تبدیل سیستم‌های ERP‌ از راه‌کار به پلت‌فرم

 

راه‌کارهای ERP در حال تبدیل شدن به پلت‌فرم هستند. این تغییر در جهت رشد و با ایجاد فرصت‌ها، بهبود مستمر و نو‌آوری انجام می‌شود. سیستم‌های ERP به‌سرعت از شکل ابتدایی دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی به راه‌کارهایی تبدیل شده‌اند که می‌توانند جریان‌های‌ کاری و اساس یک کسب و کار را بدون درنظر گرفتن مرزهای جغرافیایی اداره کنند. طی مدت ۱۰ سال، دید جدیدی از این سیستم‌ها به‌وجود آمده که هرکدام قدمی به‌سوی شناخت چگونگی مدیریت و استقرار راه‌کارها بوده است. علاوه بر آن از ابتدای نصب تا زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری از یک سیستم، تغییراتی به وجود می آید که آن را تبدیل به یک سیستم کارآمد و راهبر با هدف خودکارسازی جریان‌های کاری کرده است.

 

سیستم‌های ERP در حال فراهم آوردن راه‌کار خدمات ابری

در اقتصاد جهانی امروز کسب و کارها به سیستم های ERP وابستگی زیادی دارند. این مساله عملکرد شرکتی یا سازمانی آن‌ها را به سمت استاندارد شدن پیش برده و به بهبود جریان‌های کاریشان کمک کند؛ البته در واقعیت، فن‌آوری‌هایی که در ساختن این سیستم‌ها مورد استفاده قرار گرفته اند، بیش از ۲۰ سال قدمت دارند. مدیریت این گونه سیستم‌ها هزینه‌بر بوده و موجب حذف خلاقیت و عدم رضایت سرمایه های انسانی می‌شود. خدمات جدید ابری به کسب و کارها این فرصت را می‌دهد که جریان‌های کاری خود را بهتر اداره کنند؛ در حالی که آخرین تکنولوژی ها و طراحی ها اجازه تجربیات بیشتر و بهتری را به کاربران می دهد. با این حال تغییر واقعی در نوع استقرار و نگهداری است. سیستم‌ها می‌توانند ساعت‌ها با هرنوع نظمی که مورد نیاز آنهاست، قابل استفاده باشند. این قابلیت موجب می شود که نسخه های جدید به سرعت و بدون دردسر به‌کارگرفته شوند؛ در نتیجه موجب خلق نوآوری می‌شود. این پروسه، موجب انتقال تمرکز از سیستم درحال استفاده به سیستمی می شود که مکانی برای نوآوری است. این امر فرصتی برای بهره‌وری به‌کارگیری سریع نوآوری به‌وجود می‌آورد.

به عنوان راه‌کار، استقرار اولیه نیاز به طرحی دارد که برای کسب وکارها کارآمد بوده و قابل آزمودن باشد و همچنین به‌منظور فراهم کردن یک راهکار امنیتی، کاملا قابلیت یکپارچه شدن با سایر سیستم‌ها را داشته باشد. برای نشان دادن این چالش سیستم بسیاری از شرکت‌ها به راه‌کار‌های دیجیتالی از پیش پیکربندی شده تبدیل می‌شوند که راه‌کارهای پشتیبانی را فعال می‌کند. به‌دلیل اینکه این راه‌کارهای پلت فرمی دیجیتال نیاز به یکپارچگی و نگهداری داده به منظور ارایه راه‌کار کسب و کار دوجانبه دارند، معماری‌های مرجع برای استفاده از آخرین نسخه راه‌کارهای API که نه تنها یک راه‌کار یکپارجه فراهم می‌کنند بلکه مکانیزم انتقال از این طریق در بازه زمانی معین بهتر مدیریت خواهد شد، بسیار ضروری می باشد.

به‌جای متمرکز شدن روی شیوه‌های انتقال داده‌ها، تمرکز باید همیشه روی خود داده‌ها باشد؛ چرا‌که راه‌کار‌ جدید، جهت تصمیم‌گیری در کسب‌وکار از داده‌ها استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۸ راه‌کار ERP از یک سیستم پروسه‌ای و گزارش‌گیری به پلت فرمی برای نوآوری و رشد تبدیل شده است که خودکارسازی و بینش تشخیص فرصت‌های رشد را برای کسب و کارها فراهم می کند.

 

مترجم: شادی کفایتی