ابعاد ناآشنای طرح تجاری ERP (Business Case)

 

 

ما همیشه نگران زمان هستیم، زیرا زمان و هزینه درمقابل بهره‌وری حاصل از نصب یک پلت‌فرم ERP جدید، بسیار حائز اهمیت است. هزینه‌بر بودن و سختی استقرار این سیستم‌ها برای همه آشکار است؛ در عین حال، تغییر ندادن سیستم قدیمی در مقایسه با استقرار یک ERP جدید می‌تواند بسیار پرهزینه‌تر باشد.

یک طرح تجاری (business case) قوی می‌تواند به رهبران پیشرو، مدارک مورد نیاز پیشرفت و همچنین اعتماد به نفس مناسب برای یک تصمیم‌گیری درست را بدهد؛ اما چه می‌شود اگر یک طرح تجاری (business case) سوال برانگیز باشد یا تردیدهای زیادی در میزان بهره‌وری به‌دست آمده وجود داشته باشد یا این‌که رهبران چندان با اساس طرح تجاری (business case) موافق نباشند؟ 

این‌که گاهی برای تصمیم‌گیری نهایی، راه‌اندازی و استقرار ERP قدری هزینه اضافی لازم است، امری کاملا طبیعی می‌باشد، اما یک طرح تجاری قوی می‌تواند بین ناکامی در نصب ERP یا رسیدن به مرحله سوم موفقیت آن، تفاوت قائل شود.

در زیر نظرات متفاوتی در این زمینه آورده شده که جدای از افکار قدیمی، ممکن است بتواند در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کند:

حمایت از چشم‌انداز استراتژیک: بسیاری از شرکت‌ها نسخه‌های متفاوتی از چشم‌اندازهای درازمدت و استراتژیک، مانند استانداردهای جهانی، ورودی‌های بازار جدید و تغییر ساختار در دنیای امروز را دارند. اگرچه پیوند پول با سرمایه‌گذاری فناوری بر چشم‌انداز آینده‌ای که هنوز در حال ساختن است، امر بسیار دشواری است، با این‌حال یک پلتفرم تکنولوژی مناسب می‌تواند در ساده‌سازی این مسیر، کمک شایانی باشد. برای مثال، یک شرکت تولید نوشیدنی را درنظر بگیرید که به فکر یکپارچه‌سازی زنجیره تامین خود است. موارد زیادی برای فکر کردن و راه‌های زیادی برای طی کردن وجود دارند، اما داشتن سیستمی برای مدیریت تنوع فرایندهای تولید، مزایای زیادی را دربر دارد.

بومی‌سازی نرم‌افزار: یکی از جنبه‌های بسیار مهم در برآورد نرم‌افزار، بومی‌سازی و تطابق آن با شرکت است. اگر شما جز آن دسته از شرکت‌هایی هستید که در برآورد نیاز یک مشتری در زمان کوتاه موفق هستید، در تغییرات جدی استقرار که در کلیات پروسه به‌وجود می‌آید، موفق خواهید بود و یا این‌که، این اجازه را به واحدهای سازمانی خود می‌دهید که فرایندهای موردنظر مربوط به خود را تنظیم نمایند و همه این‌ها ویژگی‌های خاصی هستند که به سختی اندازه‌گیری می‌شوند. ممکن است سیستم فعلی شما براساس نوع کار و نیاز شرکتتان ساخته شده باشد، با این‌حال شاید پذیرش سیستمی که با شرکت شما تطابق بیشتری دارد، سودمندتر باشد.

تصویر بازار: اگر شما یک شرکت معاملاتی معروف دارید، دیگران بدون شک حواسشان به سرمایه‌گذاری فناورانه است و حتی بعضی از اقدام‌ها می‌توانند قیمت سهام را دچار نوسان کند. اما حتی شرکت‌های خصوصی نیز ممکن است مزایایی را در تصویری که سیستم جدید خلق می‎کند، ببینند. در این بین درنظر گرفتن چند مورد الزامی است:

  • وقتی فروشنده‌ها و مشتریان متوجه می‌شوند که سرمایه‌گذاری در فناوری در راه است، به احتمال زیاد می‌تواند سودآوری شرکت شما را اعتبارسنجی نماید و آن را به سمت روابط کاری بهتر سوق دهد.
  • اگر شرکت شما روبه‌رشد است، فناوری ERP می‌تواند فاکتور مهم و ارزشمندی برای شما باشد. شما باید به اهمیت سیستم جدیدتر و نرم‌افزار سریعتر در مقابل ذخیره هزینه سیستم کوچکتر و راه‌کارهای محدودتر فکر کنید. درک این موضوع که هدف شرکت‌های سهامی از تغییر دیجیتالی چیست، بسیار حائز اهمیت است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای برآورد تصمیمات خود در جهت تغییر دیجیتالی و مزایای درازمدت و کوتاه‌مدت آن از کارشناسان کمک بگیرید.
  • یادتان باشد شما در جست‌وجوی یادگیری و در موقعیت کاملا رقابتی هستید و فناوری که شما در این موقعیت استفاده می‌کنید، در گرفتن تصمیم موردنظر شما کمک خواهد کرد.

رضایت کاربر: کاربران به‌عنوان کسانی که در نهایت باید از مزایای سیستم جدید بهره‌مند شوند، نباید نادیده گرفته شوند. حتی اگر شما قادر نیستید که مزایای قابل‌توجه Revised Organization Investments) ROI)، سرمایه‌گذاری سازمان‌های بازنگری شده را نشان دهید، چنانچه بتوانید سیستم قدیمی خسته‌کننده را با سیستم جدید که محیط کاری راحت‌تری دارد تعویض نمایید، برنده خواهید بود. این سیستم حتی می‌تواند به منابع انسانی کمک کند تا در استخدام افراد جوان‌تر موفق‌تر عمل کند و در نهایت به بهره‌وری واقعی و قابل مقایسه‌ای ختم شود.

یک طرح تجاری (business case) هرگز نمی‌تواند به‌خودی‌خود تنظیم شود، زیرا راه‌های زیادی برای دیدن، سنجیدن و استقرار تکنولوژی وجود دارد. اگر برای انجام تغییرات نیاز به اطلاعات و راهنمایی بیشتری دارید، به‌دنبال مشاورانی باشید که تنها به سود شخصی خود در این زمینه فکر نمی‌کنند.

 

مترجم: مریم کفایتی