مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1972 با تصویب ماده‌ای، 5 ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

هدف از نامگذاری روز جهانی محیط زیست، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است.

به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران  ۱۵ تا ۲۱ خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 یعنی 36 سال پیش بر می‌گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP  ( برنامه محیط زیست سازمان ملل ) شد. هم اکنون 36 سال است که UNEP  در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی‌های خیابانی، همایش‌های دوچرخه سواری، نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس، درختکاری،‌ فعالیت‌های مربوط به بازیافت، پاکسازی و… . هدف از برگزاری چنین مراسمی جلب توجه عمومی به مسایلی است که محیط زیست را آلوده می‌سازد.

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :

  • بخشیدن چهره‌ای انسانی به مسایل زیست محیطی
  • توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن
  • ارتقا بینش عمومی جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط زیست 
  • ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت‌ها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر

 

 

در ایران در هفته محیط زیست نیز اقدامات زیادی از جمله گردهمایی جمع آوری زباله از فضای سبز و جنگل ها و تشکیل انجمن های مختلف جهت آگاه سازی مردم، انجام می‌شود.

خوب است بدانید، در جامعه امروزی هنوز کسب و کارهایی هستند که با کاغذ زیادی سروکار دارند، و استفاده از کاغذ به طرز بی رویه، خود آسیب بزرگی به محیط زیست است که منجر به قطع درختان به صورت قانونی و یا غیر قانونی می‌شود.

راهکار کاهش استفاده از کاغذ در کسب و کارها، با استفاده از اتوماسیون‌ها، میسر می‌باشد.

شرکت تیم‌یار، یکی از ارائه دهندگان اتوماسیون اداری کاملا ایرانی، نزدیک به یک دهه است که در جهت حفاظت از محیط زیست و کاهش استفاده از کاغذ در کسب و کارهای مختلف، گام برداشته و با ارائه نرم افزار تیم‌یار (نرم افزار کسب و کار الکترونیک)، تاثیری شگرف، در این راستا داشته است.

اتوماسیون، مبحثی است که به طور کلی با اجرایی شدن در بدنه هر سازمانی، باعث کاهش رفت و آمد و آلودگی ها، کاهش ترافیک، کاهش هزینه های جاری، می‌شود. زمانی که نیروی انسانی از اتوماسیون در محل کار خود استفاده کند، به طور طبیعی آرامش و تمرکز بیشتری دارد که علاوه بر حمایت از محیط زیست، برآیند کاری فرد و متعاقباً سازمان، افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بیایید برای حفاظت از محیط زیست و انتقال آن به نسل آینده، راهکار مناسبی انتخاب کنید.