افزایش رضایت و بهره‌وری کارکنان به کمک سیستم‌های ERP

 

کارکنان شاد نقش بسیار ارزشمندی در افزایش بهره‌وری یک سازمان دارند. برای دستیابی به یک ساختار کارآمد در کسب‌وکار، باید میزان رضایت کارکنان خود را افزایش دهید. در اینجا به بررسی این موضوع و چگونگی دستیابی به آن، می‌پردازیم.

در متون مدیریتی آمده است که کارمند شاد برابر است با کارمند بهره‌ور و بالعکس. اگرچه بهره‌وری تنها عامل رضایت کارکنان نیست، نمی‌توان آن را به‌عنوان یک عامل موثر نادیده گرفت. بنابراین، کسب‌وکارها باید ابزارهای لازم برای انجام کارآمد وظایف را در اختیار کارکنان قرار دهند. در حقیقت، کسب‌وکارها باید برای به حداکثر رساندن بهره‌وری سازمان و مشارکت کارکنان، بهترین فناوری‌ها و راهکارهای مدیریتی مانند ERP (نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمان) را به خدمت بگیرند. این موضوع به‌ویژه زمانی‌که بهره‌وری تحت تاثیر فناوری‌های قدیمی قرار می‌گیرد، آزاردهنده و خسته‌کننده می‌شود. برای جلوگیری از وقوع این امر، کسب‌وکارها باید ساختار فناوری‌های فعلی خود را مورد بازبینی قرار داده و هر جایی که لازم است، آن‌ها را توسعه دهند. اقدامات زیر می‌توانند در این زمینه کمک‌کننده باشند:

  • ابزارهایی را به‌خدمت بگیرند که انجام کارها را از راه دور ممکن می‌سازند
  • فرایندهای اصلی را به فناوری ابر منتقل کنند
  • داده‌های سازمان را در سیستم‌های ERP یکپارچه کنند

این اقدامات با ساده‌سازی فعالیت‌ها و افزایش بهره‌وری، نقش موثری در افزایش میزان رضایت‌مندی کارکنان خواهند داشت.

 

 

انجام کارها از راه دور

امروزه امکان انجام کارها خارج از فضای سازمان، به‌شدت مورد استقبال کارکنان قرار گرفته است، زیرا بدین ترتیب آن‌ها می‌توانند زمان کاری منعطفی داشته باشند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که دورکاری بر میزان مشارکت کارکنان تاثیر مثبتی دارد. همچنین، «حضور فیزیکی صرف» آن‌ها و انجام وظایف با کیفیت ضعیف، بهره‌وری را به میزان ۲۷ روز در هر سال به ازای هر کارمند کاهش می‌دهد. پیاده‌سازی فناوری‌هایی که امکان دورکاری یا زمان کاری منعطف را فراهم می‌آورند، می‌توانند برای حل این مشکل تاثیرگذار باشند.

امروزه، بیشتر سیستم‌های ERP برای فراهم آوردن امکان دورکاری، از برنامه‌های کاربردی موبایل پشتیبانی می‌کنند. این ابزارها به کاربران کمک می‌کنند تا در هر نقطه‌ای، وظایف خود را انجام دهند. مثلا، نمایندگی فروش می‌تواند بدون نیاز به کامپیوتر ثابت، موجودی انبار کارخانه را چک کرده، با رانندگان تحویل تماس گرفته و معاملات را انجام دهد.

ERP ابری

پیشرفت تکنولوژی موجب شده است که کارکنان دورکار بدون به خطر انداختن کیفیت، حجم زیادی کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام داد. سیستم‌های ERP ابری انجام امور را ساده‌تر و خودکار کرده و این امکان را فراهم آورده‌اند که کارکنان بر اساس فهرست وظایف، بهره‌وری خود را بالا ببرند. بدین ترتیب، کارهایی مانند پر کردن فرم سفارش خرید یا ایجاد لیست بازار هدف در بخش فروش که قبلا وابسته به نیروی انسانی و بسیار وقت‌گیر بودند، می‌توانند در کسری از زمان انجام شوند.

دسترسی به فرایندهای اصلی سازمان در هر زمان و مکانی و آسودگی خاطر از امکان انجام کارها، موجب کاهش استرس کارکنان، افزایش رفاه کاری و ماندگاری ایشان می‌شود که نتیجه آن، افزایش سودآوری برای سازمان است.

همان‌گونه که مشاهده کردید، شادی کارکنان اهمیت بسیاری برای موفقیت یک سازمان دارد. اگرچه عوامل بسیاری در این امر دخیل هستند، اما رضایت از توانایی انجام نقش‌ها و وظایف با بالاترین استانداردهای ممکن و بیشترین سطح بهره‌وری، نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین مسایل فرهنگی، مانند به وجود آوردن فضایی که در آن احساس اعتماد کارکنان خارج از محل کار نیز مانند زمانی که در سازمان حضور دارند، حفظ شود و فراهم آوردن فناوری‌ها و امکانات لازم برای انجام موثر کارها، گام‌های مهمی در جهت افزایش مشارکت کارکنان می‌باشند.

سیستم‌های ERP با ساده‌سازی فرایندهای کسب‌وکار و فراهم آوردن زمان کاری منعطف به دلیل دورکاری، نقش بسزایی در افزایش بهره‌وری و میزان رضایت کارکنان سازمان‌ها خواهند داشت.

منبع: erpnews