در دنیای فناوری، همه ما عبارت “تحول دیجیتال” را بصورت شبانه روزی می‌شنویم. ممکن است که یک کلمه کلیدی باشد، اما بدانید که تحول دیجیتال شوخی نیست. طبق پیش بینی‌های IDC، هزینه‌های تحول دیجیتال ۵۳٪ بودجه IT را تا سال ۲۰۲۳ به دست خواهد گرفت، و بین سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۳ به ۷.۴ تریلیون دلار نزدیک می‌شود. با همه این تحولات، جای تعجب نیست که ERP اخیرا شاهد تغییرات قابل توجهی بوده که می‌تواند برای بیش از ۲۵ صنعت مختلف مفید باشد.

فن آوری‌ هوشمند ERP :

بکارگیری فناوری‌های هوشمند مانند یادگیری ماشینی (ML)، هوش مصنوعی (AI) و اتوماسیون رباتیک فرایند (PRA)، به خوبی باعث تحول در ERP شده‌اند. این فن آوری‌ها نقش ERP را از عملکرد رانندگی گرفته، تا مسائل اساسی کسب و کار به صورت کامل ارتقا داده‌اند.

در گذشته، ERP صرفاً یک موتور اجرایی بوده، که مسئولیت برخی عملکردها مانند ترسیم گزارش و سازماندهی داده‌ها را برعهده داشته است. هسته ERP عمدتاً بر روی عملکردهای مالی‌ای تمرکز داشته که اکثریت کاربران زمان خود را در حوزه حسابداری مالی، تعطیلی و گزارش گیری مالی صرف کرده‌اند.

امروزه، به لطف فن آوری‌های هوشمند، ERP نقش بسیار محوری تری در فرآیندهای کسب و کار ایفا می‌کند. سیستم‌های هوشمند ERP می‌توانند تمایلات را شناسایی کرده و پیش بینی‌های لازم را انجام دهند، اقدامات را توصیه کنند، داده‌های پیچیده را پردازش کرده و به صورت مستقل اجرا کنند.

به جای این‌که کاربران بخواهند هربار طبق ضرورت بازخوردها، قوانین را بازنویسی کنند، هوش مصنوعی می‌تواند سیستم را به اصلاح در لحظه تجهیز کرده، و امکان اجرای راحت تر کار و صرفه جویی در زمان را برای کارمندان فراهم کند. به همین دلیل، پذیرش و نوآوری ERP فراتر از حوزه مالی، در مباحثی مانند تولید، خدمات و خرید، منابع انسانی، لجستیک (آمایش ها) و فروش در حال گسترش می‌باشد.

ERP هوشمند

نحوه عملکرد ERP هوشمند :

ارزش ERP هوشمند در زمان قرارگیری در فرآیندها، به بهترین شکل نشان داده می‌شود. به عنوان مثال در حوزه فروش. برای یک مدیر فروش که مشغول استعلام است، یک ربات می‌تواند داده‌ها را از سیستم‌های ایمیل و رابط فراخوانی کند، در نتیجه یک ابزار (PRA = اتوماسیون رباتیک فرآیند) می‌تواند این استعلامات را دریافت کرده و ERP را برای جستجوی چشم انداز خاص فروش یک مشتری، قدرتمند سازد، و پیشنهادهایی از داده‌های پیشین را ارئه دهد.

این داده‌های اجرایی به مدیر فروش امکان می‌دهد تا بهترین گزینه‌های بالقوه را برای مشتری در محل شناسایی کند. هوش نهفته PRA همچنین می‌تواند در صورت عدم وجود هرگونه اطلاعات از فرم آنلاین، به مدیر فروش هشدار دهد و یا نقل قولی را برای پیش بینی وتشخیص بهتر ارسال کند. هنگامی که سیستم روی یک نقل قول کار می‌کند، مدیریت مقطعی، امور را به دست گرفته و به مدیر هشدار می‌دهد، و اجازه دسترسی به اطلاعات و تهیه اقدام را ایجاد می‌کند.

ایجاد ارزش :

سطح هوشی که AI ، ML و PRA به ERP می‌بخشند، می تواند ارزش کسب و کاری قابل توجهی را به همراه داشته باشد. در حالی که ERP هوشمند می‌تواند بینش سرشاری از مشتری ارائه دهد، ارزش والای کسب و کار برای کارمندان نیز بسیار پر اهمیت است. با استفاده از ERP هوشمند، کسب و کارها می توانند از میزان وظایف خسته کننده و تکراری کارمندان بکاهند و به جای آن فرصتی ایجاد کنند که به کارمندان امکان تمرکز بیشتر بر بینش های ارائه شده توسط سیستم را می‌دهد.

در اکثریت کسب و کارها، اتوماسیون وظایف پرتکرار انسانی مانند دریافت و بارگیری اسناد و وارد کردن داده‌ها به سیستم (وظایفی که ممکن است انسان بیش از ۶۰ بار در روز انجام دهد) نه تنها برای کارمندان اختصاصی بلکه برای تمام سازمان، مزیت بزرگی محسوب می‌شود. درجات بالای اتوماسیون، کارکنان را برای انجام کارهای معنادار تر آزاد می‌کند و به آنها اجازه خلاقیت و نوآوری بیشتری نسبت به قبل می‌دهد.

هوش مصنوعی همچنین رابط کاربری بصری و کمکی بیشتری برای کارمندان ایجاد کرده است، با خلق نمایش‌های بصری که از داده‌های قدیمی و اطلاعات مراکز بازرگانی استخراج می‌شود، کارمندان می‌توانند به سرعت بینشی از مجموعه داده‌های پیچیده را جمع آوری کنند. این درب‌ها به منظور کار هوشمندانه تر ، تصمیم گیری دقیق تر و پیش بینی بهتر باز می‌شود. در حقیقت، طبق گفته الکساندرس استراتیس از IDC، “رابط کاربری تسهیل کننده در توانمند سازی دانش دانشمندان امروز و تبدیل آن به دانش دیجیتال کارمندان فردا امری کلیدی و مهم است. “

سخن پایانی: اعتماد

طی سه تا پنج سال آینده، ما همچنان شاهد تکامل ERP خواهیم بود. فناوری در حال پیشرفت است و مشتریان بیش از پیش به فکر صرفه اقتصادی، و استاندارد سازی فرایندهای اصلی هستند در نتیجه به راحتی به سمت به سمت اتوماسیون حرکت می‌کنند. با وجود اینکه، جذب سازمان‌ها برای بهره‌برداری از مزایای کامل ERP هوشمند در نهایت باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود، اما تعداد مشتریانی که به نرم افزار و الگوریتم‌های آن اعتماد دارند موجب قوت قلب است.

برای ایجاد این اعتماد، فروشندگان باید در صورت اشتباه بودن هر یک از الگوریتم‌ها، قابلیت ردیابی را برای مشتریان خود فراهم کنند. اگر کاربر پیش بینی کند که الگوریتم، نتایج مطلوب را ارائه نمی‌دهد، باید به فضاهای ایجاد کننده الگوریتم دسترسی داشته و آن را تنظیم کند. قابلیت ردیابی که به کاربران امکان اصلاح خطا و اشکال را می‌دهد، باعث ایجاد اعتماد شده و همچنین امکان بهینه سازی بیشتر را نیز فراهم می‌آورد. اعتماد سازی زمان بر است، اما در این مورد، ارزش سرمایه گذاری دارد.

درنهایت، هنگامی که کاربران به راحتی نسبت به سیستم‌های هوشمند ERP به عنوان راهی برای هوشمندی و اثربخشی بیشتر، گرایش دارند، کلید بهره وری بیشتر، تصمیم گیری بهتر و تأثیر کلی بزرگتری را نیز حفظ می‌کنند.

 

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: erpnews