استاندارد (Standards) و استانداردسازی یک سازوکار بسیار مهم جهت توسعه پایدار صنایع و فناوری‌های مختلف است؛ بنابراین تدوین استانداردها و پیاده‌سازی استانداردهای تدوین شده، امری بسیار حیاتی جهت توسعه پایدار و موفقیت در بازارهای رقابتی جهانی است.

ایده تشکیل سازمان بین‌المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۴۷ در نشست رؤسای مؤسسه‌های استاندارد ۲۵ کشور در لندن شکل گرفت که از سال ۱۹۷۰، چهاردهم اکتبر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نام‌گذاری شده که این سازمان غیر دولتی هم اکنون در ژنو مستقر است و به ‌دلیل تبدیل استانداردهای این مؤسسه به قانون های لازمالاجرا؛ قدرت بالاتری نسبت به سایر سازمان‌های غیر دولتی دارد که از این جهت؛  امروزه نزدیک به ۱۶۳ کشور عضو این سازمان هستند که ایران نیز یکی از آنها است.

در سال ۱۳۰۴ شمسی نخستین حرکت مدون در ارتباط با استاندارد و استاندارد‌نویسی در ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها آغاز شد و در سال ۱۳۳۲ به صورت یک اداره آزمایشگاهی زیر نظر اداره بازرگانی تأسیس شد که در زمینه کنترل کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدات داخل کشور فعالیت کند؛ در سال ۱۳۳۹ قانون ” اجازه تاسیس موسسه ‌استاندارد ایران” در شش ماده به تصویب مجلس وقت رسید و در این سال ایران رسماً به عضویت سازمان بین‌المللی استاندارد پذیرفته شد.

لازم به ذکر است؛ بیشترین کاربرد استانداردها در رابطه با تعیین ویژگی‌های فنی و عملکردی توافق شده به خصوص برای ارزیابی انطباق محصول است، به صورتی که دیدگاه اصلی استانداردسازی نیز روی این ویژگی‌های فنی و عملکردی متمرکز است.

تیم‌یار نرم افزاری بومی و استاندارد مطابق فرهنگ سازمانی کشور

استانداردسازی (Standardization)، فعالیت ایجاد معیارهایی در ارتباط با مسائلی بالفعل یا بالقوه و با هدف دستیابی به نظمی بهینه در مقوله مورد بحث برای استفاده عمومی و مستمر است. کسب پایگاه جهانی در سطح بین المللی؛ نوآوری در زمینه فناوری؛ ایجاد زمینه برای پذیرش مواضع ملی کشورها، حفظ توازن و تعادل بین منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان استاندارد از اهداف مهم استاندارد‌سازی است که باید تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها به این مقوله اصلی و کاربردی اهمیت داده و در راستای استاندارد‌سازی محصولات خود قدم‌های مثبتی را بردارند.

یکی از واژه‌های مهمی که در این میان باید به آن توجه کرد؛ بومی‌سازی محصولات و ایده‌ها است تا در راستای موضوع فوق، گام‌های موثر برداشته شود.

بومی‌سازی در جایی مطرح می‌شود که نیاز به آن وجود دارد و این نیاز می‌تواند اجباری، فرهنگی و یا مربوط به منطقه جغرافیایی باشد. بومی‌سازی یک روش تطبیقی با شرایط کاربردی یک منطقه، کشور و یا یک کارخانه بوده که در هر سطحی می‌تواند مطرح شود.

لازم به ذکر است شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به مقوله استانداردسازی و به دنبال آن بومی‌سازی توجه داشته‌اند امروزه در بازارهای رقابتی از جایگاه بالاتری برخوردار هستند.

نرم افزار یکپارچه تحت وب تیم‌یار نخستین نرم‌افزار بومی شده در حوزه نرم افزار ERP در کشور است که با رعایت قوانین استانداردهای مورد نیاز در این حوزه، تیم‌یار تک محصوله در دو روش اختصاصی و ابری، توانسته بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات خود را در پنج بسته‌ی تیم‌یار استاندارد و تیم‌یار ادونس، تیمچه استور، تیمچه تله ورک و تیمچه صرافی دیجیتال ارائه دهد.

گفتنی است؛ شرکت دانش بنیان ایرانی تیم‌یار کیش روز جهانی استاندارد را به فعالان این عرصه تبریک گفته و همانند روزها و سال‌های گذشته در جهت اجرای هرچه بهتر دستورات استاندارد تلاش خواهد کرد تا رضایت مشتریان و صاحبان کسب و کارهای مختلف را جلب کند و همانند گذشته به نحوه مطلوب ارائه خدمات خود افتخار نماید.

 

توسعه مدیریت هوشمند یکپارچه کسب و کار