاری و خدماتی در افق 1404 را در این لینک مشاهده نمایید.

فیلم سخنرانی موسس شرکت سافت سیستم را در آپارات تیم یار ملاحظه نمایید.