دورکاری چیست؟

دورکاری، هر گونه به کار گیری فناوری‌های اطلاعاتی (مانند ارتباطات راه دور: تلفن، رایانه، ایمیل و …) به جای مسافرت‌های مربوط به کار است. درواقع حرکت کار به سمت کارکنان، به جای حرکت کارکنان به سمت کار می‌باشد.

دورکاری یا Teleworking در زبان ساده یعنی کارکردن از “راه دور”. دور کاری نام شغل خاصی نیست بلکه نوعی از فعالیت‌ها را به صورت پروژه‌ای شامل می‌شود. یکی از فواید دورکاری این است که شما بر اساس توانایی‌های فردی و اجتماعی خود پروژه‌ای را از شرکتی دریافت می‌کنید و آن را در خانه‌ یا محل دلخواه خود انجام می‌دهید.

 

سفارش خدمات ابری تیمچه تله‌ورک (نرم افزار مدیریت دورکاری) را از اینجا شروع کنید

 

در ادامه به بررسی بیشتر مزایای دورکاری می پردازیم:

 

فواید دورکاری

«انجمن بین‌المللی کار از راه دور» (ITAC) دورکاری را این‌گونه تعریف می‌کند: «به‌طور کلی کار از راه دور نوعی آرایش کاری که طی آن، افراد به شکل انعطاف‌پذیر از نظر زمان (پاره وقت یا تمام وقت) و از نظر مکان (در خانه، مراکز از راه دور، دفتر شرکت یا به شکل سیار) به انجام وظیفه و پاسخ به امور محوله می‌پردازند.»

امروزه فن آوری ارتباطات و اطلاعات, جهان را به سمت یکپارچگی هدایت می‌کند و کمتر حوزه ای از علوم را می‌توان یافت که از نفوذ آن در امان باشد و به دنبال آن نحوه اجرا وظایف و روابط اجتماعی نیز دچار تغییرات پایه ای گردیده است .

به نقل از زد دی نت، بررسی‌های جدید موسسه هابز نشان می‌دهد دورکاری به‌عنوان یک رویه شغلی در بسیاری از کشورهای جهان در حال پذیرفته شدن است و تحقیقی که در در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته حاکی از آن است که ۵۶ درصد از شرکت‌ها در نقاط مختلف جهان از دورکاری و مزایای دورکاری استقبال می‌کنند. این بررسی با همکاری ۳۰۲۸ کارمند در ۶ قاره جهان و از ۲۳ کشور مختلف انجام شده است.

فواید دورکاری:

شاید در جایی دور از شهرتان به توانایی و مهارت شما نیاز باشد اما به دلایل متعددی نمی‌توانید محل اقامت‌تان را تغییر دهید. مشاغل زیادی در دنیا وجود دارند که می‌توانید آنها ‌را از خانه انجام دهید. حال به چندین مورد از فواید دورکاری اشاره می کنیم:

 • کاهش ترافیک
 • کاهش نرخ بیکاری
 • ایجاد شرایط اشتغال برای کلیۀ شهروندان اعم از معلولان، زنان خانه‌دار و …
 • کاهش مشکلات مربوط با کنترل حضور و غیاب کارکنان
 • نتیجه گرایی به جای توجه به ظواهر و حواشی کاری
 • گسترش جغرافیایی حوزه‌های عملکرد سازمان‌ها و ارایۀ خدمات در سطح ملی و بین‌المللی
 • امکان انتخاب کارکنان بدون محدودیت جغرافیایی
 • بهبود شرایط کار کارکنان، افزایش رضایت و بهره‌وری شغلی کارکنان
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های مختلف زمانی و مالی کارکنان
 • کاهش فشارهای روانشناختی ناشی از محیط کار و تعاملات اجتماعی روزمره
 • افزایش زمان آزاد کارکنان
 • افزایش ارتباطات خانوادگی و بهبود شرایط خانوادۀ کارکنان
 • حفظ محیط زیست از طریق کاهش آلودگی هوا

فواید دورکاری در سه جنبه فردی، سازمانی و اجتماعی نیز قابل تقسیم و بررسی می‌باشد.

شرکت تیم‌یار در هفته‌های اخیر و با ایجاد امکان دورکاری برای کارمندان و تدوین قوانین صحیح دورکاری شاهد افزایش بهره وری کارمندان خود بوده که این امر باعث پیشروی چشمگیر پروژه‌های در دست اقدام این شرکت نیز شده است. 

در حال حاظر نرم افزار تیم‌یار با ایجاد قابلیت‌های فراوان، امکان دورکاری را با شیوه‌ای نوین میسر کرده است. یکی از مهمترین قابلیت‌های این نرم افزار دورکاری در بخش منابع انسانی، تعریف دستگاه ساعت زنی دور کاری برای کارمندان است که علاوه بر کنترل دقیق بر ساعات کاری کارمندان، حس مسئولیت پذیری و اطمینان از هدر نرفتن زمان کاری را برای کارمندان به همراه داشته است که همین استفاده بهینه کارمندان از زمان های کاری، خود یکی دیگر از مزایای دورکاری است.

کارمندان در نرم افزار تیم‌یار با استفاده از امکان ثبت شروع و پایان ساعت کاری در داشبورد پرسنلی خود از منزل و ثبت آنی زمان ورود و خروج بدون وابستگی به آی پی، به راحتی ساعت دقیق کاری خود را ثبت می کنند.

 

تعرفه های تیم‌یار ابری در حوزه دورکاری (تیمچه تله ورک)

 

مفاهیم مرتبط با دورکاری ادامه دارد…

با ما همراه باشید