الزامات کنترل کیفیت برای تولید فرایندی سیستم‌های ERP

 

 

امروزه، فرایندهای تولید یکپارچه شده از کیفیت بالایی برخوردارند. این ادعا به‌ویژه وقتی درست است که فرایندها بر بستر ERP و مهم‌تر از آن سیستم‌های مربوط به فرایندهای کنترل کیفیت (QC) پیاده‌سازی شوند. اگرچه ممکن است فرایند کنترل کیفیت «همواره» بخشی از چرخه انتخاب طبیعی در تکامل سیستم‌های ERP در نظر گرفته شود، در عمل قابلیت‌های سیستم کیفیت از برندی به برند دیگر متفاوت می‌باشند (معمولا بر اساس قیمت یا مقیاس عمیلاتی). در اینجا به شرح «بایدهای» کنترل کیفیت سیستم‌های ERP و معنای آن برای تولیدکنندگان فرایندی در مقیاس متوسط می‌پردازیم.

 

چرا کنترل کیفیت برای تولید فرایندی مهم است؟
 

پیش از آن‌که به عمق این موضوع وارد شویم، لازم است توجه داشته باشیم که بین «تولید گسسته» و «تولید فرایندی» تفاوت زیادی وجود دارد، زیرا هریک برای سطح متفاوتی از مدیریت کیفیت به‌کار گرفته می‌شوند. با این وجود، صرف‌نظر از تفاوت این دو نوع تولید، در نهایت هدف کسب‌وکارها، همان تولید محصول نهایی است.

درحالی‌که تولید فرایندی سیستم ERP مستلزم اعتبارسنجی کیفی فعال در طول یک زنجیره تولید می‌باشد، معمولا تولید گسسته این کار را انجام نمی‌دهد؛ زیرا معمولا تولیدکنندگان به این روش، قطعات را بر اساس کیفیت پایه‌ای که قبلا توسط تامین‌کننده یا تامین‌کنندگان زنجیره تامین اعتبارسنجی شده‌اند، خریداری می‌کنند. به همین دلیل است که تولید بر اساس فرایند گاهی به‌عنوان «دستورالعمل» در نظر گرفته می‌شود و نه فرایندهای گسسته‌ای که فقط فهرستی از زیرمجموعه‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. به همین خاطر است که تولید فرایندی چالش ترسناکی را به نمایش می‌گذارد. مثلا، تولید دارو مستلزم کنترل کیفی دائمی در طول زنجیره تولید است، زیرا تولید این محصول عناصر مصنوعی و/یا مواد شیمیایی متعددی را دربر می‌گیرد که نیازمند توجه به عمر مفید محصول و دیگر مواد شاخص است. در این فرایند، چنانچه مرحله‌ای فراموش شده یا از لحاظ کیفی بررسی نشود، ممکن است موجب ضرر چند هزار دلاری تولیدکنندگان یا حتی از دست دادن بیمارانی شود که به آن‌ها اعتماد کرده بودند.

 

 

ویژگی‌های کلیدی کنترل کیفی در سیستم‌های ERP

 

۱- اطمینان از این‌که کنترل کیفی سیستم ERP قادر به ارائه دستورالعمل‌های رویه‌ای، پیگیری رویدادها، ارزیابی صحیح آن‌ها و سپس بایگانی نتایج است. یک مثل قدیمی می‌گوید: “تا زمانی که رویدادی را ثبت نکنید، اتفاق نمی‌افتد.” در نتیجه، به‌ویژه در مورد کنترل کیفی سیستم ERP در تولید فرایندی، قابلیت تعریف و محاسبه همه مراحل تحویل مواد اولیه تا کالای تمام‌شده، بسیار مهم و حیاتی است.

۲- اطمینان از این‌که سیستم مدیریت کیفیت منابع قادر به تشخیص و اولویت‌بندی پردازش فعال است. این روش به‌ویژه برای بسترهای کنترل شده، عوامل و موادی که معمولا در طول فرایند تولید محصولات دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اعمال می‌شود. همچنین، این شیوه به‌عنوان مکانیسم پشتیبانی مستقیم در شرایطی که وضع مقررات یا اعمال سیاست‌های تحقیق کیفی ضروری باشد، به‌کار گرفته می‌شود.

۳- اطمینان از این‌که سیستم قابلیت ارائه قوانین فعال و یا اجرای سیاست‌ها را دارد. تولیدات فرایندی امروزی و ماژول‌های مدیریت کیفیت سیستم ERP لازم برای آن، باید با یکدیگر سازگار بوده و نسبت به مقررات استاندارد کشوری و یا بین‌المللی پاسخ‌گو باشند. این قوانین باید در کل فرایند تولید هر محصولی که در نهایت قرار است به مردم فروخته شود، رعایت شوند.

روشن است که این سه توصیه فقط نمونه کوچکی از قوانین لازم برای به‌کارگیری یک ERP مناسب دارای سیستم کنترل کیفیت بوده و بهتر است خیلی سریع به‌آن‌ها برسید.

 

مترجم: رزیتا مرعشی