در مقاله قبلی، پیرامون مباحث کلی مدل های استراتژی ERP و زمینه سازی برای تحول مالی دیجیتال، به تفصیل توضیح داده شد. در این مقاله قصد داریم در زمینه برنامه‌های مالی و ریز خدمات، راهکاری سودمند را به صورت مفصل ارائه داده و استراتژی های لازم در زمینه تحول مالی را بیان کنیم.

مانند بسیاری از رهبران امور مالی امروز، ممکن است شما هم به این موضوع فکر کنید که چگونه یک دگرگونی دیجیتالی می‌تواند قابلیت‌های جدید مالی را فراهم کرده و بینش بهتری در کسب‌وکار ایجاد کند. درعین‌حال، COVID-19 ممکن است بخش فناوری اطلاعات شما را وادار کند تا سیستم‌های جدید برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) در نظر بگیرند تا علاوه بر ساده‌سازی ساختار سیستم، هزینه‌ها را کاهش دهند و زیرساخت‌های فعلی را سریع‌تر کنند تا به‌راحتی بتوان آن را مدیریت کرد.

اگر سازمان شما تا الان پیاده‌سازی فرآیند دورکاری را به اتمام رسانده است، پس احتمالاً نیاز به افزایش استانداردسازی و دسترسی به داده‌ها را در محیط دورکاری، هم برای تداوم کسب‌وکار و هم برای ارائه بینش‌های کسب‌وکار، شناسایی کرده‌اید. برای بسیاری از سازمان‌ها، پرداختن به این چالش‌های جدید و روبه توسعه با یک چشم‌انداز مالی و نقشه راه برای اطلاع از تحول مالی با بکارگیری ERP آغاز می‌شود. چه چیزی باید در اولویت قرار داده شود، و از کجا باید شروع کرد؟

همگام با چشم‌انداز رو به تغییر
به دنبال تغییرات سریع بسیاری از کسب‌وکارها، مدیران به دنبال فناوری‌هایی در حوزه امور مالی هستند تا به ارائه بینش کسب‌وکار، پشتیبانی تصمیم‌گیری خودکار و ایجاد قابلیت‌های پیشرفته کمک کند. این چشم‌انداز در حال تبدیل امور مالی به خدمتی است که به‌عنوان یک شریک مؤثر و کارآمد برای کسب‌وکار باشد (شکل ۱).


شکل ۱. تغییر الزامات مالی

عناصر استراتژی تحول مالی با وجود ERP
احتمال دارد، تیم مالی شما به‌طور منظم به چندین جهت کشیده شود، هر یک از این جهات از نیازهای رقابتی و سهامداران خاص خود برخوردار است. به‌ویژه در این زمینه، که یک تحول مالی با وجود ERP به یک استراتژی کاملاً مشخص احتیاج دارد، که با یک چشم‌انداز و یک نقشه راه آغاز می‌شود. این دو سند به‌عنوان راهنمای استراتژیک برای مدرن سازی و تبدیل قابلیت‌ها عمل می‌کنند.

چشم‌انداز مالی
مجموعه‌ای از انتخاب‌ها و اهدافی که آرمان‌های مالی را برای نحوه عملکرد و همکاری با سازمان، بیان و همسو می‌کند. این چشم‌انداز با عنوان “ستاره شمالی” برای تحول مالی مجهز به فناوری می‌شود.

نقشه راه تحول مالی
لیستی از اولویت‌ها و ترازها، برای توجیه اولویت‌های مالی و فناوری اطلاعات با پرداختن به افراد، فرایندها و فناوری‌های مورد نیاز برای تحقق چشم‌انداز مالی، ترتیب داده شده است.

مثال:یک شریک تجاری استراتژیک سرویس گرا که با نوآوری، سرعت و مسئولیت‌پذیری در ارائه بینش به‌منظور دستیابی به اهداف عملکرد کسب‌وکار، نوعی ارزش افزوده محسوب می‌شود. 

علائم هشداردهنده: استراتژی حل نشانه‌ها
همان‌طور که شروع به تحول می‌کنید، بین چشم‌اندازی که می‌خواهید به دست آورید و راه‌حل‌های بالقوه مانند موارد مذکور، تمایز قائل شوید:

 • توسعه استراتژی‌های عملکردی مربوط به امور مالی (به‌عنوان مثال ، مالیات و خزانه‌داری)
 • پیاده‌سازی سیستم ERP
 • اجرای ارزیابی
 • اجرای نوآوری فرآیند مهندسی مجدد
 • شناسایی و اجرای راه‌حل‌های نقطه‌ای

بیشتر نقشه‌های راه به‌طور طبیعی شامل راه‌حل‌های مذکور هستند. این راه‌حل‌ها مناسب بوده و می‌توانند مفید باشند، اما نباید توجه شما را از تصویر یک تحول بزرگ‌تر تغییر دهد. برای درک ارزش مورد انتظار، استراتژی شما باید با چشم‌انداز مشخصی برای امور مالی پیش برود، سپس به‌وسیله یک نقشه راه تحول مالی اولویت‌بندی شده، نوآوری‌های مشخص، وابستگی متقابل و برنامه زمانی، فعال شود.

چشم‌انداز مالی را تعریف کنید
چشم‌انداز مالی، انتخاب‌ها و اهداف را با آرمان‌های شما در نحوه ارائه ارزش خدمات مالی هماهنگ می‌کند. این چشم‌انداز با عنوان “ستاره شمالی” برای تحول مالی فعال شده توسط ERP، معرفی می‌شود.
برای ایجاد چشم‌انداز مالی، از استراتژی سازمان خود شروع کنید؛ امور مالی سازمان شما در تصمیم‌گیری‌های اصلی کسب‌وکار، نقش اصلی را ایفا می‌کند. بر اساس استراتژی کسب‌وکار شرکت، بر نحوه ایجاد بینش و ارزش در کسب‌وکار تمرکز کنید. پاسخ به سؤالات موجود در آبشار انتخاب استراتژی (Strategic Choice Cascade) نقطه شروع خوبی برای ایجاد بینش در شماست (شکل ۳).

شکل ۳. آبشار انتخاب استراتژی

پاسخ به این سؤالات به سازمان مالی شما کمک می‌کند تا نحوه ارائه ارزش به سرمایه‌داران خود را تعیین کنید. به‌عنوان مثال، یک شرکت تولیدکننده محصولات مصرفی که بر مدیریت هزینه‌های عملیاتی متمرکز است، ممکن است بخواهد سرمایه‌گذاری بیشتری در استانداردسازی و اتوماسیون فرایندها از طریق اتوماسیون فرآیند رباتیک انجام دهد. متناوباً، یک شرکت فناوری علاقه‌مند به گسترش در بازارهای جدید ممکن است بخواهد سرمایه‌گذاری بیشتری در برنامه‌ریزی و تحلیل مالی و قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی برای ارزیابی پتانسیل رشد بازار انجام دهد. هنگامی‌که اولویت‌ها با استراتژی کسب‌وکار منطبق شدند، اهداف و آرمان‌های خود را مشخص کنید، و به سؤالات زیر پاسخ دهید (شکل ۴):

 • شرکت انتظار دارد کجا در بازار پیروز شود و امور مالی چگونه از کسب‌وکار پشتیبانی کند؟
 • امور مالی باید چه ارزشی برای کسب‌وکار فراهم کند؟ چگونه تیم مالی می‌تواند قابلیت‌های جدیدی را فراهم کند که بتواند با مدل‌های جدید کسب‌وکار، نیازهای تجزیه‌وتحلیل و خریدها تکامل یابند؟
 • آیا تمامی سرمایه‌داران در کسب‌وکار قدرت تصمیم‌گیری دارند؟ آیا با توجه به توانایی‌ها و عملکردهای لازم برای فعال کردن استراتژی کسب‌وکار، رهبری متوازن چندمنظوره‌ای وجود دارد (به‌عنوان مثال امور مالی، فناوری اطلاعات، زنجیره تأمین، واحدهای کسب‌وکار)؟
 • امور مالی چگونه از ایجاد ارزش و رشد در هنگام مدیریت هزینه‌ها حمایت می‌کند؟
 • ازآنجاکه تحول (پیاده‌سازی راه‌حل‌های Edge و ERP) طی چندین سال انجام می‌شود، امور مالی چگونه این جنبش را ایجاد و آن را در طول پروژه حفظ خواهد کرد؟ چگونه سازمان تغییرات را مدیریت کرده و نیروی کار آینده را قادر می‌سازد تا قابلیت‌های وعده داده شده را ارائه دهد؟
 • چشم‌انداز سازمان، جریان تحول مالی را هدایت می‌کند و به اولویت‌بندی سیستم‌های دیجیتالی، ابزارها، فرایندها، سازمان و تصمیم‌گیری داده کمک می‌کند. چند نمونه از جملات بینشی برای سازمان‌های مالی پیشرو در شکل ۴ مشاهده می‌شود.


شکل ۴. نمونه جملات بینشی

 •  یک شریک ارزشمند، در به حداکثر رساندن عملکرد و رشد مالی باشید.
 •  ما نظارت مالی و بینش کسب‌وکار را فراهم خواهیم کرد که از تصمیم‌گیری و سودآوری سازمان پشتیبانی می‌کند.
 •  ما افراد بااستعداد و کنجکاو ازنظر فکری (که در یک محیط پویا و در حال تحول راه‌حل‌های درست را ارائه خواهند داد) را درگیر خواهیم کرد.
 •  ما به‌عنوان یک شرکت برای استانداردسازی و ساده‌سازی فرایندها ، ارائه بینش کسب‌وکار آگاهانه و به‌موقع و توانمندسازی مردم خود به‌منظور پیشگامی در یک محیط نوآورانه همکاری خواهیم کرد.
 •  یک شریک تجاری استراتژیک سرویس‌گرا با نوآوری، سرعت و مسئولیت‌پذیری در ارائه بینش و به‌منظور دستیابی به اهداف عملکرد کسب‌وکار، نوعی ارزش‌ افزوده برای سازمان محسوب می‌شود.

ادامه مطالب در زمینه برنامه‌های مالی و ریز خدمات و راهکارهای سودمند آن در مقاله بکارگیری ERP امکان تحول مالی را در مسیری درست فراهم می‌کند (قسمت دوم)، به‌صورت کامل بررسی می‌شود (مقاله بعدی).

مترجم: نیلوفر نظری

منبع: deloitte